Koszyk 0
Opis:
W samolocie ginie starsza pani podróżująca z Paryża do Croydon. Sposób dokonania morderstwa jest egzotyczny, a zawód ofiary predysponuje ją do przysparzania sobie wrogów. Jeden z pasażerów, Herkules Poirot, zostaje niemal zatrzymany pod zarzutem popełnienia zbrodni. Tego nie można puścić płazem! W tle garść nowych na tamte lata problemów: psychoanaliza i narkotyki.
Mniej Więcej
  • Agata Christie
  • 2013
  • 258
  • 195
  • 125
  • Klasyka kryminału
  • 978-83-271-5057-8
  • 9788327150578
  • ZB6LH

Recenzje czytelników

"Śmierć w chmurach"

Ocena:
Autor:
Data:
Książkę o powyższym tytule napisała Agata Christie. Jest to dalszy ciąg przygód belgijskiego detektywa Herkulesa Poirota.
W samolocie do Croydon ginie starsza kobieta Madame Giselle. Sposób dokonania morderstwa wskazuje na wiele osób. W samolocie każdy pasażer miał do czynienia ze zmarłą. W bagażach osób lecących " Promateuszem" znaleziono m.in. narkotyki.
Herkules Poirot szukając winnego, odkrywa także tajemnice pasażerów, ich rodzin oraz zmarłej ...
Książka Agaty Christie do końca trzyma czytelnika w napięciu. Nigdy nie wiadomo co się zdarzy i czy zabójca nie postanowi znowu popełnić przestępstwa.
Czy Poirot zdoła odnaleźć zabójcę? Tego dowiesz się po przeczytaniu tej książki.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Śmierć w chmurach

Ocena:
Autor:
Data:
Akcja książki Śmierć w chmurach rozpoczyna się w pewny wrześniowy, słoneczny dzień na lotnisku Le Bourge. Dalsza część akcji rozgrywać się będzie na pokładzie samolotu Prometeusz lecącego z Paryża do Croydon. Pośród kilkunastu osób przebywających na pokładzie samolotu jest pewien gentelman. Mężczyzna ów to sam Hercules Poirot. Mały, niezwykle inteligentny i sprytny Belg, przed którym rozwiązanie żadnej zagadki się nie ukryje. Lot rozpoczął się, jak zwykle ... Pasażerowie zajęci byli swoimi sprawami, a stewardzi swoją pracą. Gdy lot zbliżał się ku końcowi obsługa podchodziła do pasażerów z rachunkami za rzeczy, które zamówili podczas lotu. Gdy jeden ze stewardów podszedł do jednej z dam dokonał szokującego odkrycia. Madame Giselle z miejsca numer 2 nie reagowała na żadne próby obudzenia jej. Obsługa zaniepokojona poprosiła o pomoc lekarza, a dokładnie doktora Brayanta. Mężczyzna podchodząc do Madame Giselle stwierdził jej zgon. Hercules Poirot zauważył, że denatka ma na szyi ślad podobny do śladu po ukąszeniu osy. Jeden z pasażerów potwierdził, że w samolocie latała osa i ją zabił. Wtedy Belg ponownie zaskoczył swoich towarzyszy podróży znajdując na podłodze zatrutą strzałkę Indian południowoamerykańskich. To właśnie ten malutki przedmiot był przyczyną śmierci Madame Giselle, a dokładnie od trucizny, którą była nasączona.

Po wylądowaniu z Croydon na lotnisku czekała już policja w celu przesłuchania pasażerów i zabrania ciała denatki. Po niewielkich kłótniach dotyczących konieczności pozostania na lotnisku przez pasażerów, przystąpiono do przesłuchań. W tym procederze pomagał policji detektyw Hercules Poirot. I tak każdy z pasażerów został przesłuchany, tj. doktor Brayant, stewardzi Mitchell i Davis, Lady Horbury, panna Kerr, Armand Dupont i jego syn, pan Clancy, Norman Gale, James Ryder, Jane Grey. Tak oto zeznania świadków zostały zebrane „na gorąco”. Od tego momentu rozpoczęto dochodzenie w celu wyjaśnienia, kto i dlaczego zabił Marie Morisot. Madame Giselle to jej pseudonim, pod którym prowadziła interesy w Paryżu. Była jedną z najbardziej znanych lichwiarek. Przez ten fakt znalezienie mordercy trochę się skomplikowało. Nikt oczywiście nie przyzna się do tego, że pożyczył pieniądze od lichwiarki, z pewnością nikt z samolotu. Krąg podejrzanych jednocześnie zawęża się i poszerza. Oczywiście przez cały czas w rozwiązaniu sprawy i poszukiwaniu mordercy pomaga policji belgijski detektyw. Ma on swoje sposoby na rozwiązywanie zagadki. Kto tak naprawdę zabił? Kto miał motyw? Czy ktoś z samolotu miał osobistą urazę do Madame Giselle, czy tylko był wynajętą osobą do wykonania zadania?

Po raz kolejny Agata Christie mnie nie zawiodła. Zbudowała fantastyczną fabułę, która nie jest absolutnie nudna i przewidywalna. Czy kiedykolwiek, jakaś książka Królowej Kryminałów była przewidywalna? Chyba nie. Akcja książki toczy się w charakterystycznym tempie dla Christie. Gdy przyspiesza nagle zwalnia i odwrotnie. Nie sposób się nudzić czytając jakąkolwiek książkę angielskiej autorki. Tak było również z tą książką. Mały Belg doszukiwał się coraz to nowszych faktów z życia podejrzanych, które komplikowały sprawę, przez co coraz to trudniej było dowiedzieć się, kto przyczynił się do śmierci Marie Morisot. Bohaterowie są postaciami bardzo złożonymi o niejasnej przeszłość. Niby nikt nie ma motywu, a może jednak coś się znajdzie. Każdy z nich „ma coś za uszami”. Nikt nie jest krystalicznie czysty, jak i od początku skreślony. Zagadka jest trudna do rozwiązania, bo początkowo krąg podejrzanych jest bardzo mały, a i miejsce specyficzne na morderstwo. Kto jest mordercą? Jaki był jego motyw? W jaki sposób Poirot rozwiąże zagadkę? Zapraszam do lektury!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena