Koszyk 0
Opis:
Heniek Wcisło, najbardziej utalentowany warszawski kasiarz, powraca. Jest zakochany i szczęśliwy. Postanawia rozpocząć uczciwe życie, marzy o przyszłości z piękną Lodzią. Ale los ma wobec niego inne plany. Brawurowa akcja „Złotej maski” zaprowadzi nas na masońskie salony międzywojennej Warszawy, pokaże szalone życie artystów skupionych wokół Witkacego w Zakopanem, a nawet.. ... pozwoli zajrzeć nocą do parku Ujazdowskiego, aby posłuchać japońskich muzyków. Grzegorz Kalinowski, jak nikt dotychczas, ukazał kulisy przewrotu majowego i połączył wielką historię Polski z opisem życia w stolicy, gdzie niewysłowione bogactwo mieszało się z niewyobrażalną nędzą. Nie zabraknie namiętnej miłości, polityki i wielkiej tajemnicy, która połączy Heńka Wcisłę i peruwiańską księżniczkę. Każdy kto sięga po tę powieść musi być gotowy na zaczytanie się. Od  niesamowitych przygód bohaterów „Złotej maski” nie sposób się oderwać! Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Muza
 • miękka
Mniej Więcej
 • Grzegorz Kalinowski
 • 2015
 • 1
 • 600
 • 235
 • 155
 • *, 97883287-0212-7
 • 9788328702127
 • ZD0W9

Recenzje czytelników

Śmierć frajerom. Złota maska

Ocena:
Autor:
Data:
,,Śmierć frajerom. Złota maska" to drugi tom serii o przygodach Heńka Wcisły, za lekturę której zabrałam się zaraz po skończeniu pierwszego tomu. Czy to była dobra decyzja?

Początek każdej części (jest ich więcej niż w pierwszym tomie) rozpoczyna się urywkiem o złotej masce sprzed kilku wieków. Następnie możemy czytać o dalszych losach Heńka, który zakochał się w pięknej Leokadii. Niestety, na końcu pierwszego tomu zdarzyło się coś, co uniemożliwia mu kontakt z dziewczyną ... Oprócz tego jest jeszcze policjant, który także chciałby się z nią związać, a za punkt honoru bierze sobie znalezienie haka na Heńka. Czy to może się dobrze skończyć?

Na początek zacznę od plusów. Książka ma więcej części, dzięki czemu łatwiej przerwać lekturę po skończeniu danych stron. Na początku znajdują się zapiski z dziennika Stefy (siostry Heńka), który pisze na prośbę swojej nauczycielki i czasem Leokadii. Bardzo podobały mi się te zapiski, a dodatkowo odróżniały tę część od tomu pierwszego. Wprowadzenie wątku złotej maski także było trafne. Ten tom można czytać po więcej stron na raz, nie nuży, nie nudzi. Objętościowo także jest podobnie.

Styl pisarza jest prosty. Stworzenie takich dzieł wymaga nie lada talentu i Grzegorz Kalinowski z pewnością go posiada. Zakończenie, tak, jak w pierwszym tomie, pozostawia wiele pytań, na które odpowiedź znajdziemy w części trzeciej, która ma się ukazać prawdopodobnie w tym roku. Pozycja wydana jest w dużym formacie, ze skrzydełkami, wewnątrz okładki znajduje się mapa Warszawy. W książce nie można narzekać na brak przypisów, które doskonale dopowiadają zdarzenia fabularne.

,,Śmierć frajerom. Złota maska" Grzegorza Kalinowskiego to bardzo dobra kontynuacja, którą trzeba koniecznie czytać po zapoznaniu się z tomem pierwszym. Już teraz przyznam, że jestem bardzo ciekawa, ile ta seria będzie miała części i jak to się wszystko skończy.

Moja ocena: 5/6
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Podróż na salony międzywojennej Warszawy

Ocena:
Autor:
Data:
Cała historia opisana w "Złotej masce" jest kontynuacją „Śmierci frajerów” i napisana jest w podobny sposób. Znajdziemy tutaj język, którym operowano w tamtych czasach, gwary, a także rosyjskie i francuskie zwroty. Jeśli zaś chodzi o bohaterów, to spotkamy znanych nam już ziomków z poprzednich akcji, takich jak Tata Tasiemka, Szpicbródka, Julek Beniowski, Mieciu Kosiorek, Wlazłę oraz rodzinę Heńka. Poznamy też nowe postacie takie jak: japończyk Murakami, Jędrusia przewodnika i innych ... Wszystkich nie będę wymieniała, bo zrobi się z tego niezła lista, powiem tyle, każda postać ma swój charakter, każda ma swoje tajemnice, wady i zalety. Niektóre potrafią naprawdę nieźle irytować, szczególnie, jeśli ktoś – tak jak ja- polubił Heńka. Co znajdziecie prócz gwary, ciekawych postaci i wydarzeń? Listy, zapiski z dzienników, teksty piosenek oraz haiku. Tytułowa złota maska to legenda, która co kilka lat odradza się i ma związek z zamkiem w Niedzicy. Dotyczy ona inkaskiej księżniczki, jej syna i owej złotej maski, która jest tutaj motywem przewodnim. Żałuję tylko, że jest trochę za mało rozwinięta w książce. Praktycznie widzimy (oczami wyobraźni) migawkę, która pojawia nam się od czasu do czasu, a konkretnie podczas rozpoczynania każdej nowej części książki. Tych części jest siedem, czyli XXXV rozdziałów plus epilog, który wyzwala w czytelniku pewną melancholię, świeżość, oddech i zarazem ciekawość…

„Śmierć frajerom. Złota maska.” to historia, która zabierze czytelnika na masońskie salony międzywojennej Warszawy. Miasta, w którym bogactwo mieszało się z ubóstwem, a ludzie prawi z tymi spod ciemnej gwiazdy. Grzegorz Kalinowski w swojej książce naświetlił czytelnikowi kulisy przewrotu majowego oraz zabrał w podróż książkowym wehikułem czasu. Stworzył historię, która wciąga, fascynuje i ożywa w wyobraźni czytelnika. Czytając zakosztujemy miłości, goryczy rodzinnych tragedii, polityki, moralności, tajemnic, przekrętów i emocji związanych z futbolem. Jest to powieść, w której fikcja miesza się z faktami – zarówno, jeśli chodzi o wydarzenia jak i postacie. Pierwsza część wprowadziła mnie do zupełnie innego świata – mafii w naszym wydaniu. Druga zaintrygowała jeszcze bardziej. Wiedziałam już, czego mogę się spodziewać i łatwiej było mi wniknąć do Warszawy tamtej epoki. Fabuła jest intersująca i potrafi trzymać w napięciu. A Heniek? Cóż, to mój dobry kumpel, kompan, towarzysz… kibicowałam mu jak nikomu. To facet z ferajny, który ma swój honor, odwagę i dobre serce. W tej części poznałam jeszcze bliżej bohaterów i już jestem ciekawa kolejnej części, „Śmierć frajerom. Tajemnica skarbu Al. Capone.”
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena