Koszyk 0
Opis:
Hitler domagał się kontroli życia intymnego Niemców w celu wyhodowania "homo germanicus", aryjskich, zdrowych, pracowitych, silnych, idealnych pod względem rasowym obywateli "1000-letniej Rzeszy". Jednocześnie konieczne było wyeliminowanie podludzi (Untermenschen) oraz tych Niemców, którzy nie odpowiadali ideałom nazizmu. Trzeba było zniszczyć stare ideały małżeństwa i w to miejsce wprowadzić ... wielożeństwo, płodzenie dzieci przez reproduktorów rasy panów, głównie z szeregów SS. Wprowadzono zakaz używania kondomów, dokonywania aborcji, kult wielodzietności ("Podaruj Führerowi Dziecko"), przymusowo sterylizowano elementy "aspołeczne". Życie intymne poddane zostało niemal wojskowym rygorom, seksualność miała służyć zmniejszaniu strat wojennych. Na straży tego stało gestapo i NSDAP. Autorka, Anna Maria Sigmund, dowodzi, że mimo nacisków i olbrzymiej propagandy nie spełniły się plany Trzeciej Rzeszy, a wymogi wojny totalnej zmusiły Hitlera do zaakceptowania obecności kobiet poza salami porodowymi i kuchnią w szeregach pomocniczych Wehrmachtu i w przemyśle zbrojeniowym. Ostatecznie niemieckie kobiety stały się ofiarami zbrodniczej polityki nazistów. Książka zawiera też wiele pikantnych szczegółów z życia seksualnego wodzów Trzeciej Rzeszy - Hitlera, Himmlera, Bormanna, Goebbelsa. Podwójnej moralności na szczytach Rzeszy poświęcony jest cały rozdział. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • 2015
  • 312
  • 210
  • 140
  • 9788311-13582-6
  • 9788311135826
  • ZCOAQ

Recenzje czytelników

Druga strona medalu, o produkcji nadludzi

Ocena:
Autor:
Data:
Anna Maria Sigmund przedstawiła spojrzenie na życie seksualne Niemców z punktu widzenia partii rządzącej. Hitler w swoim pokrętnym umyśle widział idealne społeczeństwo, płodne, jasnowłose, piękne i liczne. Likwidacja "ludzi gorszych" była jednym z etapów, które miały do tej wizji doprowadzić. Drugim elementem były dzieci - z idealnych aryjskich rodziców, w dużej ilości. Założenia były proste - wczesne małżeństwa, brak zabezpieczeń, które zostały oficjalnie zabronione ... odwodzenie kobiet od pracy zawodowej i ich powrót do domu. Hitler w swoim myśleniu posuwał się do zmiany obyczajowości. Postrzegał społeczeństwo wyzwolone z "kajdan" związków narzuconych przez Kościół. Myślał o luźnych relacjach, zmianach partnerów, zależnościach, które nastawione były przede wszystkim na rodzenie dzieci. Co dziwne, sam żadnych się nie dochował, a jego związek z Ewą Braun był raczej mało ognisty.

Hitler zabronił edukacji seksualnej, dzieci nie mogły uczyć się w szkole o życiu płciowym, dowiadywały się o tym czasem przypadkowo, czasem od starszych kolegów. Powód? Nieuświadomione społeczeństwo da państwu więcej dzieci. Kiedy Niemcy szykowały się do wojny, najwyższy przywódca obliczał straty w żołnierzach i planował, że za parę lat zastąpi je nowe pokolenie. Zakaz używania, a co za tym idzie sprzedawania, wszelkich form zabezpieczeń, od prezerwatyw zaczynając. Negatywny, a wręcz wrogi stosunek do homoseksualistów, szczególnie męskich. Kastracja części społeczeństwa, która nie spełniała norm. Szczególnie "bękarty Nadrenii", dzieci które urodziły się tuż po I wojnie spotkał straszny los.

Takie było założenie Hitlera, a jego słowo było prawem. Nazistowska elita również miała pewne podejście do tego tematu. Ciekawym przypadkiem był Himmler, osławiony przywódca Lebensborn'u, placówki o której przez długie lata krążyły bardzo różne legendy. Göring i jego żona doczekali się dziecka w wyniku sztucznego zapłodnienia, co było strzeżoną tajemnicą. W najbliższym otoczeniu Hitlera przebywał homoseksualista pedofil, który w kręgach Hitlerjungen szukał swoich ofiar.

Autorka podjęła się tematu bardzo ciekawego ale również trudnego. Szerokie spojrzenie na to zagadnienie pozwala poznać całokształt problemu, z jakim zmagali się zwykli obywatele, który bronili się przede wszystkim biernością. Pisarka przytacza wiele źródeł z tamtego okresu, podjęła się rozmowy i pewnej formy ankiety ze starszymi dziś ludźmi, którzy w tamtych czasach byli dziećmi. Każdy rozdział traktuje o czym innym, wyłaniają się z nich nazwiska potworów, którzy tutaj pokazują ludzkie oblicze. Hitler w swoim pojmowaniu świata był niepoczytalny i to zarówno pod względem likwidacji ludzi jak i ich narodzin. Jeśli chcecie wiedzieć więcej sięgnijcie po książkę.

Jest to ciekawa pozycja, pozwalająca poznać interesujące zagadnienie, miałam jednak momenty zagubienia. Zdarzały się fragmenty, w których gubiłam wątek i musiałam się kawałek cofać, żeby zrozumieć sens wypowiedzi. Było to pewne utrudnienie w odbiorze tej książki, w większości pozytywnej.

"Seks w III Rzeszy" to pozycja interesująca i warta poznania. Momentami narracja możne męczyć, ale w całokształcie to książka ciekawa i wartościowa. Osoby lubiące tajemnice II wojny, książki o nazistach, powinni znaleźć wiele interesujących informacji. Czytało mi się ją dobrze i myślę, że Wy również znajdziecie tu coś dla siebie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena