Koszyk 0
Opis:
Wielka powieść o burzliwych losach szlacheckiej rodziny, siedemnastowiecznym Wilnie i naszej historii. Śmierć tropi rodzinę Narwojszów. Elżbieta i Jan Maciej cudem uciekają z kozackiej masakry. Dopiero ich dzieci, Urszula i Kazimierz, pokonują fatum ciążące nad rodem. Ona trafi do wileńskiego klasztoru, on pod skrzydła niebezpiecznych wolnomyślicieli. Ich rodzinna kronika, silva rerum, opisuje każde wydarzenia ... jednocześnie skrywając niejedną tajemnicę. W mrocznych zaułkach Wilna dzieje się bowiem znacznie więcej. Kazimierz niemal traci życie w studenckich bójkach, w klasztornych krużgankach słychać szelest drogiego habitu przeoryszy upokarzającej młodziutką nowicjuszkę, a przez życie rodziny, niczym niszczycielski żywioł przejdzie Jan Kirdej Biront. Charyzmatyczny buntownik, uczestnik nocnych orgii na dworze Radziwiłła, będzie odpowiedzialny za wybuch namiętności w klasztorze. Zakochany w nastoletniej Urszuli jest nieświadom, że sam budzi pożądanie jej brata. „Świetnie napisana, marquezowska powieść, która dzieje się w siedemnastowiecznej Litwie i przypomina mimochodem, że historia Europy Środkowej jest wspólną opowieścią". - OLGA TOKARCZUK „Silva rerum” to opowieść o balansowaniu między śmiercią a życiem, brzydotą a pięknem, ciałem a duszą, odsłaniająca tajemnice wielokulturowego Wilna. Zmysłowy, barokowy styl, bogactwo historycznego szczegółu i wciągająca akcja przyniosły autorce międzynarodową sławę. Wątki mistyczne przeplatają się tu z awanturniczymi, świętość graniczy z pożądliwością, tradycjonaliści spierają się z wolnomyślicielami, a historia pewnej rodziny staje się kluczem do historii całego kraju. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Znak
 • twarda
Mniej Więcej
 • Kristina Sabaliauskaite
 • 2015
 • 1
 • 512
 • 212
 • 150
 • 97883240-3878-7
 • 9788324038787
 • ZCTH2

Recenzje czytelników

Silva

Ocena:
Autor:
Data:
Miałam okazję dostać do przeczytania tę książkę już w lipcu tego roku - postaram się napisać krótko i zwięźle - bardzo wciąga.
Zdania wielokrotne złożone, które z jednej strony mogą irytować, z drugiej pomagają nam głębiej wejść w historie życia rodziny.

Nie ma tutaj wartkiej akcji, mimo to po przeczytaniu rozdziału z ogromną przyjemnością przechodzi się do następnego.

Zwykła rodzina szlachecka, rodzice z dwójką dzieci i na samym początku historia, która zmienia wszystko ... Losy bohaterów przeplatają się w niesamowicie inteligentny sposób; nic nie jest do końca ani czarne ani białe. Znakomicie pokazane życie w czasach w których rozgrywa się akcja książki.

Trochę rozczarował mnie koniec, ale jak dowiedziałam się że są kolejne tomy - wszystko okazało się jasne. Ten głód poznania co dalej będzie zaspokojony, kwestia tego kiedy wydawnictwo da nam szansę na przeczytanie dalszych tomów.

Gorąco zachęcam i polecam, ponieważ książka godna uwagi, śmiało może konkurować z powieściami poczytnych zachodnio europejskich autorów. A może okaże się i lepsza ..?
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Tak blisko a tak daleko

Ocena:
Autor:
Data:
Tak blisko a tak daleko. Silva Rerum opowiada historię XVII wiecznej szlachty, której losy teoretycznie nas nie dotyczą. Potop Szwedzki to w ogóle mam wrażenie temat tabu w świadomości Polaków i Europejczyków. A jest to przecież czas dla nas kluczowy, kiedy kształtowały się ideały i zgorszenia, które do dziś nas charakteryzują. Według mnie ta książka łączy to, co ważne, wzniosłe i warte poznania z tym, co ludzkie i uniwersalne. Niezwykły styl i umiejętność opowiadania sprawia ... że przez książkę się płynie. Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena