Koszyk 0
Opis:
Gratka dla wielbicieli Agaty Christie. W chwili śmierci (1976) była najpopularniejszą autorką na świecie. Osiągnęła rzecz niemożliwą: przez ponad 50 lat co roku wydawała co najmniej jeden nowy tytuł, który natychmiast trafiał na listę bestsellerów. Sprzedaż jej książek na świecie przekroczyła 2 miliardy egz.! Ze względu na bogactwo dorobku (66 kryminałów, 6 romansów, 160 opowiadań, 20 sztuk teatralnych) często posądzano ją o fotograficzną pamięć. Czy słusznie? Po śmierci córki, Rosalind ... w 2004 roku pośród rozmaitych dokumentów w domu rodzinnym w Greenway odkryto osobiste notesy Agaty Christie: 73 zeszyty z notatkami, spisami, szkicami powieści i opowiadań zawierające fascynujące szczegóły z warsztatu pisarki, których nie ujawniła nawet w swojej "Autobiografii". Czytelnik ma możliwość poznać historię słynnego rozwiązania zagadki w "Zabójstwie Rogera Ackroyda" (za które została wykluczona z Klubu Detektywów zrzeszającego autorów powieści kryminalnych), zaznajomić się ze sceną, która została wykreślona z "Tajemniczej historii w Styles" i z alternatywnymi zakończeniami niektórych powieści i opowiadań czy dowiedzieć się, w której powieści z Poirotem miała początkowo występować panna Marple. Książka zawiera reprodukcje notesów i listów autorki oraz 2 nieznane opowiadania z Herkulesem Poirotem. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • John Curran
  • 2010
  • 0
  • 480
  • 225
  • 145
  • 97883-2458-9647
  • 9788324589647
  • Z9655

Recenzje czytelników

Wyjątkowy prezent dla rozmiłowanych w twórczości A. Christie

Ocena:
Autor:
Data:
Wyobraźcie sobie, że odwiedzacie znajomych, którzy - jak wiecie - spokrewnieni są z uwielbianą przez Was pisarką. Podczas spaceru po ich domu słyszycie, że o tu za tymi drzwiami mieści się archiwum zmarłej już, ale przecież wciąż czytanej i wielbionej przez tysiące czytelników, autorki. Czy jeśli pozwolą Wam tam wejść, poszperać, zajrzeć do notatników, itp., nie poczujecie się jak w raju?

Ja bym się tak właśnie czuła i co więcej - śmiem podejrzewać ... że John Curran odwiedzający Mathewa Pricharda, wnuka Agaty Christie, też się tak poczuł. Świadczy o tym, choćby czteroletnia praca w archiwum pisarki i jej efekt, czyli opisywana przeze mnie książka.

Niewątpliwie nie było łatwo przedstawić plon swoich badań nad twórczością Królowej Kryminału w taki sposób, by był on interesujący i czytelny. Moim zdaniem, Curran wybrnął z tego trudnego przedsięwzięcia w nader przyjemny sposób. Pogrupowawszy książki wedle haseł przedstawia czytelnikom łaknącym wiedzy o Agacie Christie jej zapiski, notatki, przemyślenia zawarte w ponad siedemdziesięciu notatnikach prowadzonych w sposób daleki od chronologii, czy jakiegokolwiek uporządkowania.

Nie będę opisywać drobiazgowo metod pracy Christie, ani tym bardziej Currana, bo to są smaczki, których nie chcę Was pozbawiać. Warto jednak, bym dodała, że w książce zamieszczono pierwotną wersję opowiadania "Pojmanie Cerbera" - ta, którą znany z "Dwunastu prac Herkulesa Poirot" jest znacznie zmodyfikowana w stosunku do tej tu przedstawionej - oraz opowiadanie nigdy nie publikowane "Wypadek z piłką psa".
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Agata Christie pracuje

Ocena:
Autor:
Data:
Chciałoby się powiedzieć: O nie! Znowy Agata!
Bo przecież już tyle czasu poświęciłam na czytaniu jej kryminałów. Raczej zostałam porwana przez jej teksty, tak jak człowiek, który wpada do wrzącego potoku. Wcale nie zamierzałam tego robić po prostu pochyliłam się nad pewną powieścią, było to "Spotkanie w Bagdadzie". Spodziewałam się jakiegoś suchego kryminału, w którym od razu odnajdę jakiś wór "matematyczny", według którego będę analizować gdzie zaczaiło się zło.. ... Nic bardziej mylnego. Spotkałam Victorię Jones, młodą zarozumiałą kobietkę, której o dziwo nie polubiłam i tylko czekałam, aż powinie jej się noga. Pod koniec zauważyłam, że jest to zabawna młoda osoba, która nie jest szalona, ale niezwykle odważna i do tego jest kobietą!
Według mnie Agatha Christie jest mistszynią budwania kobiecych postaci, w których odnajdziemy kobietki, baby, lilije, babsztyle, laski, wampy, szare myszki, matki, kobiety do całowania, do kołysania i z pełną gębą.
A jaką kobietą była Agata. Większość odpowie znakomitą pisarką. Odpowiedź prosta i prawdziwa. Co niektórzy bardziej zaciekawieni zajrzeli do jej biografii, w której widnieją jedynie suche fakty. John Curran wykonał kika kroków do przodu, skupił się na jej pracy. Można napisać, że zajrzał do jej szuflady w biurku i zaprezentował nam swoje odkrycia. Ja osobiście z chęcią zerknełabym do takiej szuflady, ale pewnie Agata by mnie przegoniła, nikt nie lubi gdy się szpera komuś w biurku.
"Sekretne zapiski Agaty Christie" jest tym do czego zajrzałam i nie miałam wyrzutów sumienia, że jest to niegrzeczne i zrobię bałagan. Była to niezwykła przygoda i prawdą jest, że styl pracy Agaty był równie ciekawy jak jej pisarstwo. Była ona niezwykle zapracowaną kobietą, która nie bała się zmieniać koncepcji i główkować.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena