Koszyk 0
Opis:
Niezwykła powieść o wyzwaniach, które stawia wojna i uczuciach, które zabija. Dzieło jednego z czołowych współczesnych tureckich powieściopisarzy. W dzieciństwie Mumtaz przeżył wstrząs spowodowany przedwczesną śmiercią rodziców podczas I wojny światowej, jak również burzliwymi przemianami kulturowymi, które stanowiły następstwo upadku Imperium Osmańskiego i towarzyszyły powstawaniu nowej republiki tureckiej. Szuka ucieczki ... powracając wspomnieniami do przeszłości i zagłębiając się w literaturze oraz muzyce, nawet w obliczu niepewnej przyszłości ze swoją ukochaną Nuran. Czy miłość pomoże im przetrwać niespokojne czasy, czy skrywane obsesje w połączeniu z potężnymi zawirowaniami społecznymi i politycznymi doprowadzą do ich rozstania? "Spokojny umysł", po raz pierwszy wydany w 1949 roku, jest tureckim "Ulissesem", poetyckim hołdem dla Stambułu. To historia niezwykłej miłości, której akcja toczy się w "mieście dwóch kontynentów". Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Ahmet Hamdi Tanpinar
  • 2013
  • 1
  • 442
  • 210
  • 148
  • 978837508-5549
  • 9788375085549
  • ZAV2M

Recenzje czytelników

Miłość, wojna, Wschód i Zachód

Ocena:
Autor:
Data:
"Spokojny umysł" nie jest powieścią lekką, łatwą, przyjemną i radosną. Lektura wymaga skupienia, więc nie polecam czytania w publicznych środkach transportu i w innych ekstremalnych dla odbiorcy warunkach.

Pozornie jest to przede wszystkim opowieść o odwzajemnionej, ale nieszczęśliwej, burzliwej i pełnej ograniczeń miłości. To jednak tylko wierzchnia warstwa, pod którą kryją się kolejne, znacznie bardziej skomplikowane pokłady ...

W rozmowach bohaterów często pojawiają się tematy dotyczące zbliżającej się drugiej wojny światowej i związanych z nią obaw. Większość rozmówców pamięta międzynarodowy rozlew krwi sprzed dwudziestu lat; część nie wierzy, by taka tragedia mogła powtórzyć się w cywilizowanej Europie, inni - przeciwnie, uważają, że ludzie nauczyli się już zabijać i zagarniać, więc teraz mogą mieć pole do popisu dla doskonalenia tych umiejętności.

Kolejnym ważnym problemem są różnice między Wschodem i Zachodem - światami, które są tak odmienne, że nie dają się pogodzić i powodują rozdarcie wewnętrzne głównych bohaterów. Z jednej strony chcą oni być nowoczesnymi Europejczykami, z drugiej zaś nie potrafią, a czasami nie chcą zerwać z orientalną tradycją.
Przywiązanie do narodowej kultury, jej literatury, muzyki i innych dziedzin sztuki teoretycznie wydaje się być ponad etnicznymi podziałami. W praktyce jednak okazuje się, że jest inaczej.
"Spokojny umysł" obfituje w różnorodne konteksty artystyczne, historyczne, polityczne, społeczne, religijne... To powieść erudycyjna, która wymaga od czytelnika intelektualnego zaangażowania. Mimo iż przesiąknięta jest egzystencjalnym niepokojem i momentami może wydawać się przygnębiająca, warto po nią sięgnąć, gdyż napisana jest kunsztownym stylem i gwarantuje duchową ucztę z najwyższej półki.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena