Koszyk 0
Opis:
„Mam tysiąc rąk, setki oczu i ani jednych ust. Robię wszystko, co mogę, by nie oszaleć, lecz jestem o krok, tylko o krok, od postradania zmysłów. Jak wszyscy przede mną i ci, którzy nadejdą po mnie – walczę o pozostanie sobą. A jednocześnie pochłania mnie praca, którą mam do wykonania. Muszę być skupiony jedynie na fragmencie całości, ale też gotowy do objęcia umysłem gigantycznej ilości czujników. Nienawidzę tego. Kiedy mam szczęście ... moja praca ogranicza się do serii przeglądów technicznych, ewentualnie drobnych napraw. Jeśli natomiast dzień jest wyjątkowo parszywy, rozbrzmiewa alarm. Wszystko eksploduje czerwienią i hałasem. A ja jestem w centrum tego chaosu i muszę go opanować. Niestety. Od czasu do czasu każdy z nas musi się z tym zmierzyć. Pieprzona demokracja”. Tomasz Kaczmarek - "Machinatio lucis" Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • 2013
  • 1
  • 350
  • 196
  • 125
  • 978-83-936572-4-7
  • 9788393657247
  • ZB8PB

Recenzje czytelników

Coraz lepiej!

Ocena:
Autor:
Data:
To już drugi zbiór zawierający wybór opowiadań science fiction napisanych przez polskich autorów i mam nadzieję, że nie ostatni. Tym razem antologia zawiera 12 opowiadań, każde opatrzone krótką notą biograficzną autora. Kolejny raz dostajemy do ręki przekrój przez kilka podgatunków sci-fi; post apokalipsę, podróże kosmiczne, kilka futurystycznych wizji przyszłości, podróże w czasie, a nawet mariaż sci-fi z powstaniem warszawskim.

Nie wiem na ile jest to kwestia doboru pisarzy ... którzy już od jakiegoś czasu są obecni na polskim rynku wydawniczym, a na ile samych opowiadań, ale druga antologia jest zdecydowanie lepsza od swojej poprzedniczki. Na dobrą sprawę jedynie okładka jest gorsza.

Bez dwóch zdań najmocniejszą stroną książki jest najlepsze, a zarazem najkrótsze opowiadanie - "Łajka 2.0" autorstwa Magdaleny Kempnej. 4,5 strony, a ja nie pamiętam kiedy ostatni raz tak bardzo śmiałam się podczas czytania science fiction. Nawet jeśli reszta opowiadań byłaby kiepska, to właśnie dla tego warto kupić tę książkę. Co tu dożo pisać, mistrzostwo.

Kolejnym przyjemnym, jednak nie wybitnym opowiadaniem jest "Miasteczko" Anny Kańtoch. Niby nic nowego, jednak ja powróciłam do czasów mojego dzieciństwa za co bardzo autorce dziękuję.

Miło czytało się również opowiadanie zadedykowane Stanisławowi Lemowi "Syntetycznie organiczni" autorstwa Mikołaja Marii Manickiego. Jest to bardzo przyjemna historia robotów, która wpisuje się w klimat "Bajek robotów", dowcipna i jednocześnie zmuszająca do refleksji.

Warto również wspomnieć o "Dymach wśród gwiazd" Rafała Dębskiego czyli opowiadaniu o dosyć nietypowym lekarzu i jego pracy podczas powstania warszawskiego.Wcześniej nie natrafiłam na postać małodobrego Jakuba, ale na pewno w wolnej chwili zagłębię się w temat.

4/5 Idealna propozycja dla fanów sci-fi, którzy nie mają czasu lub ochoty sięgać po kolejne opasłe tomiszcze, tylko spędzić kilka godzin w różnorodnych krainach stworzonych przez naszych rodzimych pisarzy.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena