Koszyk 0
Opis:
Współczesna powieść kryminalna osadzona w realiach Stanów Zjednoczonych. Bohater powieści od wczesnych lat podlega niezwykłym zdarzeniom, w których nie potrafi podporządkować się kompromisom. Los, obdarzając go ponadprzeciętnymi predyspozycjami fizycznymi i umysłowymi, nie pozostawia mu jednak zbyt wiele możliwości wyboru. Wilson przeżywa głęboko podłość, machinacje i głupotę decydentów, nielojalność i wyrachowanie, ale jego reakcje są często nieproporcjonalne w stosunku do bodźców ... Poznajemy bohatera w czasie, gdy przeciwstawił się zasadom mafii, dla której pracuje od trzydziestu lat. Autor wiedzie go po zakamarkach nowojorskiego metra. Poznajemy wstrząsająco niezwykłe, acz prawdziwe życie społeczności zamieszkującej zapomniane stacje New York Subway. To stamtąd, niejaki Khark, niepełnosprawny człowiek-kret kieruje anonimowo karierą Wilsona, wedle swego własnego, dziwacznego planu. Z Nowego Jorku przenosimy się do Wiednia, a wreszcie odnajdujemy naszego kilera w Warszawie. Widzimy ją oczyma człowieka, który nie zna polskiego, polskiej historii, kultury ani panującej obyczajowości. To jednocześnie miejsce, w którym Wilson spotyka wymarzoną kobietę i w którym otwiera się przed nim zapomniana tajemnica. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Bellona
  • miękka
Mniej Więcej
  • Jerzy Terpiłowski
  • 2013
  • 256
  • 195
  • 125
  • 978-83-11-12327-4
  • 9788311123274
  • ZB1M4

Recenzje czytelników

pointa książki

Ocena:
Autor:
Data:
Znana oficyna książkowa Bellona wydała wreszcie dawno zapowiadaną powieść Jerzego Terpiłowskiego redaktora Snajper z Harvardu. Autor przedstawia w niej w formie zbeletryzowanej wydarzenia rzeczywiste, a zarazem niesłychanie sensacyjne. Większość postaci to autentyczni mordercy, skorumpowani politycy i psychiczni dewianci – postacie z podziemnego świata, o którym społeczeństwo wie tylko tyle, ile faktycznym władcom świata się spodoba. To nie jest kryminał! To niewygodna prawda o naszym losie ... Czytelnik znajdzie tu niepublikowane informacje o podziemiach Nowego Jorku, o wiedeńskich sekretach, i o współczesnych wydarzeniach w Warszawie, których nie śmiały podać nam do wiadomości polskie media.

Przy tym wszystkim w powieści nie zabrakło miejsca na opis - zdawałoby się niewiarygodnej, porywającej, a jednocześnie drastycznie ryzykownej - miłosnej przygody dwojga ludzi, skrupulatnie odnotowanej przez kamery jednego z warszawskich hoteli. Czy zabicie w sobie autentycznego uczucia będzie dla zawodowego mordercy tak samo proste jak zastrzelenie jednego z doskonale strzeżonych mocarzy ludzkiego świata? A w ogóle… czy szczególnie utalentowany człowiek ma prawo żyć wedle swego własnego planu, zawierać sojusze i wydawać wojny tak, jak to robią państwa? Terpiłowski wydaje się skłaniać ku temu poglądowi... Spytajcie go zresztą, czy napisał wszystko, czego dowiedział się o poszukiwanym przez służby specjalne i policję całego świata bohaterze swej powieści. (ASZ)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dla filmu

Ocena:
Autor:
Data:
Powieść Jerzego Terpiłowskiego “Snajper z Harvardu”, tytuł roboczy „Pył umarłych gwiazd” jest świetnie napisana, ma ciekawą fabułę, nadającą się do przeniesienia na ekran. Wychodzi od znakomitego obrazu „podziemnego” Nowego Jorku, czy jest to obraz prawdziwy – nie wiemy, w każdym razie, jest fascynujący. Si non e vero – bene trovato.
Przygody Jerome’a Wilsona z tego właśnie podziemnego źródła wypływają i nierzadko bywają nieprawdopodobne, choć ich opis jest zawsze dobrze skonstruowany ... Dygresje odautorskie dobrze są usadowione w narracji, która od początku do końca książki jest interesująca.
Motywy kryminalne oczywiście uatrakcyjniają fabułę, ale nie przesłaniają myśli przewodniej książki, ginącej w końcu z powrotem w nowojorskich podziemnych labiryntach. Klamrą spinającą całość książę jest niejaka Jennifer Toth, reporterka „Los Angeles Times”, bo to jej badania pisarz wykorzystał w swej powieści. Oczywiście potrzeba niemałej wyobraźni, aby podążać za autorem w meandrach jego coraz to nowych pomysłów, przerzucać się z Nowego Jorku do Wiednia, Warszawy (ciekawy epizod, zwłaszcza dla warszawiaków, choć wygląda raczej na marzenie senne), aby tragicznie się zakończyć znowu w nowojorskich podziemiach.
Jest to więc książka potrosze także oniryczna, choć trzyma się realiów; niejednoznaczna, stale wymaga uwagi od czytelnika. Fabułę ma typowo filmową, ale na szczęście nie jest pisana dla filmu przez pisarza, którego styl ma walor dobrej prozy.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena