Koszyk 0
Opis:
Kobiecość, historia, popkultura. Portrety dziewięciu gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej: Osieckiej, Jędrusik, Dudziak, Kory, Przemyk, Bartosiewicz, Geppert, Bem, Jopek, zawierające zarówno prywatność, zwierzenia intymne, jak i obraz czasu, historyczny konkret, ogólniejszy obraz kulturowego wzoru. Kobiecość to inne spojrzenie na otaczającą rzeczywistość, alternatywne podejście do dominujących wydarzeń politycznych. Historia to zapisane momenty przesileń w polskich dziesięcioleciach : lat 50, 60 ... 80, i 90. Popkulturowe jest natomiast gwiazdorstwo i rola jakie wszystkie opisane w książce bohaterki odegrały i w dalszym ciągu odgrywają w kształtowaniu zbiorowej wyobraźni. Soc, pop, post. Portrety gwiazd to „portrety momentalne”, uchwycone jak okiem kamery zapisy chwili, pory dnia, miesiąca roku. I chociaż każda z bohaterek cofa się w czasie, wspomina, lub podsumowuje swoje życie to zbiór ich opowieści tworzy dynamiczny obraz stylów, wrażliwości i sposobów wartościowania. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • MG
  • twarda
Mniej Więcej
  • Małgorzata Terlecka-Reksnis
  • 2013
  • 238
  • 243
  • 174
  • 978-83-7779-166-0
  • 9788377791660
  • ZB5Q3

Recenzje czytelników

Muzyka pokoleń...

Ocena:
Autor:
Data:
Małgorzata Terlecka-Reksnis zafundowała czytelnikom prawdziwą podróż w przeszłość. W książce „Soc, pop, post. Portrety gwiazd” spotykamy dziewięć utalentowanych i charakternych kobiet, które przed laty w znaczący sposób zaznaczyły swoją obecność na polskiej scenie muzycznej.
Osiecka, Jędrusik, Dudziak, Jackowska, Geppert, Bem, Bartosiewicz, Przemyk, Jopek. Nazwiska doskonale znane każdemu, kto choć w minimalny sposób interesuje się muzyką. Dla mnie dwa najważniejsze – Osiecka i Bartosiewicz ... Ich twórczość cenię najbardziej. Lubię też muzykę Kory. Reszta jest mi raczej obojętna. Ale moje muzyczne gusta w tym wypadku nie mają znaczenia, bo chodzi raczej o osiągnięcia, tło historyczne, charakterystyczne momenty, które sprawiły, że wszystkie te artystki i ich twórczość stały się kultowe. Bohaterki Terleckiej-Reksnis są tak różne, że trudno znaleźć dla nich wspólny mianownik. Według mnie jest nim odwaga. Odwaga do tego, aby zabrać głos, przemówić swoją wrażliwością i pociągnąć za sobą tłumy.
Trudno nazwać rozmowy autorki z artystkami wywiadami. To raczej historyczne obrazki, zatrzymane chwile, strzępki słów. Małgorzata Terlecka-Reksnis zadaje pytania, ale pozwala swoim rozmówczyniom na dowolność. Mówią o czym chcą. Niektóre zwierzenia są zaskakująco szczere i intymne, inne powierzchowne, chłodne, z wyczuwalnym dystansem. W jakiś sposób świadczy to o charakterach kobiet, pozwala czytelnikowi na bliższe poznanie artystek. Obrazki zmieniają się szybko, przez co opowieści o gwiazdach są dynamiczne, a podczas lektury ma się wrażenie, że w książce cały czas coś się dzieje. Mimo wszystko autorka ślizga się po niektórych tematach. Zaledwie rozpoczyna wątek i już przeskakuje do innego. Było kilka takich momentów, kiedy miałam ochotę protestować, domagać się jakiegoś uzupełnienia, dopowiedzenia kilku spraw. Najdziwniejsze jest to, że z największym zainteresowaniem przeczytałam rozmowy z gwiazdami, których twórczość lubię najmniej (albo wcale).
„Soc, pop, post. Portrety gwiazd” to dobrze napisana i ciekawa książka o niezwykłych kobietach i wpływie muzyki na życie przeciętnych ludzi. Autorka zaznacza momenty przełomowe w polskiej przeszłości, trudne, szarobure, nijakie. I wtedy zjawiały się one. Dziewięć kobiet, które pokolorowało codzienność swoimi piosenkami. To one kształtowały kiedyś rzeczywistość, były alternatywne, potrafiły odchylić się od normy i zaznaczyć swój styl. Dzięki temu stały się głosami pokoleń. Każdą z bohaterek poznajemy w momencie, kiedy była u szczytu swojej kariery. Ta perspektywa czasu jest tutaj najlepsza. Dowiadujemy się o marzeniach, pragnieniach, problemach artystek i możemy je zderzyć ze współczesnością. Jak potoczyły się ich losy? Jakie plany udało się zrealizować? Kim dzisiaj są ówczesne gwiazdy? Pytań i odpowiedzi poszukajcie sami, koniecznie zaczynając od książki. Polecam!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Nauczmy się minionych pokoleń.

Ocena:
Autor:
Data:
Kobiety w popkulturze były zawsze, choć nie zawsze było o nich głośno – przynajmniej nie o wszystkich. W Polsce zawsze było trudno z wybiciem się – nie chodzi tu tylko o życie zawodowe, ale i o przemysł muzyczny. Kobietom, które pojawiają się na tartach tej książki udało się odnieść sukces – często zakrapiany potem, krwią i łzami. Bo chociaż nie każdy o tym wie, praca w show biznesie jest niesamowicie ciężka. Jednak o tych kobietach było, jest i będzie pamiętała Polska. Tak się stanie ... ponieważ nie tylko zasłynęły swoją twórczością, ale dzięki właśnie takim osobom jak Małgorzata Terlecka – Reksins, ludzie będą pamiętać o takich kobietach jak Agnieszka Osiecka, Kalina Jędrusik, Urszula Dudziak, Kora czy Renata Przemyk. Bo do tej pory śpiewa się piosenki, do których tekst napisała właśnie Osiecka. Każdy zna papaje Urszuli Dudziak, każdy nucił „Who’s that lipstick on the glass” albo „Szare miraże”, które śpiewała Kora. Jak wiemy zapomnienie jest nieuniknione, ale przecież można dbać o to by nie doszło za szybko do tego zapomnienia.

Książka Małgorzaty Terleckiej – Reksins to zbiór rozmów, wywiadów i wspomnień o jednych z największych kobiet, które znane są z niesamowitych tekstów, muzyki, barwy głosu. „Soc, pop, post…” to osobliwe archiwum, gromadzone przez ostatnie 25 lat. Dowiecie się tu o rzeczach błahych dla gwiazd, o rzeczach istotnych. Jest to subiektywna kolekcja spotkań z artystkami o znaczącej sile oddziaływania na styl popularnej muzyki i scenicznej formie jej przedstawiania. Niestety w naszych czasach – współcześnie – młodzież nie często słucha muzyki, która ma znaczenie. Nie jest to coś tragicznego, ale szczerze. Zapytajcie się siebie czy rzeczywiście bez wygooglania wiecie kim jest Kalina Jędrusik, Agnieszka Osiecka czy Edyta Geppert? Jeśli chcecie je poznać, porozmawiajcie z rodzicami, dziadkami. A potem sięgnijcie po tą książkę. Dopiero na końcu sięgnijcie do you tube’a.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena