Koszyk 0
Opis:
Etiopia – ziemia obiecana, kolebka ludzkości, biblijny Eden... Wacław Korabiewicz trafił dwukrotnie do „krainy zaczarowanej baśni”, jak zwykł mawiać o Etiopii. W pierwszym spotkaniu wystąpił w roli lekarza, a w Afryce to wyzwanie tylko dla śmiałków o mocnych nerwach. Po kilku latach powrócił ogarnięty pasją badacza. Jego opowieść znakomicie wprowadza w mistyczny świat tej perły Rogu Afryki. Każdym słowem ożywia jej barwy, zapachy i smaki ... Rozwikłuje tajemnice ukryte w bezcennych skarbach historii i kultury. A jest ich całe mnóstwo – od starożytnego cesarskiego miasta Gonder nieopodal gór Semien, przez wykuty w skałach kompleks sakralny w Lalibeli, aż do Aksum z Arką Przymierza, którą, według legendy, przywiózł z Jerozolimy Menelik I, syn króla Salomona i królowej Saby. Słońce na ambach to niepowtarzalna podróż po świecie bajecznych krajobrazów Etiopii, gdzie panuje wszędobylski uśmiech i ujmujące spojrzenie najpiękniejszych i najdzielniejszych ludzi Afryki. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Wacław Korabiewicz
  • 2014
  • 368
  • 205
  • 145
  • Naokoło świata
  • 978-83-7785-439-6
  • 9788377854396
  • ZBFT0

Recenzje czytelników

Polecam

Ocena:
Data:
Wacław Korabiewicz połączył zawód lekarza i etnografa dzięki czemu realizował się w obu pasjach. Na swoim koncie ma niejedną podróż na kontynent afrykański, a wraz z nimi opisane wspomnienia m.in. w książkach „Kajakiem do minaretów”, „Eskulap w Etiopii”, „Do Timbuktu”. Powieść „Słońce na ambach” została wydana przy współpracy z wydawnictwem Zysk i S-ka. Urodził się w 1903 r w Petersburgu, a zmarł w 1994 r ... w Warszawie

„Słońce na ambach” to spisane przez autora wspomnienia dotyczące pobytu w Etiopii. Tworzą one spójny obraz niesamowitej afrykańskiej przygody. Niezwykłej z powodu tak odmiennej od europejskiej panującej tam kultury i cywilizacji. Autor książki jest jednocześnie uczestnikiem afrykańskiego życia oraz podróżnikiem. Dowodzi temu fakt, że na początku jedzie do Etiopii w roli lekarza, zaś następnym razem w tamte strony prowadzi go pasja badacza i odkrywcy.

W. Korabiewicz w ciekawy sposób przeplata swoją opowieść wzmiankami historycznymi, które razem ze współczesnymi obserwacjami dają pełny i lepiej zrozumiały obraz Afryki i losów jej mieszkańców. Dzięki tym opisom czytelnik widzi jak na dłoni afrykańską rzeczywistość.

Autor ma talent do ożywiania smaków, zapachów i obrazów. Czytając „Słońce na ambach” można odnieść wrażenie, że samemu odwiedza się to magiczne miejsce, z którego początek bierze ludzka cywilizacja.

Powieść napisana jest prostym, humorystycznym językiem i ku mojemu zaskoczeniu nie ma w niej tonu naukowego. Autor relacjonuje czytelnikowi swoje spostrzeżenia, i w tym przypadku daje to efekt wspólnego odkrywania i poznawania Etiopii oraz jej tajemnic.

W powieści przeplatają się wątki autobiograficzne, przygodowe i historyczne, a także etnograficzne. Dzięki rozmowom narratora z europejczykami dłużej mieszkającymi w Etiopii lepiej poznajemy tajniki kultury mieszkańców, a także zwyczaje różnych afrykańskich plemion.

Autor zestawia z sobą dwie cywilizacje; afrykańską i europejską. Pozycja ta powinna zainteresować przyszłych podróżników oraz osoby zgłębiające tajniki innych kultur i przystosowanie człowieka do środowiska.
Ania. S.
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Niezbędna

Ocena:
Autor:
Data:
Poprzez rozmowy narratora z europejczykami mieszkającymi w Etiopii lepiej poznajemy tajniki kultury mieszkańców, a także zwyczaje różnych afrykańskich plemion.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena