Koszyk 0
Opis:
Epicka opowieść o miłości, zdradzie i wynagrodzeniu krzywd. Saga, której akcja toczy się w Australii w latach dwudziestych ubiegłego wieku, pióra autorki znakomitej powieści Ptaki ciernistych krzewów. Cztery córki pastora Latimera są znane z urody, inteligencji i ambicji w całej Nowej Południowej Walii.  Bardzo ze sobą związane, solidarnie się wspierają, wierząc, że tak będzie zawsze ... Razem opuszczają rodzinny dom, aby uczyć się pielęgniarstwa. Zamieniając łoża z puchową pościelą na plebanii na spartańskie prycze w szpitalnej bursie. Wielki Kryzys odciska swe piętno na życiu Australii, więc muszą realizować swe ciche marzenia w zmieniającym się wokół  świecie. Czy osiągną niezależność, której tak bardzo pragnęły? Czy życie, podobnie jak miłość, będzie miało słodko-gorzki smak? Prawdziwa epopeja. Nietrudno zrozumieć, dlaczego ta niesamowita opowieść zyskała miano australijskiego Przeminęło z wiatrem. „Observer” McCoullough jest fenomenalna. Jej bohaterowie pulsują życiem.„New York Times” Jedna z tych książek, które będą czytane, dopóki kobiety kochają, a mężczyźni okazują troskę.„Daily Mirror” Collen McCullough urodziła się w Nowej Południowej Walii  i uczyła się pielęgniarstwa w Sydney, Londynie oraz w Nowym Jorku. Jest autorką bestselleru Ptaki ciernistych krzewów, który sprzedano na całym świecie w nakładzie 30 milionów egzemplarzy. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Colleen McCullough
  • 2015
  • 446
  • 215
  • 135
  • 9788379436514
  • 9788379436514
  • ZCFCS

Recenzje czytelników

Bardzo polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Na okładce widnieje adnotacja, że to ...australijskie Przeminęło z wiatrem. Całkowite nieporozumienie. Nie ten rozmach, nie ten przepych, nie to.. Jednak spokojnie. Słodko-gorzkie życie to kilkaset stron porządnej literatury. Książka zachwyciła mnie, choć adnotacja, o której wyżej wspomniałam sprawiła, iż oczekiwałam czegoś odrobinę innego. Akcja rozgrywa się na przestrzeni kilku lat, poczynając od roku 1926 na australijskiej prowincji, w niewielkim miasteczku Cournda ... Głównymi bohaterkami są cztery córki pastora Latimera, dziewczęta młode, bystre, sympatyczne i bardzo ze sobą zżyte. Jedna za wszystkie, wszystkie za jedną. To ich główna życiowa dewiza. Otoczone mackami toksycznej matki, która stanowi zdecydowane przeciwieństwo dobrodusznego ojca, siostry opuszczają rodzinny dom, aby uczyć się pielęgniarstwa. Tym samym przenoszą się do zupełnie innego świata. Zamieniają łoża z puchową pościelą w plebanii na spartańskie prycze w szpitalnej bursie, cudownie ogrzewane indywidualne sypialnie na zimną, zbiorową, pyszne domowe jedzenie na okropne, oszczędne ze szpitalnej kuchni. Autorka doskonale zaprezentowała nam każdą z sióstr oraz osoby z ich otoczenia m.in. koszmarną siostrę przełożoną, lizusowatą pielęgniarkę oddziałową, obleśnego chirurga, który próbuje uwieść każdą z dziewcząt. Bardzo ciekawie zobrazowany jest także kontrast między życiem w zadbanym domu, a tym w szpitalnej bursie, gdzie dziewcząt nikt nie chce, są wyśmiewane i izolowane.
Z biegiem czasu w ich życie wkraczają kolejne zmiany - zdane egzaminy, awanse, pierwsze przyjaźnie, miłości, ślub jednej z nich oraz problemy, które dotykają bez mała wszystkich. Do tych ostatnich należy zaliczyć chociażby Wielki Kryzys, który odciska swe piętno na życiu także w Australii, pożary pustoszące pola, epidemie zakaźnych chorób i wiele innych. Ale to co najlepsze, a także najgorsze jeszcze przed nimi. Czy zawsze będą mogły na siebie liczyć? Czy życie, podobnie jak miłość, pokaże swój słodko-gorzki smak? I czego będzie więcej - goryczy czy słodyczy?
Muszę przyznać, iż autorka książki, Colleen McCullough po raz kolejny mnie porwała i pokazała wielki pisarski talent. Książkę można śmiało ustawić za jej największym dziełem - Ptakami ciernistych krzewów. Słodko-gorzkie życie jest równie wspaniale napisane, z wielkim, epickim rozmachem, ukazuje nie tylko losy bohaterów, ale także życie na najmniejszym kontynencie. Ogromnym atutem powieści jest wielka panorama ludzkich charakterów i Australii, która u nas jest wciąż mało znana. Książka śmieszna, mądra, zagadkowa, wciągająca. Bohaterkom bez ustanku kibicujemy, trzymamy za nie kciuki, czasami niektórymi mamy ochotę mocno potrząsnąć, z niektórymi ich kłopotami utożsamiamy się. Gorąco zachęcam do lektury. Jestem przekonana, iż książka zachwyci was równie mocno, jak mnie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

cudowna!

Ocena:
Autor:
Data:
Po miesiącu przerwy wracam do Australii i ostrzegam - kolejny raz będę się rozpływać nad powieścią Colleen McCullough.

Osią historii są losy dwóch par bliźniaczek: Kitty i Tullis oraz Grace i Edde, którym towarzyszymy przez sporą część życia. Rozpoczynamy od dnia rozpoczęcia ich nauki w szpitalu Corunda Base, potem widzimy, jak znajdują życiowych partnerów, rodzą dzieci i przełamują konwenanse, którymi ówczesny świat był wręcz naszpikowany.

Podoba mi się ... że autorka pozostaje wierna swojemu stylowi, a jednocześnie rozwija warsztat, w efekcie czego otrzymujemy powieść o rodzinnych relacjach, poszerzoną o wnikliwą obserwację przemian zachodzących na świecie. W Ptakach ciernistych krzewów obserwowaliśmy różnice przede wszystkim w głównych bohaterach, teraz zmienia się cała Australia i wraz z nią przeobrażają się postacie.

Lubię powieści w których nic nie jest do końca klarowne. Bogaczy spotykają lata posuchy, pewniacy stają się głupcami, a siostry Latimer mimo wszystko trzymają się razem.

Czas ekonomicznej zawieruchy i największego kryzysu na świecie, oto nowa Colleen McCullough, która nie dość, że niczym mnie nie zawodzi, to jeszcze zachwyca nowymi warstwami opowiadanej historii. Wielowymiarowa, prawdziwa, do głębi poruszająca.

Mam ostatnio wielkie szczęście do wybieranych książek i aż się boje na co trafię, gdy się ono wyczerpie ;)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena