Koszyk 0
Opis:
Słownik symboli to wyczerpująco opracowane zarówno utwory epickie jak i liryka, co może się okazać bardzo przydatne dla maturzystów. Informacje na temat symboli są bowiem zazwyczaj PUNKTOWANE W KLUCZACH EGZAMINACYJNYCH, według których trzeba napisać wypracowanie w czasie matury z języka polskiego. W Słowniku symboli znajduje się omówienie ponad 140 symboli, przewijających się przez wszystkie epoki literackie - tych najbardziej popularnych, jak np.: aloes, feniks, głowa, góra oraz mniej znanych ... jak: puchar, pustynia, pory roku. W opracowaniu każdego hasła słownikowego znajdziemy: - symbolikę danego pojęcia; - wykaz dzieł literackich polskich i obcych, w jakich symbol występuje; - najważniejsze cytaty; - funkcję, jaką symbol pełni w kolejnych epokach literackich; - funkcję, jaką symbol pełni w utworze, kontekst, w jakim występuje; - przejrzysty indeks autorów i tytułów. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Anna Grzesik
  • 2005
  • 0
  • 314
  • 210
  • 147
  • *, 83-7327-577-0
  • 9788373275775
  • H1007

Recenzje czytelników

***

Ocena:
Autor:
Data:
Symbol to motyw, zespół motywów, pojęć, obrazów, które mają jedno znaczenie dosłowne i nieskończoną liczbę znaczeń ukrytych. Różnorodność możliwych interpretacji i sposobów rozumienia często bywa dezorientujące, rozpoznawanie zaszyfrowanego znaczenia może być fascynującą przygodą, choć z pewnością również intelektualnym wyzwaniem. Uchwycenie i odczytanie symbolu ułatwiają różnego rodzaju słowniki i leksykony, wśród nich interesującą i niezastąpioną propozycją może okazać się " ... Słownik symboli" wydawnictwa Greg. Przygotowany specjalnie dla uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych, jest publikacją pełną i wyczerpującą, zawierającą przystępnie podaną wiedzę na temat symboli literackich pojawiających się w lekturach i wierszach najczęściej omawianych na lekcjach. Jest ona przydatna także dla maturzystów, gdyż informacje dotyczące symboli są zazwyczaj punktowane w kluczach egzaminacyjnych, według których trzeba napisać wypracowanie na maturze z języka polskiego.
Rola tego słownika jest nie do przecenienia: szeroka interpretacja utworów literackich, występujących w nich motywów oraz ich ukrytych znaczeń pomaga lepiej zrozumieć przesłanie tekstu, jak również swobodnie orientować się w prądach i tendencjach literackich. Publikacja zawiera omówienie ponad czterdziestu symboli przewijających się przez wszystkie epoki. Każde hasło wyjaśnia szeroką symbolikę danego pojęcia oraz funkcje, jakie pełni w danym utworze i kolejnych epokach literackich, a także kontekst, w jakim występuje. Towarzyszy mu wykaz dzieł literatury polskiej i światowej, w jakich symbol się pojawia, najważniejsze cytaty zawierające słowo kluczowe oraz przejrzysty indeks autorów i tytułów. I tak na przykład przy wyjaśnieniu hasła "wieża" poznajemy szerokie znaczenie tego pojęcia - od starotestamentalnych odniesień do ludzkiej pychy, poprzez średniowieczne nawiązania do rozmaitych przeszkód w "Dziejach Tristana i Izoldy" po pozytywistyczne skojarzenia ze spokojem, brakiem zagrożenia, bezpieczeństwem w "Latarniku".
"Słownik symboli" charakteryzuje się wyjątkowo przejrzystym układem stron, przystępną formą oraz solidnie i rzetelnie opracowanymi hasłami - dzięki temu stanowi idealną pomoc przy pisaniu szkolnych wypracowań i przygotowaniu do matury. Równie ważne jest to, że po prostu wzbogaca posiadaną wiedzę na temat konkretnego dzieła literackiego, pozwala patrzeć szerzej i głębiej, interpretować w sposób dotąd niedostępny - odkrywać, rozumieć, poznawać, rozwijać intelekt, co samo w sobie jest fascynującą przygodą.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Polecam

Ocena:
Autor:
Data:
Wiedza alternatywna, dla jednych może z pogranicza ezoteryki, na pewno wciągająca i wartościowa. Warto poznać, a czyta się świetnie. Taki fajny, nietypowy prezent.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena