Koszyk 0
Opis:
Audiobook CD Mp3 Czytają: Leszek Filipowicz, Roch Siemianowski, Janusz Zadura Najnowsza powieść Jacka Dehnela, jednego z najgłośniejszych pisarzy młodego pokolenia, to przejmująca opowieść o życiu w cieniu geniusza. O niszczącej presji, jaką na syna wywiera potężny i despotyczny ojciec. Francisco Goya na początku XIX wieku jest u szczytu sławy i u progu starości. Maluje dużo dla dworu królewskiego, ale zlecenia spływają z całej Hiszpanii. Czas dzieli między pracę, polowania i podboje miłosne ... Nie gnuśnieje nawet, gdy po ciężkiej chorobie traci słuch. Tylko syn Javier nie całkiem mu się udał: ślęczy nad książkami, nie garnie się do farb. Jednak Francisco nie rezygnuje, chce ukształtować Javiera na swój obraz i podobieństwo. Decyduje nawet o jego ożenku, a potem zaczyna podejrzanie kokietować synową. Może we wnuku geniusz malarski znajdzie swoje wcielenie? "Saturn" to rewers biografii wielkiego artysty, który przez życie "idzie, skacząc po górach", ale w jego domu częściej panują smutek, samotność i frustracja. Dehnel pokazuje, że genialny malarz to zarazem fanfaron i mitoman, przepełniony pychą i żądzami. Zastosowany w książce wielogłos narracyjny daje obraz edypalnego konfliktu, który dzieli Goyę i jego potomków. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • WAB
Mniej Więcej
  • Jacek Dehnel
  • 2011
  • 140
  • 125
  • 978-83-6144-5-883
  • 9788361445883
  • ZA3OU

Recenzje czytelników

Ciemna strona artysty

Ocena:
Autor:
Data:
Czytając „Saturna” miałam chwile zwątpienia, momentami opowiadana historia dosłownie miażdżyła mnie ukazaną przez autora ciemną stroną człowieka. Jednocześnie przykuwała uwagę i zachwycała niesłychaną urodą języka, liryzmem. Mimo mrocznego tematu kryła w sobie jakieś światło.
To przygnębiająca opowieść o życiu i geniuszu hiszpańskiego malarza Francisco de Goya. Wstrząsa tu zderzenie z jednej strony wielkiego talentu artysty z tym, co w nim najgorsze; pychą, odrazą do siebie i świata ... lękiem przed ujawnieniem własnej orientacji seksualnej nieakceptowanej przez ogół. Konsekwencją tego dysonansu staje się przerzucenie cierpienia na najbliższych, okrutne niszczenie rodziny przez tyrana-geniusza.
Trudna, ale zarazem fascynująca proza. Początkowo cieszyłam się, że dobrnęłam do końca, mając dość wszelkiej ohydy i obrzydliwości namalowanych najpierw farbami przez Francisco, a następnie, nieskończenie pięknie literacko, przez Jacka Dehnela. Jednak z czasem powieść ta zawładnęła moją świadomością. Najnormalniej urosła tam… Okazuje się, że znalazłam kolejnego ulubionego autora. Z pewnością sięgnę po inne jego utwory.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena