Koszyk 0
Opis:
W rozsądnym świecie na pewno nic by się nie stało. Ale Bajarz wiedział już, że ten świat wcale nie jest rozsądny. Alvin Junior miał potężnego, niewidzialnego wroga, który nie przegapił okazji. Bajarz skoczył do przodu. Poczuł, jak drgnęła ziemia pod stopami, jak zapadł się ubity grunt. Niewiele, parę centymetrów, ale wewnętrzna krawędź kamienia obniżyła się ... właśnie o taki kawałek. W rezultacie szczyt wielkiego kręgu przesunął się ponad pół metra, tak szybko, że nic już nie mogło go zahamować. Za chwilę młyński kamień runie na swoje miejsce na fundamencie, a Alvin Junior zostanie pod spodem, zmielony jak ziarno... Orson Scott Card – inteligencja i talent, rzadka umiejętność napisania książki, którą czyta się z przyjemnością, a która po przeczytaniu daje człowiekowi powód, by przez chwilę pomyśleć. Jeśli wiec ktoś lubi czytać i lubi myśleć, na „Siódmym synu” nie zawiedzie się. Andrzej Sapkowski Orson Scott Card (ur. 1951) – jeden z najbardziej popularnych autorów science fiction. Zadebiutował w wieku 26 lat opowiadaniem „Gra Endera”; zostało ono później rozbudowane do rozmiarów powieści, która zapoczątkowała jeden z najpopularniejszych cykli powieściowych autora – Sagę o Enderze. Równie popularną i powiązaną z nią fabularnie serią jest Saga Cienia. „Siódmy syn” to pierwszy tom cyklu opowieści o Alvinie Stwórcy, wznowienia kolejnych części w nowej szacie graficznej ukażą się wkrótce nakładem Prószyński i S-ka. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Orson Scott Card
  • 2016
  • 1
  • 272
  • 202
  • 142
  • 978838069-392-0
  • 9788380693920
  • ZDCHX

Recenzje czytelników

PIERWSZY ALVIN

Ocena:
Autor:
Data:
Orson Scott Card, ten jeden z najbardziej kojarzonych i cenionych współczesnych pisarzy fantastyki, ma na swoim koncie dwa cykle, które można uznać za opus magnum jego twórczości. Pierwszym z nich są znane również z kin przygody Endera, drugim „Opowieść o Alvinie Stwórcy”, której pierwszy tom przypomniało niedawno wydawnictwo Prószyński i S-Ka.

Świat, w którym przyszło żyć emigranckiej rodzinie Millerów jest światem niezwykłym. Nie mniej niezwykły ma się także okazać ich potomek. Alvin ... który jeszcze się nie narodził, będzie siódmym synem siódmego syna. Co to oznacza w praktyce? Alvin posiądzie wielkie moce, moce Stwórcy. Pomimo trudów i czyhania na jego życie, gdy wciąż jeszcze przebywa w łonie matki, chłopiec przychodzi na świat. Zaczyna się jego dorastanie i droga do stania się Stwórcą, ale kim tak naprawdę jest Alvin? I jakie jest jego przeznaczenie?

Pierwszy tom „Opowieści o Alvinie Stwórcy”, nagrodzony w 1988 roku Locus Award (a przy okazji nominowany do Hugo i World Fantasy Award), zabiera nas do Ameryki Północnej XIX wieku, ale nie takiej, jaką znamy. Jej losy potoczyły się inaczej, niż współczesnych Stanów Zjednoczonych, a ludzie zamiast pójść w stronę cywilizowanego narodu, zanurzyli się w gusłach, przesądach i dziwacznych wierzeniach. Ślepa wiara, wiara tak bardzo zakorzeniona i w naszej kulturze, choć przeinaczona przez zwierciadło alternatywnej rzeczywistości, stanowi prawdziwą siłę napędową powieści. Alvin musi stawić czoło swojemu przeznaczeniu, ale przed nim długa droga, a „Siódmy syn” przedstawia ledwie wczesne lata jego życia. Ale Card ukochał młodych bohaterów, postacie dziecięce i nastoletnie i taka jest specyfika jego powieści. A, jak łatwo można się przekonać, w niczym nie umniejsza to ich wartości.

W związku z poruszaniem tematu religii, wiary i konsekwencji naszych wyborów na tym polu, „Siódmy syn” wkracza w kontrowersyjne, choć dające do myślenia obszary. Trudno nie odnaleźć w jego postaci przedstawienia zbawicieli właściwie wszystkich możliwych religii. Ale rodzi to przy okazji wiele pytań, w których wadze nie przeszkadza wcale lekkość pióra Carda.

Przede wszystkim jednak „Opowieść o Alvinie Stwórcy” to kawał dobrej fantastyki, która broni się sama w sobie, bez tych wszystkich paralel i analogii. Świetna mechanika świata, mnóstwo smaczków dla znających historię i nuta satyry i komentarza społecznego. A przede wszystkim świetne pomysły i znakomite podejście do tematu.

Warto! I jest też na co czekać, bo wydawca zapowiada wznowienie wszystkich tomów cyklu w nowej szacie graficznej.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

http://mechaniczna-kulturacja.blogspot.com/2016/07/orson-scott-card-siodmy-syn.html

Ocena:
Data:
Orson Scott Card to jeden z najciekawszych współczesnych autorów młodzieżowej fantastyki. W swojej najsłynniejszej serii o przygodach Endera Wiggina, której pierwsza część doczekała się w ostatnich latach całkiem udanej ekranizacji, Card znakomicie łączył ze sobą przygodę, akcję i świetnie wykreowany świat, z zagadnieniami natury etycznej, filozoficznej i religijnej. W książkach tych jest coś znacznie więcej niż tylko rozrywka dla młodzieży ... Obecnie wydawnictwo Prószyński i S-ka rozpoczęło wznawianie w nowej oprawie innej sagi amerykańskiego autora - Opowieści o Alvinie Stwórcy. Na początek Siódmy Syn.

Akcja powieści rozgrywa się w alternatywnej Ameryce XIX wieku - świecie przepełnionym magią. Niektórzy ludzie rodzą się z magicznymi talentami. Jedną z takich osób jest główny bohater całej sagi - Alvin Miller. Chłopak jest jednak wyjątkowy. Jest siódmym synem siódmego syna, co oznacza, że posiada cudowne moce - jest Stwórcą. Musi on poznać swoje umiejętności i nauczyć się kontrolować moc. Wydana w 1987 roku powieść zdobyła nagrodę Locusa za najlepszą powieść fantasy. Historia Carda doczekała się nawet parodii dokonanej przez Terry'ego Pratchetta w powieści Carodzicielstwo.

Ciekawy jest świat wykreowany przez Carda, bo choć jest on częściowo zakorzeniony w rzeczywistej historii, to autor wprowadził wiele alternatywnych elementów. Losy Ameryki ale i całego świata potoczyły się inaczej historia znana z podręczników. Niespodziewanie zadomowiły się w tym świecie magia, przesądy, gusła.

Podobnie jak w najgłośniejszej sadze Carda - cyklu o Enderze - tak i tutaj mamy do czynienia z młodymi bohaterami. Pod tym względem widać tu spore podobieństwa z drugą serią autora, ale nie jest to szczególny zarzut, bo widać po prostu, że Amerykanin jak nikt dzieci rozumie. Świetnie kreśli osobowości młodych bohaterów, obdarza ich wewnętrzną dojrzałością i narzuca im poważne problemy.

Autor nie pozostaje również wierny jedynie samej rozrywce. Stara się wkraczać na poważniejsze grunty, niekiedy wręcz kontrowersyjne. Przede wszystkim Card porusza tutaj zagadnienia religii, zestawia ze sobą wiarę autentyczną, z wiarą w zabobony, czystość z fanatyzmem. Ważne są także dla niego kwestie moralności.

Siódmy Syn to kolejny przykład na to, że Orson Scott Card potrafi tworzyć świetną literaturę młodzieżową. Jeśli zdążyliście już poznać sagę o Enderze, cykl Alvinie być może nie zrobi na was olbrzymiego wrażenia (w końcu z pewnością znajdziecie między tymi seriami liczne podobieństwa), ale utwierdzi was w przekonaniu co do talentu Amerykanina. Siódmy Syn to ciekawe fantasy z interesującym światem alternatywnym i barwnymi bohaterami, poruszające niebanalne tematy i ważne zagadnienia. To powieść nie tylko dla młodych. Warto.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena