Koszyk 0
Opis:
Troje bohaterów wyrusza w podróż po ziemi chełmińskiej w poszukiwaniu krzyżackich śladów. Odwiedzając miejsca znane i te zupełnie zapomniane, pokazują, jak fascynujące może być podróżowanie po naszym kraju i poznawanie historii. Dzięki swojemu zmysłowi odkrywcy trafiają też na ślad pewnej tajemnicy, którą postanawiają rozwiązać… Książka wciąga, uczy, ciekawi i daje do myślenia. Pełna jest barwnych opisów, napisanych żywym językiem ... dzięki czemu Czytelnik ma poczucie współuczestniczenia w każdej chwili. Kto wie, może dzięki tej książce nauczymy się czytać znaki przeszłości, które czekają tuż za rogiem? Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jerzy Sawicki
  • 2014
  • 1
  • 214
  • 206
  • 145
  • 978-83-7942-141-1
  • 9788379421411
  • ZBOC1
  • 17-99 lat

Recenzje czytelników

Śladami Krzyżaków

Ocena:
Autor:
Data:
Narrator wprowadza nas w świat średniowiecznych realiów miejskich w Chełmnie, które kończą się morderstwem, by następnie przenieść nas w czasy współczesne. Pierwsze strony przywołują na w pamięci „Krzyżaków”. Kolejne rozdziały to podróż, która ma odkryć tajemnice dawnych czasów. Bohaterowie przemierzają Polskę od Torunia, przez Sztum po Chełmno szukając śladów Krzyżaków. Początkowo miały być to poszukiwania Prusów podbitych przez zakon ... ale ślady te są za mało widoczne ze względu na nietrwałe budowle. Podbijający postawili na solidne warownie i zamki, które przetrwały do dziś. Razem z trójką bohaterów zwiedzimy piękny kawałek Polski oraz przeżyjemy interesujące przygody wzbogacone wiedzą z różnych dziedzin.
Jerzy Sawicki często odwołuje się do legend i porzekadeł, a nawet bardzo trafnie i zabawnie wyjaśnia mechanizmy, którymi kieruje się świat, czego doskonałym przykładem jest tłumaczenie roli przywódcy w każdej grupie społecznej:
„Nie, nie chodzi mi o władzę. Absolutnie nie. Owszem ma ona zalety, a dla niektórych jest najważniejszy celem w życiu. Tylko, że mając władzę, trudno tak na serio robić coś jeszcze. A jak się w dodatku nie spodobasz swym wyborcom to jesteś podwójnie do tyłu. Nie masz ani władzy, ani własnego życia. Nawet jeśli się naprawdę starałeś”.
„Każde takie plemię ma swego wodza czy naczelnika, który rządzi. Ale tak naprawdę wszystkim kręci szaman, nazywany także czarownikiem. Uważa się, że dba on o spokój psychiczny członków swego ludu oraz o równowagę w kontakcie plemienia z przyrodą. Wszyscy wierzą, że pośredniczy między światem widzialnym, światem ludzi, zwierząt, roślin, skał, wody, powietrza i światła a krainą istot niewidzialnych. Że ma moc uzdrawiania, że umie sprowadzić deszcz podczas suszy, że potrafi wskazać zwierzę na polowaniu i może przewidywać przyszłość. I nie jest ważne… nie jest ważne, czy tak jest naprawdę. Bo jeśli ludzie w to wierzą, wtedy zawsze będą szamanowi ufali”
Książka jest skierowana do młodzieży i dorosłych. Prosta opowieść wymieszana z wiedzą podaną w ciekawy sposób stanie się doskonałym sposobem nadrobienia braków z historii i języka polskiego.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena