Koszyk 0
Opis:
Wielokrotnie nagradzana dziennikarka i pisarka Sonia Faleiro napisała Ślicznotkę po trwającej ponad pięć lat obserwacji nocnego życia Bombaju. To fascynująca i często mroczna opowieść o życiu nocnych tancerek, gangsterów i prostytutek w jednej z największych indyjskich metropolii. Odsłania kawałek Indii nieznany podróżnikom, pasjonatom Orientu, a nawet samym Hindusom. Książka, przetłumaczona na kilka języków, odniosła sukces w wielu krajach. " Pewnego dnia zadzwonił do mnie alfons ... prawdziwe bydlę. -Wpadnij zobaczyć moją nową maal, laskę - powiedział. Odpowiedziałem, że w porządku i kupiłem flaszkę whisky. W jego kawalerce w Mira Road było brudno jak w chlewie. A w środku leżała rozwalona na łóżku może dwunasto- lub trzynastoletnia dziewczyna. Chuda jak szczapa, jakby ktoś ją głodził. Ani grama gośt, ciała. Wyjąłem portfel, wyciągnąłem 200 rupii i rzuciłem na łóżko. Potem wyszedłem. Co taka mała ma robić? Najpierw prostytucja a potem w wieku szesnastu lat zostanie tancerką w barze. Potem pojedzie do Dubaju tańczyć dla gangsterów i szejków. I żeby się z nimi pieprzyć. Złapie HIV. Tak to jest. A na koniec jej krótkiej kariery, co z niej zostaje? Nawet jeśli ją zechcesz pokochać, nie pozwoli ci na to. Gdybyś ofiarował jej wszystko ? samochód, ubrania, kablówkę ? i tak nie zostanie z tobą. Nie umie, bo nie jest już człowiekiem. Tylko duchem, cieniem. Prestiżowe nagrody 2011: * Podróżnicza książka roku 2011 według tygodnika "The Sunday Times" * Książka roku 2011 według tygodnika ?The Economist? Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Sonia Faleiro
  • 2012
  • 0
  • 256
  • 205
  • 143
  • 97883-0116-8858
  • 9788301168858
  • ZAH2I

Recenzje czytelników

Indie od mrocznej strony

Ocena:
Data:
Indie to piękne i urokliwe miejsce pełne atrakcji dla turystów spragnionych egzotyki. Zabytki, miejsca religii i kultu, aromatyczna kuchnia- to wszystko kusi i sprawia, że tak chętni Indie są wybierane jako cel podróży i wycieczek.
Dla mieszkańców na peryferiach Indii, a w szczególności dla kobiet, miejsce to ma czarne i nieprzyjazne oblicze. Przeraźliwa bieda zmusza ludzi do uwłaczających godności zajęć często za nędzne wynagrodzenie. Ci ... którzy pracy nie mają chwytają się wszelkich możliwych sposobów aby zarobić na swoje utrzymanie. Są zdolni do sprzedaży własnych żon i córek. Zmuszają e do tańczenia w nocnych klubach czy do prostytucji. Zabierają zarobki, biją i poniżają.

Sonia Faleiro przez pięć lat próbowała poznać nocne życie kobiet w Bombaju. Przeprowadziła ponad sto wywiadów z tancerkami, właścicielami barów, klientami, kelnerkami, prostytutkami, burdelmamami i gangsterami. Książka "Ślicznotka. Nocne życie Indii" jest podsumowaniem jej ciężkiej, kilkuletniej pracy.

W opowieści autorki na pierwszy plan wysuwa się Lila. To ona jest inicjatorką spotkań Sonii Faleiro z co ciekawszymi postaciami tego środowiska. Bardzo dobrze czuje się w tej roli, zawsze chciała być zauważona, na pierwszym planie. Autorka dała jej tą szansę.
Lila wychowywała się w tradycyjnej hinduskiej rodzinie gdzie rządził ojciec. Był agresywny, bił matkę. Kiedy Lila weszła w okres dojrzewania, ojciec zauważył szansę podreperowania domowego budżetu. Najpierw chciał nakręcić film porno z córką w roli głównej. Gdy dziewczyna się nie zgodziła, sprzedał ją policjantom z miejscowego komisariatu. Zgwałcili ją. Powtarzało się to w regularnych odstępach jednego miesiąca. Kiedy Lila nie mogła już znieść szykan i wyzwisk swoich rówieśników i sąsiadów wyjechała do Bombaju tańczyć w nocnym klubie. W czasie, w którym ją poznajemy była najsłynniejszą i najbogatszą wśród tancerek.

Taki lub podobny scenariusz napisało życie wielu kobietom w Indiach. Pozbawione dzieciństwa i możliwości realizacji własnych marzeń. W wielu rozmowach z Sonią powtarzał się ten sam schemat: dziewczyny chcą być sławne, chcą występować w filmach Bolywoodzkich i chcą kochać, stworzyć rodzinę, chcą być bezpieczne.
Niestety ich marzenie maja nikłe szanse spełnienia. Rzadko przydarza im się prawdziwa miłość. Może one już nie potrafią kochać? W końcu nie zaznały jej nawet w rodzinnym domu. Są traktowane przedmiotowo, jak towar, wykorzystywane seksualnie i finansowo. Miały z góry ustaloną przyszłość: najpierw tancerka potem prostytutka a na koniec burdelmama, mająca pod opieką dziewczyny takie jak kiedyś ona.

Historie dziewczyn zawarte w książce są bardzo poruszające. Najbardziej nie pojęte jest to, że ten proceder nie ustaje a z każdym rokiem przybywa klubów, tancerek i prostytutek. Wszystko dzieje się za cichym przyzwoleniem policji i polityków a kobiety są ofiarą władzy mężczyzn.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Ciemne strony Indii

Ocena:
Autor:
Data:
Opowieść o nocnym życiu Bombaju, pokazana z perspektywy nastoletniej tancerki i prostytutki oraz jej koleżanek.

Tytułowa Ślicznotka to jedna z wielu młodych kobiet, które zarabiają na życie swoim ciałem. Utrzymują również rodziny, których członkowie przyzwyczajają się szybko do tego, że są finansowani przez córkę, siostrę, a nawet żonę.
Biografia Lili jest wstrząsająca, ale autorka, która zaprzyjaźniła się z dziewczyną, wiele razy podkreśla ... że w Indiach to codzienność - bardzo wiele dziewcząt w dzieciństwie jest sprzedawanych przez własnych rodziców do domów publicznych i nocnych klubów, które faktycznie zajmują się sutenerstwem. Ofiary seksualnej przemocy nie mają gdzie szukać pomocy, gdyż w erotyczny biznes najczęściej zaangażowani są także policjanci i urzędnicy.

Książka pokazuje realia życia w wielkim mieście, które jest pełne kontrastów - obok milionerów żyją nędzarze, w eleganckich hotelach roi się od gangsterów, a dobrze zaopatrzone sklepy i nowoczesne lokale tak naprawdę służą praniu pieniędzy i robieniu brudnych interesów.

Czyta się tę opowieść z przygnębieniem i smutkiem, gdyż nie ma w niej nic optymistycznego. Nawet gdy którejś z dziewcząt trafia się zakochany w niej mężczyzna, sielanka trwa krótko albo szybko zamienia się w kolejne piekło.
Najbardziej przykre i wstrząsające jest to, że żadna z bohaterek książki nie ma szans na wyrwanie się ze świata seksbiznesu. Otwarte zakończenie sugeruje wyraźnie, że dalsze losy pięknej Lili będą toczyć się utartym szlakiem.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena