Koszyk 0
Opis:
fragment książki: "Latem 1991 roku byłam zwyczajnym dzieckiem. Robiłam zwyczajne rzeczy. Miałam koleżanki i mamę, która mnie kochała. Byłam taka jak wy. Do dnia, w którym moje życie zostało skradzione. Więziono mnie przez osiemnaście lat. Stanowiłam obiekt molestowania i przemocy. Przez osiemnaście lat nie wolno było mi wymawiać swego imienia. Zostałam matką i udawałam siostrę. Przez osiemnaście lat udawało mi się przetrwać najgorsze ... Dwudziestego szóstego sierpnia 2009 roku odzyskałam swoje imię. Nazywam się Jaycee Lee Dugard. Nie postrzegam siebie jako ofiary. Przetrwałam. Skradzione życie to historia o mnie - opisana moimi słowami, z mojej perspektywy, dokładnie tak, jak to pamiętam". Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jaycee Dugard
  • 2012
  • 288
  • 205
  • 135
  • Pisane przez życie
  • 978-83-7739-839-5
  • 9788377398395
  • ZAK0V

Recenzje czytelników

Osiemnaście lat bolesnych wspomnień

Ocena:
Autor:
Data:
Skradzione życie to kolejna książka wydana przez wydawnictwo Hachette w serii Pisane przez życie. Jaycee Dugard, nie jest zwykłą pisarką, a książka nie jest wytworem jej wyobraźni. To prawdziwe życie, które kobieta ujęła w słowa.

Nieco o treści… Jaycee Dugard była normalną jedenastolatką, której życie zostało brutalnie skradzione w czerwcu 1991 roku. Została porwana w drodze do szkoły i to na oczach swojego ojczyma, który dla policji był jednym z podejrzanych ... Mimo długiego i żmudnego śledztwa, po dziewczynce nie znaleziono nawet śladu. Wróciła do życia, bo jej uwięzienia raczej nie można tak nazwać, po 18 latach. W tym czasie jej porywacz znęcał się nad nią psychicznie i gwałcił, za milczącym przyzwoleniem swojej żony. W wyniku wielokrotnych gwałtów, Jaycee urodziła dwie córeczki. Teraz chce się wreszcie uporać z przeszłością. Koniecznie musicie przeczytać tę książkę, aby dowiedzieć się czy jej się udało.

W trakcie czytania książki Skradzione życie, przeżyłam naprawdę ogromny szok. Jak można w tak okrutny sposób traktować małą dziewczynkę, i nie chodzi mi tu tylko o porywacza, ale także o jego żonę, która od początku o wszystkim wiedziała i nic z tym nie zrobiła. Jak można tak bezmyślnie i brutalnie wyrwać dziecko z jego otoczenia, zabrać od kochającej rodziny i umieścić w odizolowanej szopie, gdzie dzień w dzień będzie przeżywało gehennę. Dla mnie tacy ludzie są po prostu chorzy i nie wiele różnią się od morderców, ponieważ również pozbawiają swoje ofiary życia, ale nie w dosłownym znaczeniu tego słowa.

Powieść, a właściwie pamiętnik, bo taką formę ma większa część książki, Jaycee Dugard wywołuje masę różnorakich emocji. Jest to niby pierwsza i jedyna książka, którą autorka napisała, ale jest to zrobione w naprawdę doskonały sposób, gdzie wszystkie emocje, jakie targały nastolatką są praktycznie namacalne dla czytelnika. Nie przeszkadza nawet chaotyczność treści, ponieważ jeszcze bardziej uwydatnia wszystko to, przez co przeszła Jaycee przez osiemnaście długich lat swojej niewoli.

Podsumowując. Skradzione życie to powieść, o której nie da się tak szybko zapomnieć. Jednak dzięki temu nikt nie przejdzie obok nie obojętnie. Polecam każdemu, a zwłaszcza osobom o mocnych nerwach, ponieważ chyba tylko oni będą mogli pochłonąć książkę bez dłuższych przerw w czytaniu.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Osiemnaście lat w niewoli z dala od najbliższych

Ocena:
Autor:
Data:
Być jedenastolatką. Z czym ten wiek może się kojarzyć?
Na pewno jest to czas , kiedy wchodzi się w okres nastoletni,ale jest to jeszcze moment beztroskich zabaw, spotykania się z koleżankami, czas , kiedy gwiazdy muzyki i filmu są obiektem dziewczęcych westchnień.
Jaycee Dugard niczym się nie różniła, była zwyczajną jedenastoletnią dziewczynką, która chodziła do szkoły i spotykała się z koleżankami. Nikt nie przypuszczał,że pewnego dnia dojdzie do przerażającej tragedii ... która odciśnie piętno na dziewczynce i jej najbliższych.
Jest 10 czerwca 1991 roku. Jaycee jak zawsze wychodzi na przystanek i czeka na szkolny autobus. Niestety nigdy do szkoły nie dotarła, na oczach ojczyma dziewczynka zostaje wciągnięta do samochodu przez Phillipa Garrido , człowieka zaburzonego psychicznie i pedofila oraz jego żonę Nancy. Od tej pory każdy dzień będzie się zaczynał bez szkoły, nie będzie spotkań z koleżankami i nie będzie mieć najbliższych osób wokół siebie. Gwałty i tortury psychiczne to jest teraz na porządku dziennym.
W wyniku wielokrotnych gwałtów Jaycee zachodzi w ciążę i rodzi dwie córeczki.
Phillip Garrido już wcześniej siedział w więzieniu za przestępstwa seksualne, przetrzymywał także u siebie w domu dziecięcą pornografię , po wyjściu z więzienia był pod nadzorem kuratora. Jednak nikt nie zajrzał na jego posesję, nikt nie zorientował się, że tam w szopie przetrzymywane jest dziecko!. Gdyby to zrobiono, autorka mogłaby się cieszyć wolnością dużo wcześniej i może uniknęłaby tylu poniżeń.
Sprawa wyszła na jaw dopiero po 18 latach , kiedy pewien urzędnik zaczynał podejrzewać, że dzieje się coś niedobrego.
Książka, mimo,że napisana jest słabym językiem bo z perspektywy dziecka jest wstrząsająca. To przez co przeszła Jaycee ciężko jest uwierzyć. Nie jest to lektura, którą czyta się w mgnieniu oka, czasem potrzeba przerwy, aby odłożyć książkę na półkę i po pewnym czasie do niej wrócić. Nie do pojęcia, że to dramatyczne wydarzenie miało miejsce naprawdę,historia Jaycee wręcz boli, dziewczyna straciła kilka najlepszych lat życia, ukończenie szkoły, zdanie egzaminów, bal absolwentów,to tylko nieliczne, które wymieniam i które powinien przeżyć każdy, do tego dochodzi rozłąka z bliskimi i rówieśnikami.
Nie da się czytać tej opowieści ze stoickim spokojem. Historia zostaje w pamięci czytelnika do końca. Oczywiście takich dzieci jak Jaycee jest więcej, wykorzystywanych , porwanych i torturowanych i nie wszystkie miały szczęście, bo co jakiś czas można usłyszeć w telewizji o tym,że zamordowano dziecko lub o dzieciach, które zaginęły i do tej pory nikt nie wie co się z nimi dzieje.
Autorka opisuje swoje doświadczenia, uczucia jakie towarzyszły jej w dniu porwania i co jej pozwalało przetrwać.
"Skradzione życie" to wstrząsający zapis wspomnień dziewczyny, która przez osiemnaście lat przebywała w niewoli doznając niewyobrażalnych tortur, ale też o silnej woli walki i przetrwaniu.
Osoby ceniące trudną , życiową tematykę powinny taką książkę jak najbardziej przeczytać. Pozostawia na duszy trwały ślad.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena