Koszyk 0
Opis:
P.D. James wkracza w świat Dumy i uprzedzenia Jane Austen. Akcja sequela rozpoczyna się sześć lat po ślubie Elizabeth i pana Darcy’ego. Niestety, okazuje się, że nie prowadzą oni tak szczęśliwego życia, jak moglibyśmy oczekiwać. Prócz niedopowiedzeń, intryg, zazdrości i rozczarowania swym związkiem główni bohaterowie napotykają też trudności zupełnie innej natury. Widziane w pobliskim lesie widmo zapowiada nieszczęścia, w tym zabójstwo jednego z członków rodziny. Przepełniona miłością ... zazdrością, kłamstwem i cierpieniem Śmierć przybywa do Pemberley uwodzi czytelnika, który z wielką łatwością wkracza w ten XIX-wieczny świat i dzieli z postaciami ich namiętności, lęki i nadzieje. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • WAB
 • miękka
Mniej Więcej
 • P.D. James
 • 2014
 • 1
 • 320
 • 194
 • 124
 • *, 9788328009738
 • 9788328009738
 • ZCEPT

Recenzje czytelników

Mroczny powrót do Pemberley

Ocena:
Autor:
Data:
Wciąż odczuwam wrażenie, że czegoś mi w niej brakowało. Nie mam pojęcia, co to może być, bowiem wątek kryminalny jest (i to dobry), dobrze nakreślona historia – jest. I przede wszystkim autorka nie starała się zastąpić niezastąpioną Jane Austen. Po przeczytaniu tego tytułu wciąż towarzyszy mi to uczucie, niemniej jednak z miejsca chciałabym ją polecić - wciąga, intryguje i nawet zaskakuje. Nie tylko fanom podobnych historii czy też miłośnikom kryminału ... Przede wszystkim fanom twórczości Jane Austin – macie dobrą okazję, by znów poczuć ten charakterystyczny klimat i znów „pobyć” z bohaterami „Dumy i uprzedzenie”. A to nie byle co. Zachęcam – dobra lektura gwarantowana. Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Duma i Uprzedzenie w nowej odsłonie

Ocena:
Autor:
Data:
Wiem, wiem jestem mężczyzną więc dlaczego polecam książkę napisaną jako ciąg dalszy losów Elizabeth i Darcy'ego z „Dumy i Uprzedzenia” Jane Austin? Otóż dlatego, że jest świetną rozrywką. Także dla mężczyzn. A jeśli jej przeczytanie wpłynie na część mężczyzn, że przeczytają "prequel" to tylko wyjdzie na dobre nie tylko tym mężczyznom ale też kobietom, które z tymi mężczyznami dzielą życie bo tym samy mężczyźni może zrozumieją kobiety ... Można ją czytać nawet nie znając prozy Jane Austin. P. D. James umiejętnie wprowadza czytelnika we wszystkie niuanse historii już we wstępie powieści.

Autorka poważyła się napisać kontynuację „Dumy i Uprzedzenia” Jane Austin. Mogła się narazić na ostracyzm wiernych fanów pierwowzoru ale poradziła sobie z tym wspaniale. Może dlatego, że nie zrobiła kontynuacji jakie często się spotyka w świeci wydawniczym czyli wrzucamy wszystkie elementy z książki poprzedniej i piszemy coś w stylu oryginału. Otóż nie. P. D. James napisała zupełnie inną książkę. Zauważyła potencjał w opisanych przez Austin realiach na stworzenie kryminału. Wyobraźni jej tym samym nie brakuje ale pokazała już to pisząc inne swoje książki, chociażby „Ludzkie dzieci”, zekranizowane z udziałem takich gwiazd jak Clive Owen i Julianne Moore. Co ciekawe wydaje się, że książka zyskała akceptację wiernych fanów Austin. Czego nie można powiedzieć o innej pozycji bazującej na oryginale a mam na mysli „Dumę i Uprzedzenie i Zombie”. W tym przypadku fantazja, że tak powiem, chyba za bardzo poniosła autora.

Stworzony przez Jane Austin bohater w osobie gwałtownego z charakteru i obłudnego uwodziciela Wickhama aż się prosił aby wykorzystać go w historii kryminalnej. Z cechami charakteru jakimi został obdarzony wiadomym było, że tylko kwestią czasu będzie uwikłanie się przez niego w kłopoty natury kryminalnej.

Ale do rzeczy. W Pemberley, gdzie zamieszkują po ślubie i oddają się prozie życia Darcy i Elizabeth, trwają przygotowania do balu gdy okazuje się, że zjawia się niespodziewany gość w osobie siostry Elizabeth – Lydii, czyli żony Wickhama. Przynosi wiadomość, że mąż, prawdopodobnie nie żyje. Podczas podróży nocą powozem wybiegł za przyjacielem kapitanem Dennym w las. Po chwili uszom jej i woźnicy dobiegły odgłosy strzałów. Wiemy już, że stała się najprawdopodobnie jakaś tragedia. Nie wiemy jeszcze kto zginął ale nie zdradzę tajemnicy pisząc, że jak wynika także z tytułu – śmierć przybyła do Pemberley. Zakłócony został w ten sposób spokój jego mieszkańców. Daje to jednak możliwość do opisania relacji jakie łączą bohaterów. Atmosfera się zagęszcza niczym u Agathy Christie. Pojawiają się podejrzenia: kto co ukrywa i kto kogo zabił? Nie będę tu opisywał fabuły ponieważ jak to w kryminale za wiele zdradzić nie można, jednak w efekcie zaistniałych wydarzeń nastąpi proces sądowy, podczas którego poznamy motywy działania poszczególnych bohaterów. A sam proces? Myślę, że zadowli nawet fanów Johna Grishama.

P. D. James wierni oddaje realia epoki i ducha narracji pierwowzoru, idąc nawet dalej, dając nam jako czytelnikom zgrabnie skrojoną historię kryminalno-sądową.

Należy wspomnieć, że również Smierć przybywa do Pemberley została zekranizowana pod tym samym tytułem z udziałem znanego z „Watchmen: Strażnicy” Matthew Goode'a jako Wickhama.

A więc biegiem do księgarni. To jest idealna lektura na wakacje! Nie tylko dla kobiet.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena