Koszyk 0
Opis:
Miquel Mascarell, ostatni policjant w republikańskiej Barcelonie, aresztowany w 1939 i skazany przez reżim generała Franco na karę śmierci, wychodzi na wolność po ośmiu i pół latach spędzonych w więzieniu i obozie pracy. Jest rok 1947. Miquel powraca do rodzinnego miasta, które teraz stało się dla niego miejscem obcym, smutnym i groźnym. W Barcelonie królują bieda, czarny rynek i ciemne interesy. Były inspektor policji nie ma pracy, jakiegokolwiek dobytku ani nawet mieszkania ... które podczas jego nieobecności przejęła rodzina falangistów. Żona zmarła tuż przed aresztowaniem. Miquel nie wie, co stało się z jego przyjaciółmi – i nikt też nie wie, czy on sam pozostał przy życiu. Kilka godzin po zatrzymaniu się w przypadkowo wybranym pensjonacie, otrzymuje kopertę z zagadkową zawartością: fotografią pięknej dziewczyny, paczką nowiutkich banknotów oraz dwoma kartkami. Na pierwszej jest nazwa hotelu, na drugiej ręcznie wypisane pytanie: „Czy chce pan znowu poczuć się policjantem?”. Instynkt detektywa oraz ciekawość, a także kiepska sytuacja finansowa nie pozwalają mu zignorować tej przesyłki. Rozpoczyna śledztwo, zdając sobie jednocześnie sprawę, że teraz jest praktycznie nikim, że zadając pytania naraża się sam na niebezpieczeństwo. Los stawia na jego drodze Patro – dziewczynę, której kiedyś uratował życie. Dzięki niej znajduje dojście do ważnego źródła informacji, środowiska barcelońskich prostytutek. Przez kilka następnych dni Mascarell będzie starał się odkryć, czy śmierć młodej kobiety pod kołami pociągu metra była tragicznym wypadkiem, czy zaplanowanym morderstwem. I jak się okaże – nie ostatnim... Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jordi Sierra i Fabra
  • 2013
  • 320
  • 205
  • 140
  • 978-837885685-6
  • 9788378856856
  • ZB22V

Recenzje czytelników

Barcelona tym razem nie dla turystów

Ocena:
Autor:
Data:
Niektórzy mają szczęście. Ci z powołania. Lekarze z powołania. Prawnicy z powołania. Nauczyciele z powołania. Dlaczego? Bo łatwiej im przeżyć dzień.
Miquel Mascarell też na szczęście miał powołanie. Był policjantem, a dopiero później złamanym przez własny kraj tzw. zdrajcą.
Ale po kolei. Sierra i Fabra wrzuca Mascarella z powrotem do Barcelony. Po 10 latach więzienia, uchylonym wyroku śmierci i pracy w Dolinie Poległych, detektyw wraca do swojego starego miasta. Jednak Barcelona ... do której wraca nie jest już jego starym miastem. Książka opowiada nie tylko historię Miquela Mascarella, który prowadzi śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci dziewczyny, ale również jest portretem miasta, które zmienia się pod wpływem historii. Historii okrutnej, wyniszczającej i bezlitosnej.
„Siedem dni w lipcu” pokazuje odrodzenie człowieka, który miał zostać złamany przez system. Sens odnalazł w swojej pracy, która z założenia (Mascarell jest przecież inspektorem policji) ma symbolizować prawdę i sprawiedliwość. Szczęście, przyjaciele, którzy mimo wojny pozostali ludźmi wiernymi i miasto, które walczy o przetrwanie w dawnym kształcie.
Lubię książki (całe dwie czytałam!) z Miquelem Mascarellem. To taki typ historii, który przedstawia nie tylko fikcję, ale też prawdziwe wydarzenia związane z danym miastem, państwem, osobami. To lepsze niż podręczniki do historii. Może ich nie zastąpi, ale na pewno zachęci do szerszego poznania faktów i pomoże zrozumieć codzienną rzeczywistość, w której uczestnikom wydarzeń z kart podręczników, przyszło żyć.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena