Koszyk 0
Opis:
Ważna powieść autora bestsellerowych opowiadań kryminalnych! Już na pierwszej stronie czytelnik poznaje mordercę, na kolejnej narzędzie zbrodni oraz ofiarę, która na trzeciej stronie ginie. Wydaje się, że na tym historia mogłaby się zakończyć. Jednak von Schiracha dużo bardziej od tego, kto i kogo zabił, interesuje sam motyw, ciekawi go, co pcha ludzi do czynów, do których na pozór nie byliby zdolni. Jaki bowiem cel w zabójstwie osiemdziesięciu kilkuletniego staruszka, przedsiębiorcy ... przykładnego ojca i kochanego dziadka, ma młodszy od niego o dwadzieścia lat mężczyzna, wzorowy obywatel? Strona po stronie narrator odsłania kolejne tajemnice sięgające czasów II wojny światowej, uświadamiając nam, że ludzie nie są z gruntu źli bądź dobrzy, ofiara bywa też katem, nieuwaga może dużo kosztować, a prawda to najprostsza rzecz pod słońcem. Sprawa Colliniego stanowi również ważny głos we wciąż żywej dyskusji nad historią. Dyskusji o winie, jaką Niemcy, jako naród, ponoszą za zbrodnie swoich dziadków i ojców... Znany niemiecki adwokat, Ferdinand von Schirach, w swojej rewelacyjnej pierwszej powieści Sprawa Colliniego opowiada coś więcej niż tylko wciągającą kryminalną historię. Pyta o stosunek niemieckiego wymiaru sprawiedliwości do przeszłości hitlerowskiej i o prawo ofiar do zadośćuczynienia. Marie-Louise Zimmermann, „Berner Zeitung". Czytaj dalej >> << Zwiń
 • WAB
 • twarda
Mniej Więcej
 • Ferdinand von Schirach
 • 2013
 • 1
 • 160
 • 210
 • 140
 • 978-83-7747-817-2
 • 9788377478172
 • ZAUIV

Recenzje czytelników

Sprawa Colliniego

Ocena:
Autor:
Data:
Do zbrodni, nawet tej najdrobniejszej zdolny jest każdy, nawet wzorowy obywatel jakim jest Fabrizio Collini. Ten miły, uprzejmy staruszek nie skrzywdziłby nawet muchy. Jednak bardzo często pozory są mylne, a w tym przypadku nikt się nie spodziewał, że ten mężczyzna może dokonać tak brutalnego aktu zemsty. Mimo, że książka jest bardzo małych rozmiarów (tylko 156 stron) to nie można się tutaj nudzić i aż dziwi, że na takiej ilości stron można znaleźć naprawdę godną przeczytania powieść ... Zacznę od przybliżenia Wam treści fabuły.

Caspar Leinen to młody, ambitny i uzdolniony prawnik, który nie boi się żadnej sprawy. Wkrótce ma bronić starszego pana, wzorowego, nigdy nie karanego Włocha, Fabrizio'ego Colliniego, który zostaje oskarżony o zamordowanie Hansa Meyera. Jak się później okazuje młody prawnik miał z zamordowanym kontakt w dzieciństwie. Później pan Leinen prowadząc śledztwo odkrywa, że Hans Meyer należał do SS i wysłał na śmierć rodzinę Colliniego oraz uwięził jego ojca w więzieniu. Ta sprawa ma swój okrutny koniec i odbija się na firmie rodziny Meyerów. Po półrocznym śledztwie odkrywają niewiele, ale młody prawnik prze dalej do przodu i to z pozytywnym skutkiem. Czy Caspar Leinen odkryje prawdę? Dlaczego Collini zabił? Jaką tajemnicę skrywał Hans Meyer? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w książce...

,,Dwadzieścia minut później mężczyzna był martwy. W jego potylicę zostały wystrzelone cztery pociski, jeden z nich obrócił się w mózgu i wyleciał, rozrywając połowę twarzy"

,,Sprawa Colliniego'' to powieść utrzymana na wysokim poziomie i jest inna niż inne powieści tego typu. Mimo, że powieść ma tylko 156 stron to autor zwiera na niej szereg znaczących informacji i aż dziwi, że nie zabrakło na nie miejsca. Oprócz opisów rozpraw i opisów śledztwa znalazło się miejsce na wspomnienia z dzieciństwa Leinena. Wiele z tych wspomnień były potrzebne w śledztwie i z wielkim zaciekawieniem zagłębiałem się w historię prawnika.
Sam pomysł na fabułę był świetny, a wspomnienia bohaterów to tło książki i nadaje jej uroku. W czasie rozprawy sądowej mamy szansę przenieść się w czasie w lata II wojny światowej i cieszmy się tym, że nie musimy żyć w tamtych czasach. Opis zbrodni dokonanych przez nazaistów były poruszające dogłębnie.

Podsumowując. ,,Sprawa Colliniego'' to kryminalno-prawnicza powieść z historią w tle i osoby gustujące w takich klimatach będą zachwyceni, a osoby, które nie czują się zachęcone muszą przeczytać tę książkę, choćby dla zabicia czasu. Gorąco polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena