Koszyk 0
Opis:
Poruszająca historia adoptowanej dziewczynki i długiej drogi, jaką musiała przejść, by odnaleźć swoją tożsamość...W małej indyjskiej wiosce Kavita wydaje na świat córeczkę. Jednak w kulturze preferującej synów jedynym sposobem na uratowanie nowo narodzonej dziewczynki jest oddanie jej do sierocińca. Decyzja ta będzie prześladować Kavitę i jej męża przez resztę ż ... ycia, nawet po narodzinach upragnionego syna. Po drugiej stronie globu Somer, amerykańska lekarka, dowiaduje się, że jest bezpłodna. Razem ze swym mężem Krishnanem decyduje się na adopcję. Wkrótce małżonkowie trafiają na zdjęcie dziecka z bombajskiego sierocińca - dziewczynki o niezwykłym spojrzeniu, i przyjmują ją do swojej rodziny."Sekretna córka" w poruszający sposób przedstawia macierzyństwo, poczucie straty, poszukiwanie tożsamości oraz potrzebę miłości. To piękna historia dwóch rodzin - indyjskiej i amerykańskiej - oraz dziewczynki, która nierozerwalnie je połączyła."Sekretna córka" znalazła się na listach bestsellerów "NY Timesa", "USA Today", "IndieBound" i stała się międzynarodowym bestsellerem przetłumaczonym na 17 języków.Shilpi Somaya Gowda urodziła się i wychowała w Toronto, w rodzinie imigrantów z Bombaju. Latem 1991 roku pracowała jako wolontariuszka w indyjskim sierocińcu. Obecnie wraz z mężem i dziećmi mieszka w Kalifornii. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Shilpi Somaya Gowda
  • 2011
  • 408
  • 195
  • 125
  • *, 97883-7648-8417
  • 9788376488417
  • ZA9BD

Recenzje czytelników

Sentymentalna podróż do Indii

Ocena:
Data:
Różnice między przedmieściami Bombaju a Kalifornią są takie, jak pomiędzy kolorem białym a czarnym.
Obyczajowe, kulturowe, związane z tradycjami i możliwościami.
W Indiach pewna zrozpaczona matka została pozbawiona córki. Z powodów ekonomicznych, bez ustalania tego z jej własnym sercem czy sumieniem. Po prostu nie stać ich na utrzymanie i przyszły posag.
W Stanach zaś zamężna lekarka dowiaduje się, że nie może mieć dzieci...

I tak zaczyna się historia pewnej indyjskiej dziewczynki ... która nawet nie mając o tym pojęcia, zostaje rozdarta pomiędzy dwa światy.
Ten amerykański przypomina trochę ochronną bańkę mydlaną, tak starannie pielęgnowaną dla córki przez lata. Ten drugi świat, to rzeczywistość, którą odkryje dopiero jako studentka i początkująca dziennikarka. Bańka pęknie, bo każdy z nas potrzebuje świadomości swoich korzeni.
Jako czytelnicy jesteśmy rozdarci poprzez te dwa światy, dwa tak różne miejsca akcji.
Obserwujemy to, co się przez lata działo z obydwiema rodzinami dziewczynki.

Bez względu na to, co w swoim życiu robi Asha i gdzie jest, nieprzerwanie myślą o Niej dwie osoby - matka biologiczna oraz matka zastępcza. Dwie różne kobiety, które kochają ją na swój własny sposób, bo przecież każda miłość macierzyńska jest inna.

Nie uważam, że ta książka jest lekturą wybitną, powiedziałabym raczej, że nierówną. Pomysł na powieść oraz podwójne miejsce akcji stanowią największe plusy tej książki, ale widać w niej niedopracowania. Zewsząd czuć, że to debiut. Niektóre fragmenty czyta się świetne, inne mogą wydawać się odrobinę nużące, może nawet przewidywalne. Nie zmienia to jednak faktu, że nie żałuję przeczytania tej książki. Uważam, że przybliża nam nieznane realia i problemy, prowokuje do przemyśleń. Dodatkowym atutem mogą być realia Indii, są opisane w ciekawy sposób, a autorka postanowiła umieścić na końcu książki krótki słowniczek dla tych, którzy nie znają języka, można od razu sprawdzić niezrozumiałe zwrotu związane z kuchnią czy ubiorem.
Myślę, że to idealna lektura dla wszystkich tych, którzy marzą o podróży do Indii, ale to przede wszystkim lektura, która przypadnie do gustu wszystkim Mamom, bo dogłębnie porusza ponadczasowy i wzruszający temat. O tym, jak bardzo dużo jest ludzi, którzy uwielbiają tego typu tematykę najlepiej może świadczyć fakt zdobycia przez powieść tytułu bestellera New York Timesa oraz bestsellera roku 2010 w Kanadzie, skąd podchodzi pisarka.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

rewelacja

Ocena:
Autor:
Data:

W niewielkiej indyjskiej wiosce na świat przychodzi dziewczynka. Jej matka Kavita dobrze wie, że nie będzie mogła zatrzymać córeczki, gdyż tylko męski potomek rodu przynosi mu powodzenie i zaszczyt, córka zaś - to hańba i przekleństwo, niepotrzebna dodatkowa gęba do wyżywienia. Kavita zdaje sobie sprawę, że jedynym sposobem na ocalenie jej życia jest oddanie małej Ushy do sierocińca; rozstanie jest dla nieszczęsnej matki prawdziwym koszmarem, który będzie prześladował ją do końca życia ... Gorycz, wyrzuty sumienia i żal do losu będą także nękać męża Kavity, Jasu, i nie złagodzi ich nawet radość z narodzin upragnionego syna.
Tymczasem w słonecznym San Francisco młode małżeństwo lekarzy bezskutecznie stara się o dziecko. Kiedy okazuje się, że Somer jest bezpłodna, jej hinduski mąż Krishnan wpada na pomysł adopcji dziecka z bombajskiego sierocińca. Po przejściu przez piekło indyjskiej biurokracji zostają wreszcie rodzicami małej Ashy - córeczki Kavity, która rzeczywiście dostaje szansę na lepsze życie, niż mogliby jej zapewnić żyjący w nędzy biologiczni rodzice.
Jak potoczą się losy obu rodzin niespodziewanie połączonych postacią Ashy - Hinduski wychowanej w Ameryce? W jaki sposób odnajdą się oni w tej zupełnie nowej dla nich sytuacji? Jak ukształtuje się życie głównej bohaterki, której życie wciąż balansuje na styku dwóch tak odmiennych kultur?


"Sekretna córka" to głęboko wzruszająca powieść poruszająca wiele ważkich i istotnych kwestii, analizująca je dokładnie i gruntownie, a mimo to pozostawiająca mnóstwo miejsca na osobiste refleksje i przemyślenia.
Jedną z tych, które wysuwają się na pierwszy plan, jest sprawa międzynarodowych adopcji. Generuje ona nie tylko pytania dotyczące odczuć, emocji oraz roli rodziców biologicznych i adopcyjnych dając nam wgląd w ich rozterki, nadzieje, dylematy, wątpliwości i uczucia, lecz również porusza kwestie kulturowe i obyczajowe: prawo dziecka do poznania swoich korzeni, równoprawne podejście do obu kultur - zarówno tej, z której się wywodzi, jak i tej, w której się wychowało; autorka z ogromnym wyczuciem ukazuje, jak bardzo ważne jest poszukiwanie i określenie własnej tożsamości oraz w jaki sposób wpływa na osobowość tak wychowanie w jednej tylko tradycji, jak i umożliwienie dziecku poznawania i czerpania z tego, co najlepsze w obydwu.
Odrębnym i nie mniej ważnym zagadnieniem jest kwestia macierzyństwa: w jakim stopniu wpływa na życie kobiety, czy jest możliwy satysfakcjonujący kompromis pomiędzy dzieckiem a karierą zawodową oraz jakie są konsekwencje poświęcenia się jednej z tych ewentualności.

"Sekretna córka" daje nam także cenny wgląd w problematykę społeczno - obyczajową w Indiach prezentując bogatą i realistyczną panoramę społeczeństwa zdominowanego przez mężczyzn, w którym tragiczna sytuacja kobiet nie uległa zmianie od stuleci; autorka szczegółowo opisuje nieznany mi wcześniej proceder selektywnej aborcji dziewczynek, prawnie zakazany, ale szeroko praktykowany w całym kraju.
Niezwykle plastycznie i z dużą dozą autentyzmu ukazuje skrajności charakterystyczne dla tego zakątka świata, gdzie oszałamiające bogactwo sąsiaduje z ekstremalną nędzą zmuszającą ludzi do oddawania własnych dzieci do sierocińców, by zapewnić im szanse na przeżycie.
Ogromnie interesujące i fascynujące są refleksje wynikające z dociekliwej i szczegółowej obserwacji zderzenia kultury amerykańskiej z hinduską oraz wszelkie wynikające z tego faktu implikacje: różnice w sposobie bycia, światopoglądzie, mentalności, filozofii życiowej, podejścia do rozmaitych kwestii; wyjątkowo cenne są spostrzeżenia dotyczące macierzyństwa i roli kobiety w obu kulturach.

"Sekretna córka" to wielowątkowa powieść obyczajowa koncentrująca się wokół losów dwóch rodzin połączonych postacią głównej bohaterki żyjącej na granicy diametralnie odmiennych kultur. Intrygująca, dwutorowa, ciekawie skomponowana fabuła gwarantuje nam spojrzenie na uniwersalne wartości z perspektywy przedstawicieli krańcowo różnych obszarów kulturowych.
W niezwykle poruszający sposób ukazuje cały wachlarz ludzkich uczuć i całą gamę emocji będących odpowiedzią na bogactwo podejmowanej tematyki: różne oblicza miłości macierzyńskiej, poczucie straty, poszukiwanie własnej tożsamości i swojego miejsca w życiu, całe spektrum relacji międzyludzkich - od tych łączących najbliższych członków rodziny (miłość do dziecka, zaborczość i kontrola a poszanowanie jego niezależności i uszanowanie jego życiowych wyborów) po te, które nawiązuje człowiek jako członek społeczeństwa.

Ta książka fascynuje, porusza, skłania do refleksji - nie tylko nad wartościami ponadczasowymi, wspólnymi nam wszystkim niezależnie od tego, kim jesteśmy i gdzie żyjemy, ale również nad głębią i siłą ludzkich uczuć, dzięki którym radzimy sobie z nieuniknionymi przeciwnościami losu i adaptujemy się do nowej rzeczywistości.
Gorąco zachęcam do lektury tej książki; przekonacie się, że warto poświęcić jej kilka chwil życia.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena