Koszyk 0
Opis:
Czasy Tudorów były epoką intryg, spisków i... szpiegów. Lato 1553 roku. Brendan Prescott, sierota, wychowuje się w domu potężnej rodziny Dudleyów. Prescott zostaje wysłany na dwór królewski, gdzie przychodzi mu wypełnić tajną misję w służbie tajemniczej siostry króla - księżniczki Elżbiety. Wkrótce zostaje podwójnym agentem, wstępując do służby protektora Elżbiety, Williama Cecila, który w zamian obiecuje wyjawić tajemnicę pochodzenia Prescotta. Wokół Elżbiety ... która stara się ujawnić prawdę na temat złowrogiego zniknięcia jej ciężko chorego brata, króla Edwarda VI, rozgrywa się mroczna intryga. Mając u boku tylko odważnego chłopca stajennego i zuchwałą damę dworu, Brendan rzuca się w wir gry, którą rządzą półprawdy, kłamstwa i zbrodnia. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • C. W. Gortner
  • 2012
  • 1
  • 342
  • 230
  • 155
  • 978-83-245-7975-4
  • 9788324579754
  • ZAJTL

Recenzje czytelników

Tajemnica Tudora

Ocena:
Autor:
Data:
Epoka intryg, zdrad, spektakularnych karier i niespodziewanych upadków, naznaczona przez katowski topór i miecz, ale i wspaniałe bale. Epoka krwawa, lecz i będąca złotym wiekiem Anglii, niezapomniana, jej echa wciąż są obecne, pomimo, że upłynęło kilka stuleci. Epoka rodu, skupiającego jak w soczewce wszystkie zalety oraz wady ówczesnych czasów i stanowiącego niewyczerpane źródło dla twórców literackich i filmowych. Epoka, w jakiej korona nie chroniła przed ścięciem ... bycie królewską żoną często kończyło się położeniem głowy na katowskim pieńku, a popadnięcie w niełaskę oznaczało jedno - śmierć! W takich czasach niełatwo przeżyć, szczególnie gdy jest się sierotą, podrzutkiem i wchodzi się na drogę gdzie zbrodnia i brak litości jest zwyczajowym środkiem do osiągnięcia celu.

Królewski dwór może olśniewać, szczególnie kiedy wcześniej nie wychylało się nosa poza rodzinne hrabstwo, ale zachwyty nad przepychem to jedno, a tęsknota za tym, co znane, to całkiem inna historia. Brendan Prescott z własnej woli nie stał się gościem tudorowskiego pałacu, lecz sługa nie dyskutuje z "życzeniami" swego chlebodawcy, szczególnie gdy jest nim ród Dudley`ów. Wiejska sielanka szybko wydaje się odległymi czasami, szczególnie, gdy trzeba być na każde skinienie Roberta Dudley`a, który znajduje się w samym środku dworskiego huraganu, mogącego w jednej chwili zniszczyć człowieka lub wynieść go na szczyty. Tajemnice, intrygi, knowania, są na porządku dziennym i trudno od nich uciec, a już na pewno nie będzie dane, trzymanie się z daleka od dworskich rozgrywek, Brendanowi. Młodzieniec szybko przekonuje się jak wysoko sięgają spiski i, że są rozgrywką codzienną i toczoną przez wszystkich. Taka wiedza wcale nie pomaga uniknąć niebezpieczeństwa, zwłaszcza wtedy kiedy ma się do wypełnienia tajną misję i to podwójnie sekretną. Trudno jest spełnić oczekiwania swego pana, gdy osoba, wobec jakiej skierowane są zabiegi nie jest chętna, a na dodatek nie ufa się swojemu mocodawcy. Brendan zostaje postawiony przed niełatwym wyborem - uwierzyć obcym ludziom czy tym, którzy już nieraz zawiedli go? Prescott nie spodziewał się, iż w tak krótkim czasie jego egzystencja odmieni się diametralnie, jest coś jeszcze - okazuje się, że jego osobę również otacza jakaś tajemnica. Co może skrywać przeszłość podrzutka i sieroty, wychowanego na służącego? Informacja ta intryguje wielu, w tym doradcę księżniczki Elżbiety Tudor i ciotkę króla. Jedyny człowiek mogący udzielić jakichkolwiek informacji niestety już nie żyje ...

Kiedy lawiruje się pomiędzy dwoma wrogimi stronami, a stawką jest królewska korona, zdradę podaję się na śniadanie, obiad upływa pod znakiem spisku, natomiast śmierć na kolację nie jest niczym nadzwyczajnym. W takich okolicznościach indywidualizm raczej nie jest wskazany, ale czy można zdać się na niedawno poznanych znajomych? Jeżeli wrogowie depczą po piętach, niebezpieczeństwa czyhają na każdym kroku, to każda wyciągnięta dłoń z pomocą jest cenniejsza niż złoto. Tron, spisek, umierający król i bezwzględna walka o jego schedę, te wszystkie sprawy otaczają Brendana Prescotta i co więcej, w każdą z nich jest zamieszany, jak głęboko - to dopiero musi sam odkryć. Kilka dni wcześniej był nikim więcej niż chłopcem stajennym, teraz interesują się nim książęta, a jego osoba wzbudza ogromne emocje ... Dlaczego sierota podrzucony na próg prowincjonalnego kościoła interesuje arystokratów?

Umarł król! Niech żyje królowa! Pytanie tylko kto nią jest? Jane czy Maria? Jaką rolę odegra Elżbieta Tudor i Brendan Prescott? Epoka nie sprzyja kobietom na tronie, szczególnie kiedy ród Dudley`ów ma na niego ochotę ...

"Sekret Tudorów" wybrałam do czytania z prostego powodu - okres panowania dynastii Tudorów ciekawi mnie od lat. Tym razem autor w tło historyczne wplótł wydarzenia fikcyjne, a losy autentycznych postaci powiązał z bohaterami wymyślonymi przez siebie. Akcja książki rozgrywa się w krótkim okresie czasu, co sprawia, że już po kilku stronach fabuła zaczyna toczyć się w szybkim tempie, jednak nie traci na tym ani intryga, ani sama opowieść. Zręczne powiązanie fikcji z prawdą historyczną sprawia, iż zacierają się granice pomiędzy fantazją C.W. Gortnera a faktami, szczególnie, że ta druga idealnie pomysłami na wątki komponuje się z klimatem epoki. "Sekret Tudorów" zawiera w sobie sekrety królewskie, bezwzględną walkę o władzę, intrygi polityczne i szpiegowskie oraz bohaterów, okazujących się mieć w zanadrzu tajemnicę, jakiej nikt się nie spodziewał. Książka autorstwa C.W.Gortnera nie jest historycznym zapisem epoki, ale ich fabularną wersją, w jakiej nie zabrakło szybkiego tempa akcji i postaci, których perypetie ciekawią, a zakończenie pozostawia pole do popisu dla wyobraźni.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Pół na pół

Ocena:
Autor:
Data:
Tudorowie są drugim rodem w dziejach historii, który mnie na swój sposób fascynuje. Oczywiście na pierwszym miejscu plasuje się rodzina Borgiów i tego raczej nic nie zmieni, jednak Tudorowie również zawsze mieli w sobie coś, co mnie do nich przyciągało. Siła, odwaga, zawziętość – cechy, które naprawdę cenię w ludziach. Jednak należy pamiętać, że towarzyszyły temu również kłamstwa, zbrodnie, podstępy, spiski i przebiegłość.

Rok 1553 ... Brendan Prescott jest sierotą – nie ma pojęcia skąd pochodzi ani kim są jego rodzice. Jako niemowlę został podrzucony na dwór Dudleyów i to tam się wychowywał. Po 20 latach zostaje giermkiem Roberta Dudleya. Nowy pan powierza mu ciekawą i osobistą misję – ma przekazać wiadomość i podarunek samej księżniczce Elżbiecie, siostrze króla. To jedno wydarzenie sprawia, że wplątuje się w dworskie intrygi, które piętrzą się nad jego głową. Jednak ma nadzieję, że owa sytuacja pozwoli mu na odkrycie prawdy – nie tylko o plotkach krążących wśród ludzi, ale także o samym sobie i swoim pochodzeniu.

Powieści historyczne może nie są moim najulubieńszym gatunkiem książek, jednakże bardzo lubię od czasu do czasu po jedną z nich sięgnąć. Zwłaszcza, gdy akcja jest osadzona w czasach, które uważam za ciekawe. W beletrystyce historycznej wymagam przede wszystkim jednego – najważniejsze staje się dla mnie bardzo dobre przedstawienie realiów dawnych lat. To pozwala mi na zatracenie się w powieści, a co więcej – zobaczenie na własne oczy, a przynajmniej wyobrażenie sobie, jak te czasy wyglądały. Niczym podróż w czasie… niestety, w przypadku „Sekretu Tudorów” nie udało mi się to całkowicie, czego bardzo żałuję. Jednak brakowało mi tutaj lepszych opisów i głębszego przedstawienia tego świata, który naprawdę miał sporo do zaoferowania.

Tak, tego żałuję najbardziej, ale książka nie była do końca zła. Zostawiam teraz w tyle nie za dobrze wykreowany świat powieści, a skupiam się na całej reszcie. Autor posługuje się naprawdę lekkim i przyjemnym językiem, dzięki czemu „Sekret Tudorów” czytało mi się wybitnie dobrze – była w tym jakaś płynność, która nie pozwalała mi na znużenie. Cała historia mnie wciągnęła, bo losy bohaterów mnie zaciekawiły, więc z chęcią śledziłam je dalej, mimo tego, że nie wszystko mi w twórczości pana Gortner’a pasowało. Jednak ciekawość bardzo często bierze górę, a ponieważ dawno w rękach nie miałam powieści historycznej, to chyba właśnie to zaważyło na tym, że moje zainteresowanie wzrosło.

Nie otrzymałam może dokładnie tego, co chciałam, bo trochę „za mało Tudorów w Tudorach”, ale mimo wszystko spędziłam z tą książką dobrze czas. Zapewniła mi chwilową dawkę rozrywki, ale nie jest to pozycja, do której będę powracać. Cieszę się jednak, że w końcu dane mi było przeczytać beletrystykę historyczną, która porusza temat tego rodu. Nie mogę jednak porównać tej pozycji do żadnej innej książki autora, bowiem była to moja pierwsza przygoda z nim. I teraz pozostaje pytanie… czy sięgnę również po inne jego powieści? C.W. Gortner ma na swoim koncie również inne książki historyczne, więc prawdopodobieństwo, że któraś z nich kiedyś trafi w moje ręce jest spore. Z chęcią porównam wtedy „Sekret Tudorów” i jego wykonanie z inną pozycją.

Mam mały problem z tym, czy tę powieść Wam polecić, czy też nie. Nie jest to pozycja wybitna, ale nie jest zła. Czytało się ją lekko i przyjemnie, chociaż naprawdę ogromnie żałuję, że nie byłam w stanie sobie wyobrazić realiów roku 1553 tak bardzo, jakbym chciała. Liczyłam na sporo napięcia, intryg i spisków, ale nie odczułam ich zbyt mocno. Zauważyłam wady i zalety tej powieści, które chyba się równoważą, jednak myślę, że każdy może ją odebrać w nieco inny sposób. Kwestia gustu i perspektywy, ale nie żałuję, że po nią sięgnęłam. Czuję, że ocena 5,5/10 będzie adekwatna.

www.sheti-shetani.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena