Koszyk 0
Opis:
Powieść zgodnie uznana przez najwybitniejszych krytyków i czytelników za największe objawienie literackie ostatnich trzydziestu lat. Kryminał bez morderstwa, zbudowany na kanwie misternie utkanej sieci celnych życiowych refleksji. Juan, młody tłumacz konferencyjny, przeżywa przełomowy i trudny, jak mu się wydaje, moment w swoim życiu - żeni się. Jego przeczucia, iż tym samym całkowicie odmienia swoje życie, sprawdzają się całkowicie, choć w zupełnie nieoczekiwany sposób ... Wkrótce też przez przypadek dowiaduje się, że jego ojciec to trzykrotny wdowiec, a jedna z jego żon popełniła samobójstwo. Dlaczego ojciec dał mu w dniu ślubu radę, by nigdy nie wyjawiać żonie swoich sekretów? Czy młodemu mężczyźnie uda się rozwikłać zagadkę tajemniczej śmierci młodej kobiety? Poetyckie, ujmujące subtelnym rytmem zdania, długie frazy, pełne namysłu i wątpliwości oraz niesłychana, rzadko spotykana precyzja w analizowaniu słów i czynów bohaterów ? oto atuty jednaj z najlepszych powieści pisarza. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Javier Marias
  • 2012
  • 1
  • 352
  • 205
  • 141
  • *, 9788375084580
  • 9788375084580
  • ZAH18

Recenzje czytelników

Szekspirowski thriller

Ocena:
Autor:
Data:
Javier Marias w swojej rodzinnej Hiszpanii ma status pisarza-celebryty, a „Serce tak białe” jest chyba jego najbardziej cenioną powieścią. Wprawdzie osią opowiadanych przez niego historii są zwykle gwałtowne, niespodziewane śmierci i mroczne tajemnice, nie jest to jednak typowy thriller. Fabuła rozwija się niespiesznie, jest fragmentaryczna, naszkicowana zaledwie kilkoma scenami, przedstawionymi za to z niezwykłą intensywnością i językową inwencją. Można mieć pewność ... że każdy drobiazg ma swoje znaczenie w kontekście całości.
Istotę narracji stanowią rozważania na temat stosunków międzyludzkich i porozumiewania się. Z różnych perspektyw powracają do tego, jak nierozważna decyzja bądź zaniechanie mogą wpłynąć na czyjąś przyszłość, a nawet zadecydować o życiu lub śmierci. Bohaterowie Mariasa zmagają się na polu języka: mówią brutalną prawdę bądź rozmyślnie coś zatajają, walczą o narzucenie innym swojego punktu widzenia i własnej wersji wydarzeń. Toczy się między nimi także odwieczna walka płci. Warto zauważyć, że Marias subtelnymi środkami potrafi budować erotyczne napięcie, jakiego próżno szukać w popularnych powieścidłach.
Żaden filolog ani tłumacz nie powinien przegapić tej książki. Można ją polecić również wszystkim spragnionym historii z dreszczykiem, którzy cenią erudycję i walory literackie bardziej niż konwencję gatunku.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Objawienie

Ocena:
Autor:
Data:
Ta książka, ten autor... Czytając książki podążam często za tropami autorów lub bohaterów, którzy podają jakieś tytuły, mówią o literaturze. Tak było i tym razem. W książce Grażyny Szapołowskiej padły słowa zachwytu nad książką Mariasa. Nie zastanawiając się wiele, kupiłem. Brak słów zachwytu nad pięknem, warsztatem, tłumaczeniem. Znakomita!!!
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena