Koszyk 0
Opis:
Najnowsza książka Elwiry Watały - autorki wielokrotnie wznawianych publikacji o ciemnych stronach historii. Barwna opowieść o najsłynniejszych homoseksualistach w dziejach świata została poprzedzona wstępem o istocie i historii homoseksualizmu. Kolejne rozdziały są poświęcone swobodzie seksualnej czasów rzymskich, igraszkom w królewskich komnatach i grzesznym uciechom duchownych ... Autorka opowiada o samobójstwach i zabójstwach w środowiskach gejowskich oraz związkach homoseksualnych znanych pisarzy i artystów. Osobny rozdział stanowią opowieści o słynnych hollywoodzkich gejach. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Elwira Watała
  • 2013
  • 1
  • 476
  • 200
  • 135
  • 978-83-7835-184-9
  • 9788378351849
  • ZAXOE

Recenzje czytelników

***

Ocena:
Autor:
Data:
Elwira Watała jest autorką wielu monografii i dziewięciu już książek wydanych pod szyldem "Skandale historii". W tytule tym nie ma cienia przesady, gdyż autorka rzeczywiście odkrywa ciemne, wstydliwe, a nierzadko i bulwersujące sekrety zaglądając do królewskich alków, przybliżając sylwetki zamordowanych władców, znanych nimfomanek czy zboczeńców, czyli prezentując wyjątkowo atrakcyjne aspekty historii, zupełnie odmienne od oficjalnych wersji znanych z podręczników i szkolnych lekcji ...

Tym razem kontrowersyjna autorka podejmuje tematykę sodomii, jak do XIX wieku określano homoseksualizm. Oczywiście nie zawsze stosunki homoseksualne były potępiane i surowo karane, nastawienie do osób znajdujących upodobanie we własnej płci zmieniało się w zależności od epoki, kraju, regionu, a nawet różnych klas i warstw społecznych; autorka niezwykle szeroko i szczegółowo omawia rozwój homoseksualizmu na przestrzeni wieków ilustrując i uzupełniając swoje wywody przykładami rozmaitych reakcji i postaw społecznych, naukowych teorii oraz wyjątkowo dogłębną charakterystyką psychiki swoich bohaterów.

We wstępie Elwira Watała podejmuje samo zjawisko homoseksualizmu: jego genezę, zasięg występowania, genetyczne bądź kulturowo - środowiskowe uwarunkowania i pokrótce omawia kontrowersyjną kwestię, obecną w ludzkiej świadomości od wieków, czy jest to choroba, którą należy leczyć, czy też raczej nie. Zastanawia się nad skrajnymi reakcjami dotyczącymi tego zjawiska postrzeganego bądź jako choroba, hańbiąca przypadłość, bądź jako przywilej czy wręcz potwierdzenie męskości, naturalny etap w rozwoju w pełni heteroseksualnego mężczyzny. Przytacza represje, jakie spotykały homoseksualistów - aż do końca XVII wieku traktowanych jako ciężkich przestępców - począwszy od społecznego ostracyzmu, na poddawaniu przymusowemu leczeniu, paleniu na stosie lub smażeniu na wolnym ogniu skończywszy. Ukazuje stosunek do osób "kochających inaczej" w różnych kulturach: staroegipskiej, gdzie hańbą okrywał się jedynie partner pasywny, starogreckiej, gdzie pederastia, czyli wzniosła, szlachetna miłość mężczyzny do chłopca była powszechnie akceptowanym zjawiskiem, pożądanym wręcz dla kształtowania prawidłowych postaw moralnych i charakteru młodego człowieka, w świecie islamu, gdzie seks analny jest potwierdzeniem męskości czy kulturze żydowskiej obejmującej związki homoseksualne niechętną tolerancją. Nie brak tu także odniesień do czasów nowożytnych, kiedy w Austrii Habsburgów homoseksualistów poddawano przymusowemu leczeniu, nazistowskich Niemczech zamykano ich w obozach koncentracyjnych, a w Afryce do dziś traktuje się ich z bezprzykładnym okrucieństwem i karze śmiercią.

Autorka omawia także zjawiska związane z homoseksualizmem, czyli transwestytyzm i transseksualizm ilustrując je znanymi z historii przykładami mignonów Henryka Walezego lub cesarzy rzymskich Heliogabala i Nerona. W dalszej części książki poznajemy najsłynniejszych homoseksualistów w dziejach, a przed naszymi oczami przesuwa się korowód barwnych postaci: Jakuba I Stuarta, Oscara Wilde'a, Aleksandra Macedońskiego, Michała Anioła, Ryszarda Lwie Serce, Ludwika Bawarskiego, Sokratesa czy Piotra Czajkowskiego. Z dużą swobodą autorka przeplata bohaterów współczesnych z antycznymi, a niejednokrotnie nawet mitycznymi, jak Gilgamesz, Achilles, Horus, co znacząco urozmaica publikację, przydaje jej dynamizmu i wyklucza jakąkolwiek monotonię. Zagłębia się w homoseksualny świat pisarzy i artystów, by opowiedzieć o smutnym, wewnętrznie rozdartym Hansie Christianie Andersenie, namiętnym i śmiałym Oscarze Wilde, trudnej, toksycznej miłości Paula Verlaine'a i Arthura Rimbaud czy tragicznym uczuciu Wacława Niżyńskiego. Podejmuje również kwestię próżnego, pruderyjnego, filmowego światka Hollywod, gdzie homoseksualizm długo był tematem tabu, a niemal każdy coming out był równoznaczny z towarzyskim bojkotem, medialną banicją i powszechnym ostracyzmem. Opisuje perypetie takich gwiazd, jak bożyszcze kobiet Rudolf Valentino, erotoman Gary Cooper czy skandalista James Dean, którzy ukrywali swe preferencje seksualne żeniąc się lub w inny sposób afiszując rzekomy heteroseksualizm. Autorka wiele miejsce poświęca ofiarom AIDS, gdyż to statystyki są nieubłagane: niemal 75 procent chorych to homoseksualiści, przywołując postaci takich ikon jak chociażby Freddie Mercury. Czytelnik znajdzie tu również tak znane nazwiska, jak George Michael, Marlon Brando, Richard Chamberlain czy Will Smith - przykładów jest naprawdę sporo, co świadczy o ogromnej zmianie we współczesnym postrzeganiu omawianego zjawiska.

Kolejną kwestią podjętą przez autorkę jest zagadnienie homoseksualizmu wśród chrześcijańskich księży, głównie papieży. Rozdział ten jest siłą rzeczy dość ubogi ze względu na trudności ze znalezieniem wiarygodnych źródeł, co raczej nie powinno dziwić zważywszy na sposób traktowania sodomitów przez Kościół. Niemniej jednak postaci takie, jak Juliusz II, Sykstus IV czy Aleksander VI wpisują się w poczet trzynastu papieży o udokumentowanych skłonnościach homoseksualnych. Trzynastu na dwustu sześćdziesięciu ośmiu w całej historii Kościoła!

"Sodomici" Elwiry Watały to znakomita, arcyciekawa lektura. Mnóstwo w niej cennych informacji, anegdot i ciekawostek znacząco uzupełniających naszą wiedzę o fakty, jakich nie znajdziecie w żadnym podręczniku do historii. To prawdziwa kopalnia wiedzy historycznej o homoseksualizmie, publikacja rzetelna, wszechstronna i wyczerpująca, a przy tym niezwykle przystępna i intrygująca. Oczywiście nie aspiruje ona do rozprawy naukowej, głównie ze względu na charakterystyczny styl autorki: ironiczny, gawędziarski, łączący ogromną wiedzę z pasją; nie brak w nim dosadnych zwrotów, czasem nawet wulgaryzmów, które mogą czytelnika razić lub wręcz szokować. Trzeba jednak przyznać, że bezpruderyjna, soczysta i śmiała narracja skutecznie odpędza znużenie, przydaje dynamizmu i gwarantuje długie chwile solidnej rozrywki. Mimo tego ironizującego spojrzenia nie można odmówić autorce wrażliwości i umiejętności ukazania psychiki swoich bohaterów, ich rozterek, wewnętrznego rozdarcia, poczucia winy, braku akceptacji czyniących z nich postaci tragiczne i nierzadko prowadzących do samobójstwa. Dzięki temu książka zyskuje na głębi i zachowuje idealną równowagę między narracyjną swobodą a powagą tematu. "Sodomici" to znakomita lektura dla wszystkich tych, którzy lubią poznawać historię w nietypowy sposób, odkrywać nieznane dotąd jej aspekty; jeśli tylko potraktujecie ją zgodnie z zamysłem autorki - czyli z lekkim przymrużeniem oka, nie jako naukową rozprawę - czekają Was naprawdę niezwykłe, intrygujące chwili doskonałej rozrywki.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Historia, intrygi miłosne, szczypta dobrego humoru to Sodomici!

Ocena:
Autor:
Data:
Kiedy w naszym kraju toczą się dyskusje, czy zalegalizować związki partnerskie tej samej płci, w naszych księgarniach ukazuje się książka o historii homoseksualizmu pt. „Sodomici”.
To kolejny, kontrowersyjny tytuł z serii: „Skandale historii” autorstwa Elwiry Watały. Jestem przekonana, że tak jak poprzednie publikacje, i ta książka będzie cieszyć się ogromną popularnością, i to nie tylko z powodu charakterystycznej narracji, z której autorka jest znana. Również dlatego, że temat ... który tu podejmuje, jest niesamowicie ciekawy, jak najbardziej aktualny, i wciąż jest to temat tabu. Niniejsza publikacja ma ogromną szansę zmienić postrzeganie osób homoseksualnych jako chorych, wymagających leczenia, i pomóc w zrozumieniu tego, że problem ten istniał, istnieje i będzie istniał, dlatego warto pogłębić wiedzę o to zagadnienie.

„Sodomici” to barwne, pikantne, pełne wulgaryzmów opowieści, z których dowiecie się m.in:
- kiedy i gdzie powstał homoseksualizm,
- kto ze sławnych postaci był bądź jest homoseksualistą, transwestytą, transseksualistą,
- kim był „mignon”,
- który z królów kunsztownie wplatał perły we włosy królowej, zastępując w ten sposób seks,
- który z władców jako pierwszy w historii poślubił innego mężczyznę,
- kogo nazywano „kłującymi zadkami”.

To tylko kropla w morzu historii, które tu poznacie – od zabawnych, po tragiczne, budzące grozę i wstręt. W tym świecie królów, pisarzy, artystów, władców państw, osób duchownych, odkrywane są zabójstwa z powodu orientacji seksualnych, występują prześladowania, szerzą się choroby - w tym także AIDS. Wszystko opisane w pasjonujący sposób, z dużą dozą humoru, co sprawiło, że książkę o tak ciężkiej tematyce czytało się bardzo dobrze.

„Sodomitów” uważam za lekturę bardzo wartościową, pełną ciekawych, historycznych faktów, których nie odnajdziemy w podręcznikach szkolnych i o których nigdy w swoim życiu nie słyszałam. Jej mały format sprawia wrażenie, iż jesteśmy w stanie przebrnąć przez nią w ciągu kilku godzin, co jest jak najbardziej mylące. To 468 stron niesamowitej podróży przez wszystkie epoki, w której bierzesz czynny udział niedowierzając, że coś takiego mogło mieć miejsce! To lektura zajmująca ale zarazem pozwalająca nabrać dystansu do otaczającego nas świata, ludzi, i ich wszelkich ułomności. Uważam ją również za lekturę wzbogacającą naszą wiedzę nie tylko o homoseksualizmie, ale również wiedzę historyczną.

„Sodomici” to na pewno nie książką dla osób, które nie akceptują wulgarnych zwrotów, opisów scen erotycznych, przemocy w literaturze. Drażniący może być również zwrot, którego autorka często używa, a mianowicie: „Drogi Czytelniku”. Jednak jest to bez wątpienia perełka i kopalnia wiedzy dla filologa klasycznego, literaturoznawcy, historyka, kulturoznawcy. To książka dla Czytelnika, który chce zmierzyć się z tak ważną tematyką i jednocześnie lubi literaturę erotyczną.
Czy jesteś zatem gotowy na szaloną, erotyczną przygodę?
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena