Koszyk 0
Opis:
Sierpień czternastego to rozległa panorama Rosji przełomu wieków XIX i XX nakreślona piórem wybitnego intelektualisty Aleksandra Sołżenicyna. Wiodącym motywem tej epopei są losy armii gen. Samsonowa i militarna katastrofa pod Stębarkiem -Tannenbergiem. Ale podczas lektury spotkamy się z rewolucjonistami-terrorystami organizującymi krwawe zamachy na przedstawicieli władz rosyjskich, znajdziemy się na dworze cara Mikołaja II, poznamy kulisy zabójstwa premiera Stołypina ... będziemy towarzyszyć Leninowi w podróży z Poronina do Zurychu, zetkniemy się z Rasputinem... Ta barwna mozaika ludzkich losów, polityki, wydarzeń historycznych i batalistyki, pozwala lepiej zrozumieć mechanizmy, które doprowadziły do upadku carskiej Rosji i na zawsze zmieniły oblicze świata. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Aleksander Sołżenicyn
  • 2010
  • 1
  • 936
  • 210
  • 146
  • 978-837668012-5
  • 9788376680125
  • Z8353

Recenzje czytelników

Epopeja o wojnie

Ocena:
Autor:
Data:
"Sierpień czternastego" to powieść monumentalna, którą autor pisał kilkanaście lat. W obu tomach widać doskonałe przygotowane Sołżenicyna do tematu. Podziwiam pisarza za ogrom pracy, jaki musiał wykonać przed napisaniem książki i chylę czoło przed literackim geniuszem oraz doskonałym pod każdym względem warsztatem.

Mimo iż akcja rozgrywa się na początku pierwszej wojny światowej, dzięki retrospekcjom poznajemy wcześniejsze losy bohaterów - zarówno fikcyjnych ... jak i historycznych postaci. Są wśród nich przedstawiciele wszystkich grup społecznych - od ubogich chłopów i studentów po arystokratów, polityków i dowódców wojskowych.
Akcja skupia się na konkretnych wydarzeniach, jakimi są bitwy, polityczne rozgrywki, zamach na ministra Stołypina...
Jednak wymiar powieści jest znacznie głębszy - pokazuje ona wojnę od podszewki, z jej wszystkimi konsekwencjami, z brudem, bólem, strachem, głodem, kalectwem, śmiercią i wieloma niewinnymi ofiarami, także (a może przede wszystkim) wśród cywilów.
Dlatego dzieło Sołżenicyna można traktować jako ponadczasowy fresk historyczny. Na przestrzeni ostatniego stulecia udoskonalono techniki zabijania, ale nie zmieniły się mechanizmy rządzące wojną.

W tej wielowątkowej powieści wiele się dzieje. Czytelnik ma okazję poznać historie zwyczajnych bohaterów, np. młodych ludzi, którzy zaciągnęli się do wojska na ochotnika, licząc na wielką przygodę.
Dużo miejsca autor poświęcił opisom batalistycznym. Nie jestem ich miłośniczką, ale w przypadku tego dzieła chłonęłam jednym tchem dynamiczne historie z bitewnych pół.
Bardzo ciekawy okazał się też wątek terrorystyczny. Zabicie nowatorskiego ministra Stołypina jest nie tylko poprzedzone analitycznym opisem przygotowań i psychologicznym portretem zamachowca; to również pretekst do pokazania społecznej i ekonomicznej sytuacji Rosji jako kraju wymagającego radykalnych reform we wszystkich dziedzinach.

Na uwagę na pewno zasługuje bogaty, plastyczny język. Wielokrotnie złożone zdania i składniowa ekwilibrystyka czasem utrudniają lekturę. Wymaga ona od czytelnika skupienia oraz wiedzy historycznej.
Warto jednak poświęcić jej czas, bo powieść Sołżenicyna to wielka intelektualna przygoda, której się nie zapomina.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena