Koszyk 0
Opis:
Nigdy dotąd nie wydawana w Polsce powieść Charlotte Brontë, autorki „Dziwnych losów Jane Eyre. Borykający się z przeciwnościami losu młody przedsiębiorca, Robert Moore, sprowadza do swej fabryki nowoczesne maszyny, czym naraża się lokalnej ludności do tego stopnia, że doczekuje się zamachu na swoje życie. By ratować podupadający interes, Moore rozważa poślubienie zamożnej i dumnej Shirley Keeldar, mimo że jego serce należy do nieśmiałej Caroline ... żyjącej w całkowitej zależności od swego stryja. Tymczasem Shirley zakochana jest w ubogim Louisie, który zajmuje posadę guwernera w rodzinie jej wuja. Choć Louis odwzajemnia jej uczucie, ambicja i świadomość przepaści majątkowej, która ich dzieli nie pozwalają mu się do tego przyznać. ”Shirey”, napisana przez Charlotte Brontë zaraz po „Dziwnych losach Jane Eyre”, to pełna pasji opowieść o konflikcie klas, płci i pokoleń, toczącym się wśród wrzosowisk północnej Anglii i na tle niespokojnej epoki wojen napoleońskich. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • MG
  • twarda
Mniej Więcej
  • Charlotte Bronte
  • 2012
  • 634
  • 210
  • 145
  • 978-83-7779-001-4
  • 9788377790014
  • ZAN3F

Recenzje czytelników

Klasyka z najwyższej półki

Ocena:
Autor:
Data:
Bardzo cieszę się, że wreszcie zaczęto wydawać po polsku kolejne powieści sióstr Bronte i innych twórców epoki wiktoriańskiej, w której rozczytywałam się jako nastolatka. Teraz, po latach, z wielką przyjemnością wracam do tego typu literatury, niezmiennie zachwycając się treścią i formą.

W fabule "Shirley" utonęłam na dobre na dwa dni. Trudno było mi oderwać się od tej książki, a jeszcze trudniej pożegnać się z bohaterami na ostatnich stronach ...

Powieść napisana jest pięknym literackim stylem. To prawdziwa gratka dla wszystkich, którzy zwracają uwagę na język i metaforykę prozy.
Równie bogata i zaskakująca jest treść, chociaż w drugiej połowie książki akcja staje się nieco przewidywalna. Nie psuje to jednak lektury, gdyż autorka niczego wprost nie sugeruje, pozostawiając czytelnika w niepewności i dodatkowo racząc go niespodzianką z rodzinnej przeszłości jednej z bohaterek.

Ujęły mnie kreacje postaci, zwłaszcza kobiecych. Tytułowa Shirley nie jest typową dla powieści wiktoriańskiej uległą damą. To wyjątkowo energiczna i zbuntowana kobieta, pełna sprzeczności i namiętności, które nieraz komplikują jej życie, ale także pozwalają przeciwstawić się wszechobecnym konwenansom społecznym i wpływają budująco na jej nową przyjaciółkę.

Czyta się tę powieść z wielką przyjemnością. Dla mnie była to wielka uczta duchowa i takiego właśnie odbioru życzę wszystkim czytelnikom!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Shirley

Ocena:
Autor:
Data:
"Shirley" to kolejna klasyczna powieść Charlotte Bronte, jednej z najwyżej cenionych w literaturze angielskiej autorek, której dzieła tłumaczone są na wiele języków i niezmiennie od setek lat, wzbudzają podziw, wzruszają i fascynują, a grono miłośniczek jej pióra stale wzrasta, pomimo zmieniających się czasów. Charlotte miała dwie siostry, Emily Jane i Annę, wszystkie trzy tworzyły niezwykłe powieści i poezję w XIX wieku. Choć większość ich utworów nie przetrwała lub zaginęła ... wiele udało się odtworzyć i wydać, a "Shirley" jest właśnie jednym z takich tytułów.
"Shirley" to powieść złożona gatunkowo. Zawiera w sobie zarówno romans, jak i wątki obyczajowe, to utwór opowiadający o życiu trudnym ale i godnym, bo takie właśnie są bohaterki tej książki. Mimo, że w tytule widnieje jedno imię, dla mnie jest to powieść o trójce bohaterów, dwóch kobietach i mężczyźnie, co sprawiło, że jest to lektura jeszcze ciekawsza i zawiła w pozytywnym sensie.
Tytułowa Shirley to typowa kobieta z klasą. Posiada ogromny majątek ale i silny charakter. Jest kobietą zdecydowaną, pewną siebie i swojego zdania, cechuje ją upór, niezależność i przekorność. W towarzystwie zawsze wiedzie prym, ma zdanie na każdy temat i nie powstrzymuje się od forsowania swoich opinii. Jednak posiada też drugą stronę, jest elegancka, kulturalna i inteligentna, zdecydowanie zbyt nowoczesna jak na swoje czasy, zakochana w mężczyźnie z niższej klasy, co tworzy dylemat w jej poukładanym życiu.
Drugą bohaterką wysuniętą na pierwszy plan, jest Caroline, zdecydowanie inna od Shirley, obie kobiety przyjaźnią się jednak i są sobie bliskie. To kobieta sympatyczna i szlachetna, bardzo nieśmiała i delikatna, kieruje się w życiu swym sercem i pragnieniami, nie odczuwa potrzeby dominowania nad innymi lub bycia w centrum uwagi. Woli spokojne życie i marzy o szczęśliwej przyszłości z ukochanym, nie jest to jednak takie proste, bo należy on do wyższej klasy, co sprawia, że Caroline traci nadzieje na to, że mężczyzna zechce ją poślubić mając do wyboru wiele bogatszych dam.
Trzecim bohaterem, mężczyzną, jest młody przedsiębiorca Robert Moore, który boryka się nie tylko z problemami uczuciowymi, jest bowiem zakochany w dziewczynie z niższej klasy, ale i finansowymi i moralnymi. Jego fabryka jest szansą na majątek i przyszłość, jednak aby tego dokonać musi unowocześnić ją, co wiąże się z wprowadzeniem maszyn i zwolnieniem ludzi. Wie, że to jego jedyna szansa na utrzymanie majątku i firmy, z drugiej jednak strony zdaje sobie sprawę, że na jego utrzymaniu jest wiele rodzin, których jedyną formą utrzymania jest praca w jego fabryce. Z jednej strony zależy mu na swojej pozycji, z drugiej jest zakochany w biednej kobiecie.
W książce jest także wątek panny Helstone, borykającej się z problemami uczuciowymi oraz wiele innych równie porywających wątków. Jednak tym co urzeka w tej lekturze jest lekkie pióro autorki. W tekście co chwilę wtrącane są przemyślenia lub opinie autorki, co tym razem bardzo przypadło mi do gustu. Przepiękne są również opisy krajobrazu, całej Anglii, poznajemy różne warstwy społeczne, ich problemy, życie codzienne i rozważania. Charlotte Bronte stworzyła cudowny obraz dawnej Anglii i jej mieszkańców, którzy choć różnią się od siebie to jednak łączą ich te same rozterki i dylematy.
Powieść zdecydowanie zapada w pamięć i urzeka, a po jej przeczytaniu długo rozpamiętuje się bohaterów i miejsca z książki, dlatego polecam wszystkim, aby zapoznali się z tym tytułem, bo zdecydowanie wart jest kilku dni, jakie jednak trzeba poświęcić na cudowne 640 stron tej lektury.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena