Koszyk 0
Opis:
Jak stworzyć potwora, czyli największy skandal sądowy w historii szwedzkiej kryminalistyki. Zastanawiam się, co byście o mnie pomyśleli, gdybym powiedział, że zrobiłem coś naprawdę strasznego... Tak zaczynają się wyznania Thomasa Quicka - najokrutniejszego seryjnego mordercy w szwedzkiej historii. W 1992 roku przebywający w klinice psychiatrycznej Thomas Quick oświadcza, że dwanaście lat wcześniej zamordował nastoletniego chłopca ... Na przestrzeni kolejnych dziewięciu lat Quick przyznaje się do ponad trzydziestu nierozwiązanych zbrodni - morderstw, okaleczeń, gwałtów, a nawet kanibalizmu. Jego sprawa przyciąga zainteresowanie mediów. Hannes Rastam, dociekliwy dziennikarz śledczy, studiuje protokoły przesłuchań, czyta wyroki sądu, ogląda wizje lokalne. Ma też dostęp do wielu wcześniej nieznanych dokumentów - kart pacjenta prowadzonych w szpitalu w Sater, zapisków policjantów i niepublikowanych raportów śledczych. W trakcie lektury narastają w nim wątpliwości. Wiosną 2008 roku Rastam składa Quickowi pierwszą wizytę. Odpowiedź na jego pytania okazuje się znacznie bardziej przerażająca niż sam seryjny morderca... Jest to książka, która opowiada, jak doszło do tego, że szwedzka policja, prokuratorzy, adwokaci i sędziowie - przy łaskawym wsparciu lekarzy, psychiatrów, psychologów, tak zwanych ekspertów od pamięci, wielu dziennikarzy i przedstawicieli świata kultury - zrobili z psychicznie chorego człowieka ,,najstraszniejszego seryjnego mordercę w historii kryminalistyki". Leif GW Persson (ze Wstępu) Wstrząsająca i prawdziwa historia, którą czyta się jak najlepszy thriller. Leif GW Persson Jedno z najdokładniej przygotowanych i udokumentowanych śledztw dziennikarskich w historii. ,,Dagbladet'' Ta książka to dzwonek alarmowy dla naszego społeczeństwa i zarazem fascynująca lektura - świetnie napisana i skonstruowana. ,,Klassekampen'' Ta książka to kamień milowy dla współczesnego dziennikarstwa. ,,Sydsvenskan'' Hannes Rastam (1956-2012) był dziennikarzem śledczym w szwedzkiej telewizji publicznej. Za swoją pracę otrzymał wiele nagród, między innymi: Golden Spade, Great Journalist Award, Prix Italia, Golden Nymph I FIPA d'Or. Zmarł na raka tuż przed publikacją książki. W Szwecji ,,Seryjny morderca Thomas Quick" osiągnął status bestsellera. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Hannes Ratman
  • 2013
  • 1
  • 560
  • 205
  • 140
  • 978-837839575-1
  • 9788378395751
  • ZB1TO

Recenzje czytelników

Seryjny kłamca

Ocena:
Autor:
Data:
Nigdy wcześniej nie słyszałam nic o Thomasie Quicku. Dopiero zapowiedź nowego tytułu na stronie wyd. Prószyński i S-ka uświadomiła mnie, że takowa osoba istnieje, a nawet podobno jest zaliczana do grona seryjnych morderców. I może nie byłoby w tym nic nietypowego czy wartego uwagi, jednak poczułam wtedy lekkie zdziwienie, że nie natknęłam się na jego nazwisko w trakcie którejkolwiek z wcześniejszych lektur na temat seryjnych. Sprawa wyjaśniła się po przeczytaniu kilku stron książki ... Thomas Quick a raczej Sture Ragnar Bergwall to człowiek, któremu nigdy nie udowodniono żadnego zabójstwa, pomimo tego, że do wielu początkowo sam się przyznał.

"Jak stworzyć potwora, czyli największy skandal sądowy w historii szwedzkiej kryminalistyki"
Chwytliwy podtytuł prawda? Tym bardziej, że w przypadku tej książki nie mija się z prawdą bowiem postać mordercy- Thomasa Quicka w opinii Hannesa Råstama została sztucznie stworzona. Osób zamieszanych w aferę było wiele, jednak najbardziej w tym wszystkim poszkodowany okazał się być sam Bergwall.

Zaczęło się od spontanicznych wyznań podczas pobytu w szpitalu dla psychicznie chorych. Morderstwo, o którym Bergwall opowiedział zaliczało się do spraw niewyjaśnionych, dlatego prokuratura z zaangażowaniem podchwyciła nowy trop. W krótkim czasie sprawę rozdmuchały media, a sam potencjalny zbrodniarz stał się sławny. W ten oto sposób rozpoczęła się fala dalszych wyznań, procesów, wizji lokalnych na żywo oraz artykułów (zarówno zwolenników winy, jak i niedowiarków). We wszystko cały czas zaangażowany był oczywiście sam Quick, który miał coraz to więcej do powiedzenia, wraz z kolejnymi powracającymi do niego wspomnieniami.

Sture Ragnar Bergwall
Książka o Quicku to BARDZO długa relacja przedstawiona nam z dwóch perspektyw. Początkowo patrzymy na całą aferę z zewnątrz, ze swoistym dystansem obserwatora. Mamy chorego psychicznie człowieka, przyznającego się do winy. Dość szybko pojawiają się dowody go obciążające, tym samym i kolejne oskarżenia. Nikogo nie dziwi fakt, że świeżemu zbrodniarzowi czasem mylą się fakty, ponieważ jego lekarze zrzucają winę na ogólną blokadą emocjonalno-psychiczną. Wszystko zdaje się brzmieć prawdopodobnie, tylko czemu nagle do tej pory gadatliwy morderca zamyka się w sobie i przestaje brać udział w aferze, którą sam rozpoczął?


Na scenę wkracza dziennikarz kryminalny Hannes Råstam. Podejmuje się on wyjaśnienia czy Bergwall rzeczywiście jest mordercą, czy jedynie niezwykle dobrym kłamcą. Mężczyzna konfrontuje się z kolejnymi materiałami związanymi ze sprawą, aż w końcu decyduje się dotrzeć do źródła, czyli do głównego bohatera całej afery. Rozmowy z Bergwallem oraz własne wnioski powodują, iż dziennikarz szybko uświadamia sobie, że całe śledztwo było mocno naciągane, miało sporo zaniedbań oraz opierało się w dużej mierze na domysłach. Jego dochodzenie to drugie zobrazowanie sprawy, które poznajemy.

Książka o Quicku jest długa i momentami dość ciężka. Sięgając po nią trzeba mieć świadomość, że autor wiele razy powtarza te same informacje analizując je w każdy możliwy sposób. Dla ludzi, którzy są zainteresowani tematem nie powinno być to problemem, jednak dla tych szukających akcji, krwi i flaków nie jest to odpowiednia lektura. Przez wielokrotne przedstawianie tych samych faktów momentami czułam się dość zdezorientowana jednak, gdy dotarłam do informacji o tym, że:
- Bergwall szprycowany był ciężkimi lekami na bazie substancji uzależniających(w pewnym momencie musiał przejść nawet odwyk)
- ogromny wpływ na postrzeganie i przedstawienie sprawy miał charyzmatyczny prokurator Christer van der Kwast (wierzący głęboko w winę oskarżonego)
- dochodzenie prowadziła stała grupa ludzi
- nawet rodzeństwo Bergwalla (i ich sąsiedzi) zaprzeczało wszystkiemu, co Bergwall opowiadał o ich rodzinie (podobno Sturego molestował ojciec, co miało się stać podwaliną do jego zaburzeń pamięciowo-psychicznych)
sama stwierdziłam, że ten domniemany morderca jest na pewno wierutnym kłamcą. Niestety zdesperowani ludzie, którzy utracili bliskich są w stanie uwierzyć wszystko aby tylko zakończyć swe cierpienia. A skoro Quick sam się podłożył to częściowo wcale się nie dziwię, że znalazły się osoby, które mu uwierzyły.

Seryjny morderca Thomas Quick to ciekawa i konkretnie opracowana historia, jak jeden człowiek potrafił oszukać system sprawiedliwości, media i zwykłych ludzi. Nie jest to lektura lekka ani odprężająca, mimo to sprawiła mi przyjemność, ponieważ dostarczyła dawkę nowej wiedzy z dziedziny kryminologii.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena