Koszyk 0
Opis:
Historia i struktura Specnazu - uderzeniowych formacji radzieckiego wywiadu wojskowego. Specnaz to uderzeniowe formacje radzieckiego wywiadu wojskowego, które w swych działaniach łączyły elementy szpiegostwa, terroru oraz szeroko pojętych akcji dywersyjnych i partyzanckich. W ich skład wchodzili zakonspirowani agenci, czyli cudzoziemcy zwerbowani przez radzieckich szpiegów ... zawodowe oddziały złożone z najlepszych sportowców ZSRR - często rekordzistów świata czy mistrzów olimpijskich - oraz oddziały utworzone ze starannie wybranych i doskonale przeszkolonych żołnierzy z poboru. Wiktor Suworow w swojej książce wyczerpująco przedstawia historię i strukturę Specnazu, charakterystykę jego głównych komponentów, typowe uzbrojenie i wyposażenie, podstawową taktykę oraz mordercze szkolenie bojowe. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • twarda
Mniej Więcej
 • Wiktor Suworow
 • 2011
 • 2
 • 292
 • 205
 • 135
 • 97883-7510-7371
 • 9788375107371
 • ZAC39

Recenzje czytelników

Specnaz

Ocena:
Autor:
Data:
Niedawno wydawnictwo Rebis wznowiło książkę Specnaz Wiktora Suworowa z 1998 roku. I chwała mu za to, bowiem na polskim rynku jeszcze nikt tak szczegółowo i fachowo nie opisał historii sił specjalnych Armii Radzieckiej.

Wiktor Suworow (właśc. Władimir Rezun) jest dość znany polskiemu czytelnikowi. Napisał m.in. bestsellerowe Akwarium, cykl Lodołamacz o II wojnie światowej, historię GRU, czy Żołnierzy Wolności, powieść opisującą radziecką interwencję na Czechosłowację w roku 1968 ... w której Suworow brał udział jako czołgista.. Suworow był także oficerem wywiadu wojskowego GRU w Genewie, skąd uciekł na Zachód. Za ten czyn do dziś ciąży na nim zaoczna kara śmierci.

W książce Specnaz, autor jako osoba, którą w przeszłości dokonywała inspekcji jednostek sił specjalnych i miała dostęp do najściślejszych dokumentów, dokładnie i rozważnie przedstawia ich historię. Ale nie tylko. Na ile pozwalają mu dokumenty i wiedza, przedstawia także dzieje GRU i Osnazu, a także ludzi z nimi związanymi.

Autor uderza „z grubej rury”. Zamiast wstępu opowiada, tak jak się opowiada przy ognisku na poligonie, co komandos Specnazu może zrobić z saperką i dlaczego jest to jego główne uzbrojenie. Nie karabin, nie pistolet, ale właśnie saperka. Brzmi nieprawdopodobnie? Po wysłuchaniu jego historii inaczej będziecie patrzeć na ten niepozorny przedmiot.

Kolejne rozdziały przenoszą nas w świat tajnych służb i elitarnych oddziałów. Gdzie trudno się dostać, a jeszcze trudniej utrzymać. Wśród najlepszych z najlepszych. Suworow opowiada o strukturze organizacyjnej jednostek, na szczeblu armii, frontu czy szczeblu strategicznym. O bojowych pododdziałach, agenturach Specnazu, taktyce, wyposażeniu czy szkoleniu. Szczególnie ciekawie prezentuje się opowieść o sportowcach Specnazu, specjalnie werbowanych i nieco inaczej szkolonych. To właśnie dzięki nim ZSRR zdobywał tyle złota i srebra na olimpiadach.

Książka wciąga, bez dwóch zdań. Wydana starannie, a dzięki solidnej, twardej okładce nie straszne jej znoje podróży. Nie zdarzają się lapsusy czy też wpadki językowe, co dobrze świadczy o pracy tłumacza. Zainteresowanych historią ZSRR nie rozczaruje.

Dariusz Wierzański
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena