Koszyk 0

Sługi boże - to nie przeszłość zabija, to zabijają ludzie

Niemal równocześnie z premierą książki Sługi boże na ekrany kin trafi film pod tym samym tytułem z gwiazdorską obsadą, z Bartłomiejem Topą, Julią Kijowską, Małgorzatą Foremniak, Adamem Woronowiczem w rolach głównych.
Niemal równocześnie z premierą książki Sługi boże na ekrany kin trafi film pod tym samym tytułem z gwiazdorską obsadą, z Bartłomiejem Topą, Julią Kijowską, Małgorzatą Foremniak, Adamem Woronowiczem w rolach głównych.

"Sługi boże" to trzymająca w napięciu powieść kryminalna o zbrodni, lęku i milczeniu. Z Mostka Czarownic łączącego wieże wrocławskiego kościoła rzuca się młoda Niemka, milionerka. Wkrótce potem ginie kolejna kobieta. Śledztwo prowadzi komisarz Waldemar Warski oraz policjantka z Berlina Ana Wittesch. W tle niebezpieczny romans, polscy agenci Stasi, duchowni z przeszłością i mroczne kościelne wnętrza...

Mostek Czarownic albo Pokutnic. Wysokość od poziomu ulicy pięćdziesiąt dwa metry. Aż się prosi, by go wykorzystać. Amerykanki rzucają się z Golden Gate, Francuzki z wieży Eiffla. Nawet jakieś siatki musieli tam zamontować, tylu było chętnych na spektakularny skok. Tu na razie nie było takiej potrzeby. Jak dotąd we Wrocławiu z wieży rzucił się zaledwie jeden facet. W 2009, ale nie stąd, tylko ze Świętej Elżbiety, obok Rynku.

To będzie dobry temat dla dziennikarzy, gdy tylko rzecz zwąchają. Mostek Pokutnic pobudza wyobraźnię. Więziono tu rozpustne kobiety. Te, co szukały w życiu uciech zamiast mężów. Odrzucone przez pobożne i pracowite rodziny niemieckich mieszczan, zamiatały po nocach drewniany podest, dając przykład reszcie płci pięknej: lepiej się dobrze prowadzić, niż dać się doprowadzić na mostek. Najbardziej zepsute odlatywały stąd ponoć na włochatych capach i rogatych sukubach wprost na Górę Milczenia, Zobtenberg, obecnie Ślężę.

Warski sam nie wie, skąd zna tę historię. Może ze szkoły? Na wycieczki z przewodnikiem nigdy nie chodził. Przecież jest stąd. Mniej więcej. Jeżeli dziewczyna wspięła się na balustradę i mocno wybiła, miała mniej więcej pięćdziesiąt procent szans, że zawiśnie na dachu, a drugie pięćdziesiąt, że poleci dalej, z wiatrem. Albo ktoś jej pomógł.


Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Piotrem Głuchowskim, redaktorem działu "Witamy w Polsce" Gazety Wyborczej oraz współtwórcą książki "Sługi boże".

Kto wpadł na pomysł na sygnowanie książki "Sługi boże" pseudonimem? W internecie nie można znaleźć zdjęcia Adama Formana, jego nazwisko nie występuje w bazach danych, autor nie ma też konta na Facebooku, czyli jak się mówi "nie istnieje"?

Pseudonim - żeby on w ogóle był - to pomysł dwójki filmowców składających się na Formana: Mariusza Gawrysia i Macieja Strzembosza. Samo imię i nazwisko Adam Forman wymyśliliśmy ja z Pawłem Goźlińskim, czyli dwójka pisarzy w tym kwartecie. Fakt, że Forman „nie istnieje” jest już decyzją działu promocji wydawnictwa Agora. To miał być taki trochę tajemniczy awatar. Ale po premierze książki to już przeszłość- teraz ten, kto kupił, ten odszyfrował Formana, bo na skrzydełku okładki wszystko jest wyjaśnione.

Premiera książki i filmu nastąpiła niemal równocześnie. Czy to znaczy, że wersja książkowa jest narzędziem promocji filmu? Jaki będzie następny krok tej niespotykanej wcześniej w Polsce akcji promocyjnej?

Książka różni się od filmu. Jest w niej więcej akcji, więcej postaci, więcej wątków. Jeśli już jedna rzecz ma drugą ciągnąć - to raczej film ciągnie książkę, bo to oczywiste, że widzów w kinach jest więcej, niż kupujących w księgarniach.

Czy Adam Forman pracuje już nad kolejną powieścią?

Dalsze losy komisarza Warskiego - pierwszoplanowego bohatera „Sług bożych” zależą głównie od tego, czy widzowie i czytelnicy go polubią. Czy kupią bilety i egzemplarze powieści. Jeżeli tak - będzie kontynuacja.

Scenariusz powstawał równocześnie z książką?

Najpierw był pomysł Mariusza Gawrysia, potem scenariusz - dzieło obu filmowców. A książka - efekt pracy dwójki pisarzy - powstała równolegle z filmem.

W wypowiedziach i recenzjach padają określenia: thriller, kryminał, horror... Jaki jest właściwie ten film?

Tak jak i książka jest klasycznym kryminałem z zagadką. Tło jest mroczne, kościelne, stąd może skojarzenia z horrorem. Ale rzecz dzieje się tu i teraz, we wrześniu i październiku roku 2016 we Wrocławiu, zatem jest to też trochę thriller polityczny: mamy Komisję Majątkową Kościoła, agentów byłych służb, dziennikarzy „Wyborczej”, dyplomatów, samorząd miejski, prokuraturę...

Bohaterowie najlepszych kryminałów, komisarze, policjanci, profilerzy, są z reguły ludźmi po przejściach. W "Sługach bożych" nie jest inaczej: i ona, i on, czyli Ana Wittesch i Waldemar Warski, są ludźmi z przeszłością. Przez to bardziej interesujący?

Bohater musi mieć przeszłość, ona go warunkuje, tłumaczy jego motywacje i postępowanie. Ana i Waldemar, Polak i Niemka, on to były żołnierz GROM, ona - niegdyś mała uciekinierka z NRD przemycona przez mamę na drugą stronę muru, z pochodzenia Ślązaczka. Słabo mówi po polsku, ale się uczy od niego. Nie tylko języka.

Czy mógłby Pan przedstawić wiążącą ich relację?

Bardzo długo: niechęć i podejrzliwość. Warski prowadzi śledztwo w sprawie samobójstw, które mogą być zabójstwami, a Wittesch ma mu pomagać, bo jedna z ofiar jest Niemką. Jednak faktycznie Ana przyjeżdża do Wrocławia po coś innego. Komisarz to czuje, domyśla się, że jest oszukiwany. To go wkurza. I są dla siebie - delikatnie mówiąc - niemili.

Inspiracja - ta pierwsza myśl, która dała początek wszystkim wątkom.

Mariusz Gawryś, wrocławianin, przeczytał w lokalnej prasie, że powstala w mieście gregoriańska schola śpiewacza dla pań. A chorały generalnie śpiewają wyłącznie mężczyźni. Tak zrodził się pomysł na zagadkę.

Czyli najważniejszym wątkiem książki/filmu jest wątek kościelny?

W pierwszej części. Potem okazuje się, że wszystko ma drugie dno.

Ważną rolę grają również inne sługi - tajne służby. Wciąż aktualny czy po prostu wdzięczny temat?

Mało kto wie, że po roku 1980 NRD-owska bezpieka zainstalowała w Polsce siatkę agentów. Ci ludzie nie wyparowali. Więcej nie zdradzam.

Niektórzy twierdzą, że książka/film są niepoprawne politycznie. Komentarz?

Historia ta jest niepoprawna nie tylko politycznie. Jest tam seks, przemoc, miejscami brud i upodlenie. Kryminał dobry, a przy tym politycznie poprawny... to chyba oksymoron.

Zmowa milczenia - istotny motyw fabularny. Czy znalazł on odbicie w zmowie milczenia wokół autora książki?

Nie odnotowałem zmowy milczenia. Po wpisaniu w wyszukiwarkę tego imienia i nazwiska wyskakuje pół tysiąca wyników. Ale oczywiście nie jest to jeszcze znany autor. „Sługi boże” są debiutem Formana, książka na rynku od miesiąca, musi się przebić, a rynek trudny i zapchany.

Co wg Pana jest największym atutem książki i filmu, a czego się nie udało osiągnąć?

Ksiażka wciąga, to mówią wszyscy recenzenci, także ci, którzy krytykują ją za schematyzm. Bo młodsza kobieta i starszy, samotny facet, bo policjanci piją, a księża mają tajemnice... wiem, że to już było. Ale literatura gatunkowa - kryminał - to nieustanne odtwarzanie kilku motywów na nowo: zdrada, zemsta, wybaczenie, rozwiązanie zagadki po uprzednim kilkukrotnym zmyleniu tropu.

Czy brał Pan udział w tworzeniu filmu?

Nie. Film robili filmowcy, a książkę - jak mówiłem - pisali pisarze na podstawie pomysłu filmowców.

Czy mógłby Pan zachęcić czytelników do przeczytania książki, widzów do wybrania się do kina?

Państwa inteligencja nie zostanie obrażona.

Rozmawiał(a): Magda Kaczyńska

Idealna 1 Idealna Magda Stachula
29,20 34,90
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Piąty beatles 1 Piąty beatles Mariusz Czubaj
29,27 34,99
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Wampir 1 Wampir Wojciech Chmielarz
29,20 34,90
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Czytanie z kości 1 Czytanie z kości Jakub Szamałek
29,20 34,90
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Ofiara w środku zimy 1 Ofiara w środku zimy Mons Kallentoft
33,38 39,90
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Żądza krwi 1 Żądza krwi Ian Rankin
22,59 27,00
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Pamiętniki Sherlocka Holmesa 1 Pamiętniki Sherlocka Holmesa Arthur Conan Doyle
20,83 24,90
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Wybrana 1 Wybrana P.C. Cast Kristin
25,01 29,90
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Wieczna noc Wyprzedaż 1 Wieczna noc Claudia Gray
9,11 29,80
Rabat 69% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
W pogoni za ciemnością Wyprzedaż 1 W pogoni za ciemnością Robert Crais
23,92 29,90
Rabat 20% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Erynie 1 Erynie Marek Krajewski
27,52 32,90
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Impas 1 Impas Iris Johansen
26,69 31,90
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Zakopane. Osiem deszczowych dni 1 Zakopane. Osiem deszczowych dni Jacek Rębacz
24,18 28,90
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Jedenaste przykazanie 1 Jedenaste przykazanie Jeffrey Archer
28,36 33,90
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Pragnienie 1 Pragnienie Jo Nesbo
29,93 39,90
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Za zamkniętymi drzwiami Polecamy 1 Za zamkniętymi drzwiami B.A.Paris
31,26 32,90
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Seria z komisarzem Forstem, tom 4. Deniwelacja 1 Seria z komisarzem Forstem, tom 4. Deniwelacja Remigiusz Mróz
29,93 39,90
Rabat 25% Przedsprzedaż, Premiera 10.05.2017 r.  
Co kryją jej oczy Polecamy 1 Co kryją jej oczy Sarah Pinborough
28,50 38,00
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Dziewczyna z pociągu 1 Dziewczyna z pociągu Paula Hawkins
26,32 32,90
Rabat 20% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Demaskator 1 Demaskator John Grisham
30,32 37,90
Rabat 20% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Chemik 1 Chemik Stephenie Meyer
29,93 39,90
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Już mnie nie oszukasz 1 Już mnie nie oszukasz Harlan Coben
33,16 34,90
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Rzeźbiarz 1 Rzeźbiarz Gregory Funaro
9,90 29,90
Rabat 67% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Czas Herkulesów 1 Czas Herkulesów Marcin Wroński
37,99 39,99
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Pod kopułą 1 Pod kopułą Stephen King
36,75 49,00
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Inwigilacja Polecamy 1 Inwigilacja Remigiusz Mróz
29,93 39,90
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Krüger III Lew Tom 3 1 Krüger III Lew Tom 3 Marcin Ciszewski
35,06 36,90
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni