Koszyk 0
Opis:
remier Słabosilny i pretendent do jego stanowiska, Leon Garolis, postanowili zmierzyć się w organizowanych corocznie Sportowych Igrzyskach Partii i Organizacji Politycznych. Traf chciał, że do kraju po dłuższej emigracji wrócił zawodowy sędzia sportowy Orlando – człowiek o orientacji politycznej odmiennej od poglądów większości obywateli kraju. Wśród niespokojnych wydarzeń został ... on zmuszony do objęcia stanowiska głównego sędziego igrzysk, jedynej osoby bezstronnie oceniającej wydarzenia na wielkim stadionie. Sędzia okazał się ponadto człowiekiem z charakterem... Intrygująca satyra, która w jaskrawy sposób punktuje wszystkie przywary i bolączki polityków oraz życia politycznego kraju. Zabawna i ironiczna, ale przede wszystkim bardzo prawdziwa. Być może, gdyby politycy rozwiązywali swoje porachunki na arenie sportowej, w końcu również do tego środowiska wkradłyby się zasady fair play. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Michael Tequila
  • 2015
  • 1
  • 116
  • 196
  • 122
  • 9788379425662
  • 9788379425662
  • ZCITK

Recenzje czytelników

Czy warto?

Ocena:
Autor:
Data:
Orlando – uznany sędzia sportowy – po powrocie do kraju zostaje postawiony przed niecodziennym zadaniem. Jako osoba neutralna ma być arbitrem w starciu dwóch opozycyjnych partii. Coroczne Igrzyska mają być sposobem na rozładowanie niezdrowych emocji, zmaganiami politycznych gladiatorów, w których zwycięstwo może dać olbrzymią przewagę w ostatnich tygodniach kampanii wyborczej.
Jak to w polityce, nie wszyscy grają czysto. Czyje idee są silniejsze? Gdzie sięgają granice zbiorowego widowiska ... Czy na pewno można być osobą o neutralnych poglądach?
Postaci są wyraziste, choć w niektórych przypadkach rysowane niekonsekwentnie. Fabuła zakrawająca na pomieszanie political fiction, z powieścią kryminalną, czasem drażni wydawać by się mogło brakiem wulgarności, do której przywykliśmy w tego typu literaturze. Skaczący sobie do gardeł z szaleństwem w oczach przeciwnicy darzą się epitetami takimi jak „kanalia”, czy „kreatura”, przypominają bardziej profesorów Oxfordu przy zaciętej partii szachów, niż rywali w walce o życie. Tworzy to desosnans utrudniający odbiór książki oraz świadczy o lekkiej naiwności pisarza.
Co więc przemawia za nią? Lekkość narracji, dobry warsztat pisarza, trafione w dziesiątkę analizy rzeczywistości – to wszystko sprawia, że książkę czyta się po prostu z wielką przyjemnością. Powieść w orwellowskim stylu opisuje mechanizmy rządzące światem polityki.
Autor obdarzony jest niezwykłym darem obserwacji otoczenia, a co jeszcze bardziej imponujące potrafi to przełożyć na papier.
Mimo, iż nie raz do szewskiej pasji doprowadzała mnie niekonsekwentna, niekompetentna na swoim stanowisku postać Sędziego, chciałem by postaci już zamilkły i dały mówić narratorowi.
A on lał miód na me uszy. Już dawno nie czytałem tekstu napisanego tak piękną polszczyzną. Bogatą w niedłużące się opisy, precyzyjnie rysujące otoczenie. Środki stylistyczne nie będące popisem autora lecz barwnie malujące nam świat bohaterów.
Lektura nie długa, lecz i tak przeczytana jednym tchem. Z zapartym tchem czekam na więcej! Polecam wszystkim, czytającym dla przyjemności!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Rozgrywki polityczne

Ocena:
Autor:
Data:
Od polityki trzymam się raczej z daleka, choć staram się być na bieżąco z tym, co dzieje się w naszym kraju. Niezwykle rzadko sięgam po książki, w których pojawiają się wątki powiązane z polityką. Dla Sędziego od Świętego Jerzego postanowiłam zrobić wyjątek. Jednym z bohaterów książki jest Orlando - zawodowy sędzia sportowy, który po latach emigracji wrócił do kraju, gdzie każdy obywatel ma inne niż on spojrzenie na politykę. Okazuje się ... że mężczyzna ma objąć stanowisko głównego sędziego organizowanych corocznie Sportowych Igrzysk Partii i Organizacji Politycznych. Na arenie mają zmierzyć się premier Słabosilny i pretendent do jego stanowiska, Leon Garolis. Pierwszy z nich unika publicznych konfliktów, jest zrównoważony i ma łagodne usposobienie. Drugi zaś jest jego przeciwieństwem: to nieprzewidywalny i porywczy człowiek. Co wyjdzie z tego starcia? Jak w roli sędziego odnajdzie się Orlando? Tego wszystkiego dowiecie się z lektury tej książki.
Moje dojazdy do pracy mają taki plus, że w autobusie mogę czytać. Sędziego od Świętego Jerzego połknęłam w drodze z wydawnictwa. Dobrze, że w naszych środkach komunikacji są odczytywane przystanki, inaczej pewnie dojechałabym do zajezdni. Przed sięgnięciem po tę książkę miałam pewne obawy co do wątków politycznych. Bałam się, że odbiorą mi one przyjemność z lektury. Nic bardziej mylnego. Autor wykreował nietuzinkowy i oryginalny obraz polityków. Takie lekkie podejście do tematu świadczy o kunszcie pana Michaela. Jako korektor zwracam uwagę na to, jak skonstruowane są zdania. Ta książka mnie oczarowała. Nie mam żadnych zastrzeżeń co do stylu autora.
Czy Sędzia od Świętego Jerzego ma jakieś wady? Tak, ale niewielkie. O ile narracja jest świetna, momentami niemalże poetycka, o tyle dialogi miejscami są sztuczne. Wiem, że ta książka to satyra, ale czasem ta nienaturalność mi przeszkadzała.
Szkoda, że w naszym kraju nie ma takich igrzysk dla polityków. Przydałyby się. Jeśli szukacie lekkiej książki o polityce, z którą miło spędzicie popołudnie, polecam Sędziego od Świętego Jerzego. Jeśli podejdziecie do niej z przymrużeniem oka, na pewno nie będziecie zawiedzeni. Tylko nie bierzcie tego, co jest tam napisane, na poważnie. Proszę, miejcie więcej dystansu niż nasi politycy :)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena