Koszyk 0
Opis:
Powrót do tradycji staje się znakiem naszych czasów. A dzisiejsze skanseny to miejsca czarodziejskie. Starszym przypominają świat młodzieńczych lat, młodszym odkrywają nieznaną rzeczywistość przodków. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu przewodników i ich doskonałemu przygotowaniu zwiedzanie muzeów na wolnym powietrzu jest dziś przyjemnością. A gdy odwiedzimy taką placówkę podczas jakiegoś wydarzenia, choćby żniw, dożynek czy jarmarku, to może to być prawdziwa uczta dla ciała i dla ducha.. ... Elementy dawnych dekoracji: wycinanki, hafty, meble, ozdoby ze słomy są wykorzystywane w nowoczesnym wzornictwie (znakomitym przykładem na to był choćby Pawilon Polski na Expo 2010 w Szanghaju). Staropolskie potrawy, zwyczaje i obrzędy są dziś doceniane znacznie bardziej niż kilkanaście lat temu, a w skansenach tętni życie. W kuźniach kuje się żelazo, w piecach chlebowych piecze się chleb według tradycyjnych przepisów, a w muzealnych kościółkach odprawiane są nabożeństwa. Warto ulec czarowi skansenów, zatrzymać się na ocalonymi od zagłady, często w ostatniej chwili, eksponatami: dziecięcą kołyską, skrzynią posażną czy barwną wycinanką. To przecież część naszej tradycji. Zwiedzającym uatrakcyjniają też pobyt liczne warsztaty i pokazy rękodzielnicze oraz widowiska i koncerty folklorystyczne. Zwiedzanie skansenów to nie tylko świetny pomysł na rodzinny wypad za miasto czy urozmaicenie urlopu, ale również dobry sposób na to, by przez zabawę uczyć dzieci już od najmłodszych lat poszanowania tradycji i rozumienia świata. Dzisiejsi Europejczycy, kultywujący pieczołowicie lokalne i narodowe tradycje, przyznają bowiem rację słowom Adama Mickiewicza "Tak długo trwa jakiś naród, póty przeszłość jego nieustannie, poprzez teraźniejszość, styka się z przyszłością". Czytaj dalej >> << Zwiń
 • RM
 • miękka
Mniej Więcej
 • Magda i Mirek Osip-Pokrywka
 • 2012
 • 1
 • 224
 • 210
 • 165
 • Przewodnik turystyczny
 • 978-83-7243-877-5
 • 9788372438775
 • ZAIQ6

Recenzje czytelników

Świetna :)

Ocena:
Skanseny to lektura w sam raz dla takich podróżników jak my. Wewnątrz znajdziemy mnóstwo informacji o fantastycznych miejscach, które warto odwiedzić ze swoimi maluchami. Dzięki wizytom w takich miejscach dzieciaczki sporo się uczą , poznają naszą kulturę i obyczaje. Wbrew pozorom taki "powrót do przeszłości" jest interesujący także dla kilkulatków. Dziecko może wejść do starego ogromnego wiatraka, zajrzeć do kamiennej studni, przyjrzeć się sprzętom ... które już dawno zniknęły z naszych domów i gospodarstw. Przewodnik Skanseny to świetna lektura dla całej rodziny. Znajdziemy w nim mnóstwo informacji i wiele ciekawostek. Książka ta jest napisana przez ludzi, którzy tam byli i widzieli te miejsca. Warto więc poznac ich opinie i sugestie zanim wybierzemy się do jakiegoś parku etnograficznego. A wierzcie mi, że to wspaniała przygoda. Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Skanseny

Ocena:
Autor:
Data:
"Skanseny, przewodnik turystyczny" to pięknie wydany album i książka w jednym, autorstwa Magdy i Marka Osip-Pokrywka. To doskonała lektura dla wszystkich, którzy lubują się w dawnych klimatach i kochają wnętrza z duszą.
W dzisiejszych czasach coraz modniejsze i bardziej pożądane staje się powracanie do przeszłości, w wystroju wnętrz, kuchni ale i w turystyce. Ludzi ciągnie do tego co było kiedyś, bo jest to nie tylko często powrót do dzieciństwa ... ale i do wielu pięknych i ciekawych miejsc i rzeczy z duszą.
Tradycja to zanikające zjawisko, coraz trudniej znaleźć w Polsce miejsce, gdzie wciąż jest ona kultywowana pomimo nowoczesności, która szturmem wkrada się w każą dziedzinę życia. Są jednak miejsca, w których ludzie zamykają kawałek historii, utrzymują dawne zwyczaje i choć często robią to dla celów komercyjnych, a nie z własnych przekonań, to i tak warto je zobaczyć. Takimi miejscami są właśnie skanseny.
Książka jest niesamowicie dobrze skonstruowana i to mnie najbardziej ujęło. Wydanie jest bardzo proste, ładne i przyciągające uwagę, co jest dla mnie bardzo ważne, ponieważ przeglądając książkę, rzeczywiście zachęca nas abyśmy nie tylko ją obejrzeli, ale i odwiedzili dane miejsca. Każdy rozdział to inna miejscowość, mnóstwo treści i tyle samo zdjęć. Są jakby dwie części tego albumu. Pierwsza to Skanseny, które trzeba odwiedzić, druga to Skanseny, które warto odwiedzić. Zarówno te pierwsze jak i drugie są zachwycające. Wśród nich między innymi Muzeum rolnictwa w Ciechanowcu, Muzeum Kultury Ludowej w Osieku, Park Etnograficzny w Toruniu, Muzeum wsi w Sierpcach czy Skanseny Mazowieckie i Kieleckie w Tokarni. Warto też zajrzeć do Muzeum archeologicznego w Biskupinie, Parowozowni w Wolsztynie i "Królowej Luizy" w Zabrzu. Każdy rozdział zawiera informacje z adresem skansenu, cennikiem, godzinami otwarcia, wskazówkami dojazdu i innymi cennymi szczegółami, które warto znać przed podróżą.
To co jest wyjątkowe, to mnóstwo zdjęć na zewnątrz i wewnątrz budynków, które właściwie pozwoliły mi zwiedzić te miejsca w moim fotelu. Jest to naprawdę ogromne źródło informacji i wiele pięknych fotografii, a tekst jest bardzo ciekawie napisany. Nie wiedziałam, że w Polsce jest tak wiele różnych tradycji i historii, oraz przepięknych miejsc, a niektóre gospodarstwa, domy i zagrody, są tak niesamowicie zachowane, jakby wciąż mieszkali w nich ludzie. Po lekturze tej książki, zdecydowanie przed jakimikolwiek podróżami w świat, powinno się najpierw zwiedzić Polskę, bo ten przewodnik pokazał mi, że są w Polsce rejony, które zachwycają równie mocno jak zagraniczne kurorty, a do tego mają w sobie atmosferę historii.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena