Koszyk 0
Opis:
Szósta część cyklu o Drużynie A -jednostce specjalnej policji do zwalczania przestępczości międzynarodowej Zbliża się noc świętojańska, czas urlopów. Jednak Drużynę A czeka intensywny tydzień. Jednemu z członków zostaje zarzucone dawno popełnione przestępstwo, a Sztokholm nawiedza seria tajemniczych zdarzeń. Pracująca w Szwecji polska pielęgniarka ginie od uderzenia siekierą, dyrektor programowy stacji telewizyjnej zostaje zastrzelony po premierze pilotażowego odcinka nowego reality-show ... z głębin Riddarfjarden wypływa trup. Cała sprawa dotyka bezpośrednio policjantów z jednostki specjalnej. ,,Dahl potrafi nie tylko budować wyszukaną fabułę, ale ma również rzadkie poczucie humoru, które idzie w parze z umiejętnością krytycznej obserwacji społeczeństwa z wyraźną dozą ironii''. EXPRESSEN ,,Wciągająca lektura? Na pewno tak. Porywająca? Z pewnością. Lecz również nieszablonowa, skutecznie unikająca schematów. Arne Dahl to pisarz, który ma głowę na karku i umie sobie poradzić w każdej sytuacji''. AFTONBLADET Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Arne Dahl
  • 2013
  • 1
  • 400
  • 210
  • 135
  • Czarna seria
  • 978-83-7554-516-6
  • 9788375545166
  • ZB1PL

Recenzje czytelników

Szósty tom przygód Drużyny A

Ocena:
Autor:
Data:
Obcowanie z prozą jednego z najwybitniejszych autorów kryminałów w Szwecji, pracującego dla akademii przyznającej nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, było osobliwym i ciekawym doświadczeniem ( i to z wielu powodów).

„Sen nocy letniej” jest szóstym tomem serii przedstawiającej przygody elitarnej jednostki policyjnej zwalczającej międzynarodową przestępczość. W skład Drużyna A wchodzi wielu członków obdarzonych licznymi rodzinami ... które zostają przedstawione na samym początku powieści - skomplikowane relacje bohaterów wprowadziły w mojej głowie mętlik. Kiedy zaczęłam czytać powieść bardzo ciężko było mi połapać się kto jest kim i jakie relacje łączą poszczególne postacie. Pomijając moje zagubienie wywołane nieznajomością postaci i ich wcześniejszych losów, muszę przyznać, że „Sen nocy letniej” był mocno intrygującą lekturą, w której znalazło się miejsce dla bardzo obszernego wątku związanego z Polską.

Zbliża się noc świętojańska, a w Drużynie A dochodzi do kadrowych przetasowań. Na emeryturę odchodzi stary dowódca jednostki, do nowego resortu przenosi się jeden z najbardziej doświadczonych komisarzy drużyny, do wydziału zostaje przyjęta nowa policjantka, jeden z nowszych nabytków Drużyny A ciągle przystosowuje się do miejsca pracy. Dobrze zgrana grupa rozpada się. Jednostka musi na nowo zdefiniować swój kształt, młodzi muszą odnaleźć swe miejsce w tyglu pełnym najprzeróżniejszych osobowości. W tym trudnym dla jednostki okresie w Sztokholmie dochodzi do niecodziennych, tajemniczych morderstw – polska pielęgniarka umiera od ciosu zadanego siekierą, krytyk telewizyjny zabija szefa stacji kręcącej upokarzający reality show, kurdyjska dziewczyna morduje brata, który chciał dokonać na niej honorowego zabójstwa, z jeziora zostają wyłowione okaleczone zwłoki. Do Biura Spraw Wewnętrznych wpływa donos na jednego z członków Drużyny A. Wydaje się, że sprawy prowadzone przez specjalistyczną komórkę policji nie mają ze sobą nic wspólnego, czas pokaże, że rzecz ma się całkowicie inaczej.

Pisarz nie skoncentrował się jedynie na wątku kryminalnym. Ogromną część tekstu stanowią refleksje dotyczące kondycji współczesnego społeczeństwa. W „Śnie nocy letniej” Dahl poruszył tak istotne kwestie jak: homofobia, rasizm, zanikanie umiejętności porozumiewania się, „pranie mózgu” za pomocą miałkich programów rozrywkowych, obniżanie poziomu edukacji, problemy służby zdrowia. Szwedzki pisarz nie boi się mówić o tym, co dzieje się w jego kraju, nie zamiata niewygodnych tematów pod dywan i ukazuje rzeczywistość bez nakładania różowych okularów. Trafne komentarze podsumowujące społeczne aspekty współczesnej rzeczywistości bardzo mi się podobały.

Nie tylko fabuła jest mocną stroną powieści Dahla. Szwed zastosował w książce interesującą kompozycję. „Sen nocy letniej” jest powieścią, której daleko do banału i schematyzmu. Pisarz użył kilku ciekawych chwytów – w rozdziale 20 autor ujawnia swą obecność i tworzy króciutki metatekst dotyczący niejako powstania owego fragmentu książki. Akcja powieści nie zawsze biegnie liniowo, czasami pisarz urywa opowieść i wraca do tyłu pokazując co w tym samym czasie robili różni bohaterowie. Innym razem akcja biegnie równolegle i symetrycznie – wszystkie postacie, niezależnie od siebie, wykonują niemal tą samą czynność. W powieści pojawiają się również pewne elementu realizmu magicznego – ich obecność daje powieści ciekawe zabarwienie. Bardzo podobały mi się wszystkie chwyty konstrukcyjne zastosowane przez pisarza – uwielbiam takiego rodzaju smaczki.

Powieść Arnego Dahla nie jest łatwa w odbiorze szczególnie dla osoby, która zaczyna przygodę z serią o Drużynie A od środka. Spora ilość postaci i wątków początkowo nieźle zakręciły mi w głowie, ale nie żałuję, że zaryzykowałam i sięgnęłam po „Sen nocy letniej”. Powieść okazała się niezwykle wartościowym utworem, który zaoferował mi o wiele więcej niż przeciętny kryminał. Książka szwedzkiego pisarza zafundowała mi bardzo przyjemną stymulację intelektualną. Utwór Dahla to niebanalna publikacja, której poznanie dało mi sporo satysfakcji. „Sen nocy letniej” to bardzo dobry szwedzki kryminał, po lekturze którego nabrałam ogromnej ochoty na inne publikacje autora.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Drużyna A

Ocena:
Autor:
Data:
„Sen nocy letniej” to nie tylko kryminał i kolejną opowieść o Drużynie A, ale dodatkowo stanowi swoiste studium nad współczesnym życiem i zachowaniami społecznymi nie tylko w Szwecji, ale na całym świecie. Przez fabułę przeplata się wiele bardzo ważnych tematów, m.in. rasizm, problemy służby zdrowia, brak porozumienia między ludźmi czy samotność, co skłania czytelnika do refleksji. Autor odważnie uwypukla i komentuje te tematy. Powieść może nie być początkowo łatwa w odbiorze dla osób ... które wcześniej nie zetknęły się z członkami Drużyny A, jednak jest to tylko pierwsze wrażenie.

Arne Dahl zwodzi i intryguje, zmusza czytelnika do myślenia i do nadążenia za zmieniającymi się wątkami. I to sprawia, że zawsze chętnie sięgam po jego książki.

http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2013/10/sen-nocy-letniej-arne-dahl.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena