Koszyk 0
Opis:
Jest noc. Śpi stara zagroda i wszyscy, którzy w niej mieszkają. Wszyscy oprócz skrzata. On czuwa. Zagląda do obory i do stajni, do spiżarni i do szopy. Cicho przemyka między zabudowaniami i zostawia na śniegu drobne ślady. Mieszka na strychu i wychodzi nocą, kiedy ludzie śpią. Czasami, gdy budzą się rankiem, mogą dojrzeć na śniegu ślady jego małych stóp. Ale jeszcze nikt z nich nie widział ... skrzata… Tekst Astrid Lindgren jest parafrazą popularnego w Szwecji wiersza Viktora Rydberga pt. „Tomten” (Skrzat) z 1881 roku, który doczekał się wielu wydań, m.in. z ilustracjami Haralda Wiberga. Ilustracje te spodobały się niemieckiemu wydawcy, który jednak nie był skłonny do publikacji filozoficznego poematu Rydberga. Na potrzeby niemieckiego wydania w 1960 roku powstał prozatorski tekst Lindgren. W Szwecji opublikowano go dopiero 52 lata później wraz z ilustracjami Kitty Crowther, laureatki nagrody Astrid Lindgren Memorial Award. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Astrid Lindgren, Kitty Crowther
  • 2015
  • 1
  • 28
  • 268
  • 184
  • 9788377761199
  • 9788377761199
  • ZD3KX
  • 7-10 lat, 10-13 lat

Recenzje czytelników

Cudowna książeczka pobudzająca wyobraźnię

Ocena:
Autor:
Data:
Piękna i tajemnicza książeczka, idealna do samodzielnego czytania. Uczy i pokazuje jak cenna jest troska o innych.
Moja córeczka pokochała ją od pierwszej strony, a ja jako mama od widoku czytającej ją córki :)
polecamy obie z czystymi serduszkami :)
Czy ta recenzja była przydatna?

Zimowa kołysanka...

Ocena:
Autor:
Data:
Zima ma w sobie coś magicznego! Mróz rysuje na szybach niepowtarzalne wzory, spadające z nieba płatki śniegu przybierają fantazyjne kształty, by chwilę później, warstwa po warstwie, przykryć wszystko, co spotkają na swojej drodze. Tak panoszy się, dominuje, aż wreszcie ogłasza swe królewskie panowanie zima, cudowna, majestatyczna pora roku, którą uwielbiam!
"Jest noc. Śpi stara zagroda i wszyscy, którzy w niej mieszkają. Zagroda stoi w głębi lasu ... Kiedyś dawno temu ktoś wyczarował tu drzewa i zbudował dom. Kto to był, nie wie nikt (...) Tak oto stoi tu samotna stara zagroda, w której wszyscy śpią. A jednak nie wszyscy..." To początek pewnej zimowej opowieści o skrzacie, który zamieszkuje strych stodoły, a swoją kryjówkę opuszcza tylko nocą, kiedy wszyscy domownicy śpią. Ludzie doskonale wiedzą o jego istnieniu, bo rano można zauważyć ślady małych stóp odbitych w śniegu, ale samego skrzata nikt nie widział, choć ten każdej nocy zagląda do obory i odwiedza mieszkające w niej zwierzęta, "rozmawia z nimi po skrzaciemu" i zapewnia, że zima minie, jak każda inna pora roku, których widział setki. Skrzat zagląda również do pokoju dzieci i bardzo żałuje, że nie może z nimi porozmawiać, ponieważ dzieci śpią, a on nie chce ich zbudzić.

"Skrzat nie śpi" to przepiękna, urokliwa, zimowa historia. Ktoś nie śpi, żeby spać mógł ktoś, skrzat czuwa, dogląda i upewnia się, że wszystko jest w absolutnym porządku. Jest jak dobry duch, o którego istnieniu wszyscy doskonale wiedzą, ale nigdy go nie widzieli. Czytałam ten niewielkich rozmiarów tekst dzieciom na głos i w pewnym momencie zorientowałam się, że czytam coraz ciszej, jak bajkę na dobranoc albo kołysankę i skłonna jestem uznać go właśnie za kołysankę.

Autorem tekstu "Skrzat nie śpi" jest Astrid Lindgren, ale ta opowieść jest parafrazą, czyli mówiąc najprościej, przeróbką innego tekstu, w tym przypadku wiersza Viktora Rydberga, "Tomten" (Skrzat), który powstał w 1881 r. To bardzo specyficzny tekst, uspokajający panującą w gospodarstwie ciszą. Nie ma tu akcji, wszystko dzieje się spokojnie, miarowo, niespiesznie, bo wszystko ma swój czas, dzień, noc i każda następująca po sobie pora roku.
Jestem zachwycona ilustracjami Kitty Crowther, są genialne, niesamowicie uzupełniają tę opowieść - kołysankę, ale na uwagę zasługuje fakt, że cała książka jest po prostu pięknie wydana i jej przeglądanie to ogromna przyjemność. Przeczytałam ten tekst kilka razy i wciąż odkrywałam w nim coś nowego, to mądry, filozoficzny tekst o życiu. Dzieci z pewnością zrozumieją go bardzo dosłownie, bo dla nich będzie on tylko i wyłącznie bajką o skrzacie, który z latarenką w ręku, cichutko, na paluszkach wędruje od jednego do drugiego zwierzątka, by na końcu zajrzeć do śpiących dzieci.

Polecam tę pełną magii książkę dzieciom i dorosłym, to piękna, wyciszająca opowieść do snu!

Dominika Ławicka
blog: matkapolkaczytajaca.blox.pl
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena