Koszyk 0
Opis:
Kwiecień, 1945 rok. Do siedziby Adolfa Hitlera na specjalne wezwanie wodza zostaje sprowadzony "Szlachetny Żyd", Eduard Bloch. Ten sam, który przez wiele lat leczył matkę kanclerza Trzeciej Rzeszy, za co Hitler był mu szalenie wdzięczny. Führer oznajmia mu, że ten dostąpi niebywałego zaszczytu spisania z nim ostatniej rozmowy. Wszystko dzieje się kilka dni przed śmiercią Hitlera. Tak mocna książ ... ka nie została opublikowana od lat! Po raz pierwszy na świecie ukazuje się wywiad, którego Adolf Hitler udzielił przed swoją śmiercią "Szlachetnemu Żydowi". Kanclerz Trzeciej Rzeszy, jeden z największych zbrodniarzy na świecie tłumaczy się z tego dlaczego nienawidził Żydów, opowiada o ciemnych stronach dzieciństwa, o tym jak upił się do nieprzytomności, o swoim życiu erotycznym i o najszczęśliwszym dniu w życiu. Mocna, a zarazem szczera rozmowa, która wciąga już od pierwszych stron. Dzięki tej spowiedzi będziemy mogli bliżej poznać wodza Trzeciej Rzeszy, który zmienił bieg historii na wiele lat. Wszystko zaczęło się od prostej historii. Christopher Macht, Niemiec z polskimi korzeniami odnalazł zapiski rozmów przeprowadzonych przez wieloletniego lekarza matki Adolfa Hitlera -Eduarda Blocha. Jeżeli chcecie poznać z bliska największego zbrodniarza wojennego, stanąć z nim twarzą w twarz, poczuć na sobie jego wzrok -ta książka jest właśnie dla Was! Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Bellona
  • miękka
Mniej Więcej
  • Christopher Macht
  • 2016
  • 250
  • 205
  • 145
  • *, 9788311-14166-7
  • 9788311141667
  • ZD9FP

Recenzje czytelników

A jednak fikcja literacka

Ocena:
Autor:
Data:
Widząc opis książki, byłam święcie przekonana, że oto rzeczywiście światło dzienne ujrzały zapiski, w których Adolf Hitler zdradza wszystko. Dopiero kiedy książka trafiła w moje ręce, na stronie redakcyjnej ujrzałam informację, iż pomimo charakteru paradokumentalnego, książka pozostaje fikcją literacką. W pierwszej chwili poczułam rozczarowanie, bo jednak miałam nadzieję, że w rękach trzymam literaturę faktu. Kiedy jednak zabrałam się za lekturę, przekonałam się o tym ... że chociaż sama formuła książki pozostaje fikcją, to opisane w niej rzeczy bazują na solidnych źródłach historycznych.

Lubię oglądać programy dokumentalne poświęcone tematyce II wojny światowej i nazistom. Wiele już widziałam i dzięki temu wiem, że choć w trochę kontrowersyjnej formie, informacje zawarte w książce opierają się na prawdzie. Poznajemy Hitlera od jego najmłodszych lat. Opowieści o dzieciństwie, przywiązaniu do matki, czasach młodości i zniweczonych planach zostania artystą - to wszystko tutaj znajdziecie. Czytając, nie mogłam nie myśleć o tym, jak potoczyłyby się losy świata, gdyby artystyczna ścieżka, na którą starał się wkroczyć Hitler, stanęła przed nim otworem. Czy II wojna światowa doszłaby wówczas do skutku? Któż to wie... Cóż dalej? Poznajemy jego wojenne doświadczenia i późniejsze początki w NSDAP, przeczytamy o puczu monachijskim i jego konsekwencjach, o powstawaniu "Mein Kampf" i dojściu nazistów do władzy oraz wreszcie o II wojnie światowej. Książka obfituje także w wiele kontrowersji, czasem godzących w pojęcie dobrego smaku – o eksterminacji Żydów, eksperymentach medycznych w obozach koncentracyjnych, niecodziennych praktykach medycznych lekarza Hitlera, a nawet preferencjach i doświadczeniach seksualnych führera.

O ile wydarzenia z życia Hitlera opierają się na prawdzie, o tyle wiele spośród kontrowersyjnych rewelacji, które znalazły się w książce i do których przyznaje się Hitler, w rzeczywistości pozostaje w sferze plotek i domysłów. Tak jest w przypadku chociażby tematu jego preferencji seksualnych. Dosłownie dwa dni temu oglądałam program dotyczący właśnie tej kwestii. Owszem, powstał raport na temat jego upodobań, a jego echa odnajdziemy w książce, jednak historycy uznali go za plotki. Do pewnych spraw opisanych w "Spowiedzi Hitlera" trzeba podchodzić z rezerwą.

Książka ma formę wywiadu, jaki z Hitlerem przeprowadza lekarz żydowskiego pochodzenia, Eduard Bloch. Wdzięczny mu za opiekę nad umierającą matką, Hitler darzy go specjalnymi względami. Mówi o nim "szlachetny Żyd". Według niego jest on chlubnym wyjątkiem wśród zarazy, która stała się wrogiem narodu i którą trzeba wyplenić. Decyzja Hitlera nie pozostawia Blochowi wyjścia – musi przeprowadzić z nim wywiad, mimo iż wie, że to zadanie będzie bardzo trudne, a nawet ryzykowne. Wie, że ma przed sobą człowieka nieobliczalnego, którego jeden rozkaz może pozbawić go życia. Jak wobec tego pytać o trudne kwestie i nie rozdrażnić wodza? Bloch niejednokrotnie balansuje na krawędzi cierpliwości Hitlera. Zachowania führera opisane są bardzo wiarygodnie. Nie trudno wyobrazić sobie, jak reaguje na poruszane tematy i zadawane mu pytania.

Jaki obraz Hitlera wyłania się z książki? Wydaje się on człowiekiem pełnym sprzeczności. Z jednej strony wrażliwy na sztukę wielbiciel powieści Karola Maya i muzyki Richarda Wagerna, miłośnik zwierząt szczerze kochający swoją matkę, charyzmatyczny człowiek obdarzony niezwykłą pamięcią. Z drugiej strony bestia, która odpowiedzialnością za wszelkie zło tego świata obarczyła naród żydowski i która uznała, że trzeba zmieść go z powierzchni ziemi; człowiek nieobliczalny, cierpiący na syndrom mesjasza narodu. "Spowiedź Hitlera" nie stara się w żadnym stopniu wybielić jego postaci. Czasem miałam wrażenie, że wręcz przeciwnie. Pewne fragmenty jawnie wskazują na to, że był człowiekiem chorym na punkcie władzy i nieźle pokręconym. Chociaż obraz Hitlera, jaki wyłania się z książki, w większości wydaje się być wiarygodny, to jednak nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że autor książki w niektórych kwestiach zbyt daleko popłynął, tracąc tę wiarygodność. Do pewnych rewelacji Hitler nigdy by się nie przyznał, nawet jeśli materiał miałby ukazać się po jego śmierci.

Książka napisana jest współczesnym językiem, ale czasami miałam wrażenie, że jest on zbyt współczesny. Na pewno jednak lektura nie nastręczy Wam żadnych problemów w jej zrozumieniu. "Spowiedź Hitlera" to nie tylko wywiad. W książce znajduje się sporo zdjęć ilustrujących wydarzenia z życia Hitlera. Odnajdziemy w niej także tabelki z danymi, wykresy i schematy. Sporo także jest wstawek z cytatami z innych źródeł, które dodatkowo rozszerzają lub uwiarygadniają opisywaną kwestię.

"Spowiedź Hitlera" nie jest pozycją historyczną w pełnym tego słowa znaczeniu. To fikcja, jednak opierająca się na prawdzie. Jeśli szukacie suchych faktów i danych, ta pozycja Was rozczaruje. Jeśli jednak chcecie poznać życie Hitlera oraz wszelkie kontrowersje, jakie wokół niego narosły, sięgnijcie po tę pozycję. Jako taka jest bardzo interesująca.

Recenzja pochodzi z mojego bloga: zaczytana-dolina.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Adolf Hitler jako człowiek, a dopiero w drugiej kolejności dyktator

Ocena:
Autor:
Data:
Ciężko go tak postrzegać. Bo zabił miliony. Nie swoimi rękoma, ale wdrożeniem własnych koncepcji. Metodycznie dochodził do władzy i gdy został wybrany przez własne społeczeństwo, miał możliwość realizacji swoich idei. Czy Hitler był szalony? Nie. On wierzył w to, co mówił. Wierzył, że Niemcy są rasą nadludzi. Aryjskim ideałem, któremu przeszkadzają inne rasy. Żydzi, Polacy, Grecy, Hiszpanie i wszyscy, którzy odstają od perfekcyjnego wzoru.

W "Spowiedzi Hitlera" ... mamy możliwość zobaczenia drugiej twarzy dyktatora. Tej, która wydawać by się mogła prawie ludzka. Dzięki formie wywiadu, jego poglądy czyta się znacznie lżej niż gdyby napisać je w formie opowieści. Poznajemy człowieka, który kochał swoją matkę prawie najbardziej na świecie (na pierwszym miejscu był oczywiście naród niemiecki). Dowiadujemy się, że uwielbiał słuchać muzyki klasycznej i oper Wagnera. Wiemy, że miał sukę owczarka niemieckiego, która wszędzie mu towarzyszyła.

„Pan nawet nie ma pojęcia, co w praktyce znaczy parlament. Oznacza on kabaret w czystej postaci.” [s. 58]

Więcej na zukoteka.blox.pl
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena