Koszyk 0
Opis:
Kategorie:
  • Egmont
  • twarda
Mniej Więcej
  • Lemony Snicket
  • 2004
  • 4
  • 83-237-1449-5
  • 9788323714491
  • G7162

Recenzje czytelników

Seria Nieoczekiwanych Wrażeń, czyli prawdopodobnie najmniej zrozumiana historia na świecie

Ocena:
Autor:
Data:
Po przeczytaniu wszystkich tomów ocieram łzę z oka, ręką nastawiam grymas, który wykrzywił mi usta i wstaję z fotela, żeby oddać hołd Handlerowi. Moja ocena pierwszego tomu ,,Serii niefortunnych zdarzeń” reprezentuje ocenę całej serii.

Pozbawione rodziców oraz trzeźwo myślących opiekunów, rodzeństwo Baudelaire’ów zdane jest na siebie w walce z czyhającym zewsząd złem (związanym bardziej lub mniej z ich krewnym, Hrabią Olafem) ... Cała trójka z przyjemnością oddałoby odziedziczoną fortunę za możliwość spędzenia reszty życia w domu z książkami, miejscem na konstruowanie wynalazków i gotowanie.

Każdy tom ze zbioru nieszczęśliwych trzynastu to oddzielna historia tarapatów sierot, który przeprowadza czytelnika przez tautologię codziennych prawd i z wirtuozerią wytyka mu absurdy realnego świata. Między groteskowymi kalkami nas samych oraz czarnym poczuciem humoru, Handler znalazł miejsce na wprowadzenie zagadnień z filozofii, psychologii, czy literatury. Sparafrazowane mądrości tęgich głów zakamuflowały się nie gorzej niż niejeden przedstawiciel WZS tak, że większość czytelników przemknie po nich bez większego zastanowienia. Co uważniejsi wytężą trybiki swoich wynalazczych umysłów i odkryją, że na kartach ,,Serii” istnieje więcej zagadek niż skrzętnie wytykana tajemnica WZS. O niespodziankę nietrudno się potknąć w nazewnictwie czy nawiązaniach, a także w formie tekstu.

Lemony’ego Snicketa można czytać na dwa sposoby: ślizgając się po powierzchni lub ze zrozumieniem. Jeżeli uważasz, że ,,Seria niefortunnych zdarzeń” to [nudne] książeczki dla dzieci, w których nic się nie wyjaśnia, z przykrością wyznam ci, adresacie, że najwyraźniej nie czytasz ich uważnie lub nie jesteś oczytany przynajmniej w połowie tak jak Klaus. A Klaus ma dwanaście lat, więc wstydź się, czytelniku. Wstydź! Skoro tak łatwo ogłupić Twój umysł, pan Handler z wielką przyjemnością wypierze Ci umysł bajdurzeniem.

Wciąż kręcimy noskiem? Przecież Snicket ostrzegał, że to beznadziejny wybór, trzeba było słuchać! A jednak rozumiem podjęte ryzyko: ,,Seria” udowadnia, że większość ludzi nie wybiera spokoju, jeżeli zasmakowali prawdziwego, pełnego zmartwień – a także prostych radości – życia.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena