Koszyk 0
Opis:
BASSO WSPANIAŁY. BASSO WIELKI. BASSO MĄDRY. Pierwszy obywatel Republiki Wesańskiej to niezwykły człowiek. Jest bezlitosny, sprytny i przede wszystkim ma szczęście. Dał swemu ludowi bogactwo, potęgę oraz prestiż. Niestety, potęga przyciąga niepożądaną uwagę i Basso musi bronić siebie oraz swój kraj przed zagrożeniami zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi. Przez całe życie podejmował decyzje o kluczowym znaczeniu i popełnił tylko jeden błąd. Ale jeden błąd niekiedy wystarcza ... "Zdarzało już mi się recenzować książki moim zdaniem kandydujące do wielkości. K.J. Parker raz po raz tworzy dzieła, które po prostu trzeba zaliczyć do tej kategorii." Orson Scott Card Powieść o morderstwie, obsesji i polityce, autorstwa jednego z czołowych głosów fantasy. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Mag
 • miękka
Mniej Więcej
 • K.J. Parker
 • 2013
 • 1
 • 626
 • 202
 • 135
 • 978-83-7480-285-7
 • 9788374802857
 • ZAUQ9

Recenzje czytelników

Niezła powieść.

Ocena:
Autor:
Data:

Książka jest reklamowana, jako fantastyka i to jest błąd. Zawartość fantastyki w tej fantastyce jest bardzo znikoma. Jedynym elementem fantastycznym jest fakt, iż akcja rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości. Nie ma żadnego smoka, maga, innej cywilizacji etc. Jest za to doskonale opisany klon świata antycznego do złudzenia podobnego do rzymskiego.
Składany nóż jest takim miszmaszem pełnym analogi do historii antycznej, nawiązań do aktualnych fuzji gospodarczych ... do poczynań współczesnych nam ekonomistów.
Za to zaskakujące jest zakończenie i chociażby dla niego warto książkę przeczytać.
Chociaż przyznam się, że nie jest to lektura łatwa. Raz, że ci, którzy oczekują pełnokrwistej fantastyki będą rozczarowani, a dwa przedzieranie się przez ekonomiczno-polityczno-prawne dywagacje nie należy dla niewtajemniczonych do najłatwiejszych.
Plusem są za to opisy wessańskiej rzeczywistości i samego Basso. Władca republiki opisany jest doskonale, plastycznie i na próżno szukać w książce postaci, która chociaż w części mu dorówna. Ani przez chwilę nie wątpimy, że mimo tego co zrobił, Basso jest dobrym człowiekiem, że należy dać mu szansę, wybaczyć. Bo kto nie popełnia błędów? Tylko ten kto nic nie robi, a Basso trzeba mu to przyznać zrobił i nadal robi bardzo dużo.
Dodatkowy plus należy się autorowi (autorce?!) za wykorzystanie w prologu i zakończeniu tytułowego noża...
Dlaczego więc tylko taka ocena? Składany nóż nie jest lekturą złą, ba twierdzę, że jest prawie bardzo dobrą, błędem jest tylko nazywanie książki wielkim literackim dokonaniem z kręgu fantastyki. Jest to bardzo dobra pozycja przygodowo-polityczno-życiowa ukazująca, jak jeden czyn może zdecydować o wszystkim i jak w jednym momencie wszystko może się całkowicie zmienić.
Pomimo tych drobnych niedociągnięć z zakresu fantastyki, zachęcam do lektury.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Składany nóż

Ocena:
Autor:
Data:
Życie Basso ciągle przeplatają wzloty i upadki. Podczas gdy jego rodzina żyje w ogólnym poszanowaniu jego ojciec traci swoją pozycją i zmierza ku bankructwu. Wtedy wykupuje Bank, który wznosi go do bogactwa. Basso bierze ślub, rodzą mu się dzieci, przejmuje interes ojca. Jego życie kwitnie, kiedy przychodzi niespodziewana zdrada ze strony rodziny. Zastaje swoją żonę w łóżku ze szwagrem. W ataku złości zabija obojga. Niedługo później zajmuje pozycje pierwszego obywatela ... bardzo ważną w jego świecie. Jednak podejmuje on jedną złą decyzję, która szybko się na nim odbija.

Od kiedy zobaczyłam książkę ,,Składany nóż" w zapowiedziach coś mnie do niej ciągnęło. Jakaś niewidzialna siła, która mówiła, że musisz po nią sięgnąć, gdyż jest to coś ciekawego i wartego twojej uwagi. Dobrze, że jej posłuchałam, gdyż książką bardzo mi się spodobała. Książka nie pozwala by osoba, którą ją czyta się nudziła i co jakiś czas podrzuca nam wydarzenia, które mogą zaskoczyć, czy też zainteresować, co z kolei przyczynia się do tego, że książkę przyjemniej się czyta.

,,Składany nóż" czyta się w ekspresowym tempie, prawie nie zauważyłam, że książka ma ponad sześćset stron. Najpierw znikąd pojawiła mi się setna strona, później byłam w połowie książki, a następnie skończyły mi się kartki w książce. Co się do tego przyczyniła? Na pewno ciekawa historia, która mnie wciągnęła w świat Basso. Język jakim posługuje się autor w ogóle nie sprawia problemu z przyswojeniem historii. Czego chcieć więcej? Polecam!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena