Koszyk 0
Opis:
Opowieść o pogubionym nauczycielu i jego uczniach- Maleństwach, o życiu, które płata nam figle, o nieuniknionej śmierci, o miłości, przyjaźni i zagubieniu, jakiemu wszyscy podlegamy. O tej współczesnej hiperaktywności, nadmiernym pragnieniu udanego życia towarzyskiego i społecznego, o unikaniu skupienia, braku cierpliwości i zaangażowania, o tym wszystkim, co w istocie wywodzi się z silnego lęku przed samotnością. Kolejne przygody Mirona i jego uczniów, znanych z głośnej powieści pt. , ... Zdarza się". To zabawna, tragikomiczna podróż do krainy absurdu zwanej szkołą i wzruszające spotkanie z naszym największym guru - życiem, które daje nam lekcje, zwłaszcza kiedy o nie nie prosimy. No ale ,,ten śmietnik świata czasem piękny jest" - warto o tym pamiętać i szukać własnej drogi. Historia Sora potwierdza moje głębokie doświadczenie, że aby być dobrym człowiekiem i robić dobre rzeczy, nie trzeba być doskonałym ani poukładanym, tylko niezakłamanym. Że świadomość wewnętrznych ograniczeń i wątpliwości może być źródłem prawdziwej siły, a miłość, przyjaźń i odpowiedzialność w życiu mają sens, jeśli towarzyszy im szczypta szaleństwa, humoru i autentyczna otwartość. Czytajcie, cieszcie się i wzruszajcie! Jacek Santorski Ostrzegam! książki Szulskiego są jak dragi dosypane do niewinnej herbatki. Rodzic po dragach Szulskiego pozwala, aby jego dziecko pozostało wrażliwe, czasem niesforne, lecz naturalne i prawdziwe w swoich reakcjach. Po lekturze poczujesz się, jakbyś strzelił sobie lufę, podejdziesz do swojego nastolatka i zaczniesz rozmawiać zrozumiałym językiem. Na początku będzie trudno. Twoje dziecko uzna, że rzeczywiście coś łyknąłeś. Więc daj mu też! Dragi są już dostępne w każdej dobrej księgarni! Piotr Korek, bywa dyrektorem czy prezesem, ,,lecz zawsze jestem przyjacielem moich dzieci i mam nadzieję, że one też tak myślą" Sorów spotyka się w naszych szkołach. Poznać ich można po tym, jak rozmawiają ze swoimi podopiecznymi na przerwach. Stoją na korytarzu otoczeni wianuszkiem wpatrzonych w nich oczu. Tłumaczą, radzą lub tylko uważnie słuchają. Stojąc w rozkroku z dziennikiem pod pachą i z lekkim uśmiechem, po raz kolejny łapią się na tym, że lubią swoją pracę. Sorów czasem spotyka się w naszych szkołach. Chodzi jednak o to, by było ich jak najwięcej! Monika Libicka, dziennikarka Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jarek Szulski
  • 2014
  • 1
  • 434
  • 205
  • 145
  • 978-83-937116-8-0
  • 9788393711680
  • ZBEW8

Recenzje czytelników

Polecam!

Ocena:
Data:
Jarek Szulski to nauczyciel gimnazjum i liceum im. Tadeusza Reytana w Warszawie. Autor powieści o szkole: "Zdarza się" , oraz "Sor". W ostatnim czasie sięgnęłam po książkę jego autorstwa pt. "Sor".

Miron Czarniecki to nauczyciel z pasją. Jego zdaniem każdy nauczyciel powinien pamiętać, że nie uczy angielskiego, polskiego, geografii... tylko uczy dzieci. Dla Mirona jego praca to misja. Stara się młodzież nie tylko przygotować do egzaminów ... ale i do dorosłego życia. Miron jest wychowawcą. Swoich podopiecznych nazywa maleństwami. Rozmawia z nimi o sprawach ważnych i mniej ważnych. Miron jest zapraszany na urodziny do swoich uczniów. Byli uczniowie go odwiedzają. Czarniecki przywiązuje się do dzieci, których był wychowawcą.

W książce są ukazane wady polskiej szkoły. Jedną z nich jest marnowanie talentów uczniów. W szkole wszyscy uczą się tego samego. Uczniowie są pozbawieni kreatywności. Programy nauczania nierzadko są przeładowane. Kolejna wadą jest dystans między uczniem a nauczycielem. Wielu nauczycieli zwraca się do uczniów po nazwisku. Na niektórych lekcjach panuje atmosfera grozy. Uczniowie boją się o cokolwiek zapytać. W szkole ludzie uczą się szablonowego myślenia. Niewielu nauczycieli podchodzi do swojej pracy z entuzjazmem.

Czytając tę książkę, przypomniałam sobie okres, kiedy byłam w gimnazjum. Miałam paru nauczycieli, których porównała bym do Sora. Czasami przychodzę do mojej starej szkoły, żeby z nimi pogadać, czy żeby przytulić się.

"Sor" to wyjątkowa książka. Polecam każdemu. Nie brakuje w niej zabawnych historyjek, nie tylko o szkole. Czytając tę książkę, można się i wzruszyć i roześmiać.
Kasia, lat 18
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena