Koszyk 0
Opis:
Ludmiła, Barbara i Hela. Przedwojenne polskie Wilno. Trzy siostry, których beztroskie życie przerwała wojna. Wszystkie wywiezione w stepy Kazachstanu, po wojnie każdej z nich los szykuje inną niespodziankę. Barbara zakochuje się w Rosjaninie, który uratował jej życie i postanawia zostać w Związku Sowieckim.  Ludmile udaje się przedostać do armii Andersa, ale dramatyczny wypadek kończy dobrze zapowiadają ... cą się karierę oficerską. Trafia do polskiego obozu w Rodezji, gdzie opiekuje się dziećmi.  Najmłodsza – Helena - kończy kurs traktorzystów, przedziera się do polskiej armii w Persji, po wojnie osiada w Kanadzie. Czy doświadczenia z zesłania determinują ich życie? Czy uda im się znaleźć wymarzoną, spokojną przystań, właściwego mężczyznę, zrozumieć się nawzajem?  Większość przedstawionych w książce wydarzeń jest prawdziwa. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Fronda
  • miękka
Mniej Więcej
  • Agnieszka Lewandowska-Kąkol
  • 2016
  • 208
  • 205
  • 145
  • *, 978838079-032-2
  • 9788380790322
  • ZD466

Recenzje czytelników

Polecam koniecznie!

Ocena:
Data:
"Siostry - Kresy, zsyłka, wielki świat" to historia trzech sióstr, które przeżyły grozę wojny. Trafiły razem ze swoja mamą do Kazachstanu, gdzie musiały pracować ponad siły. Mieszkały w bardzo złych warunkach i otrzymywały niewielkie racje żywnościowe. Ich mama zmarła. Dziewczynom udało się opuścić to miejsce. Los każdej potoczył się inaczej. Siostry zamieszkały w różnych częściach globu. Na długi czas straciły ze sobą kontakt.

Barbara została w Rosji ze swoim ukochanym, Jurijem ... Jej mąż jest Rosjaninem. Dziewczyna zakochała się w nim, wtedy kiedy on swoim zeznaniem uratował jej życie. Dla niego Basia zmieniła wyznanie. Przechodzi z katolicyzmu na prawosławie. Ma z nim szóstkę dzieci.

Ludmiła, zwana także Ludką, wyjeżdża do Rodezji. Tam poznaje mężczyznę, w którym się zakochuje. Niestety jej ukochany ginie w tragicznych okolicznościach.

Najmłodsza z sióstr, Helenka, kończy kurs traktorzystów. Walczy również w polskiej armii. Po wojnie udaje się do Kanady, gdzie kończy studia medyczne. Helenka jest wyjątkowo zdolna. Dostaje się na studia za pierwszym podejściem. Zdobywa same piątki. Udaje jej się otrzymać stypendium. Poświęca swoje życie pracy naukowej.

Czytając powieść, czułam czasami radość, wzruszenie, czasem smutek. Nie ulega wątpliwości, że każda z bohaterek dużo przeszła. Negatywne doświadczenia wzmacniają ludzi. Złe wspomnienia pozostaną z tymi kobietami do końca ich życia.

Polecam tę książkę każdemu, kto znajdzie wolną chwilę.
Kasia, lat 18
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Kresy

Ocena:
Autor:
Data:
,,Siostry. Kresy. Zsyłka. Wielki świat" Agnieszki Lewandowskiej-Kąkol to powieść inspirowana prawdziwymi życiorysami.

Trzy siostry mieszkające w Wilnie-Barbara, Ludmiła, Helena-oraz ich matka zostają zesłane w 1940 roku do karnego łagru w Kazachstanie. Przez trzy tygodnie podróżują w bydlęcym wagonie, a później dwukołowym wozem-arbą ciągniętym przez woły. Na końcu tej męczącej podróży czekają na nie baraki oddalone od siebie o pół kilometra, w których wcześniej mieszkały świnie ... Wokół rozciągają się pola, na których pracują zesłańcy.

Najliczniejszą grupę w kołchozowej społeczności stanowią Ukraińcy, którzy do Kazachstanu trafili jeszcze przed II wojną światową, są warstwą uprzywilejowaną i bardzo nieprzychylnie nastawioną do Polaków. Ukraińców zaś nie lubi ludność tubylcza, głównie rasy mongolskiej. W trudnych warunkach obozowych i wśród nieprzychylnej ludności siostry spędzają półtora roku. Dopiero po 30 lipca 1941 roku, po podpisaniu układu Sikorski-Majski zostaje ogłoszona amnestia, niestety ich mama tego już nie doczekała.

Po ogłoszeniu amnestii siostry cieszą się, ale Barbara jest rozdarta wewnętrznie, gdyż zakochała się pierwszą miłością w Rosjaninie-Juriju, który uratował ją w obozie przed śmiertelnym niebezpieczeństwem. Wkrótce drogi sióstr rozchodzą się, gdyż Barbara postanawia ułożyć sobie życie z Jurijem w Stalingradzie, a Ludmiła i Helena jadą do Turkiestanu. Nieprzewidziane zdarzenia i zawirowania historii powodują, że dotąd nierozłączne siostry tracą ze sobą kontakt.

Bolesne przeżycia wojenne, obozowe i powojenne próby ułożenia sobie życia na nowo Czytelnik poznaje z perspektywy każdej z sióstr. Akcja toczy się w Kazachstanie, Turkiestanie, Rodezji, Moskwie i Kanadzie. Wydarzenia szybko następują po sobie, a teraźniejszość przeplata się ze wspomnieniami.

Agnieszka Lewandowska-Kąkol pokazuje jaką wartością jest życie, o które trzeba walczyć. Jego wartość doceniają ci, którzy znaleźli się na jego skraju, tuż nad przepaścią.
Podkreśliła w swojej książce więź łączącą siostry, które w młodości wszystko robiły wspólnie, dzieliły się sekretami, wychowane były we wzajemnej życzliwości, a gdy znalazły się w obozie wspierały się i próbowały przetrwać w warunkach, gdzie niektórzy ludzie nie wytrzymywali i zamieniali się w potwory. Wydarzenia polityczne i osobiste spowodowały, że po opuszczeniu łagrów znalazły się w zupełnie innych częściach świata, odbiło się to na ich psychice.

Byłam zaskoczona, jak różnie potoczyły się ich dalsze losy, ale nie zdradzę więcej szczegółów, by nie psuć Wam czytania. Dodam tylko, że w życiu sióstr pojawiają się także mężczyźni.
http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena