Koszyk 0
Opis:
„Dzień w którym zaginęła Saskia, dla mieszkańców Willensburga zaczął się jak zwykle. Odgłosy lejącej się wody i brutalnego podnoszenia żaluzji w sąsiednim mieszkaniu obudził Ramonę dobry kwadrans przed hałasem budzika. Nie otwierając oczu znowu pomyślała, że powinna poszukać sobie innego mieszkania...”
Mniej Więcej
  • Jolanta Rawska
  • 2010
  • 280
  • 210
  • 145
  • 978-83-205-54-571
  • 9788320554571
  • Z9792

Recenzje czytelników

Ciekawa powieść osadzona w polskim środowsku emigracyjnym w Niemczech

Ocena:
Autor:
Data:
Akcja „Saskii” dzieje się w Niemczech, w małym miasteczku Willensburg (Północna Nadrenia-Westfalia). Wiele wydarzeń oglądamy oczami Agnieszki (Agnes), młodej kobiety, która przyjechała tu z mężem Kornelem parę lat wcześniej. Historia obecna przeplata się ze wspomnieniami z Polski, kiedy Agnieszce towarzyszyła jeszcze jej siostra bliźniaczka, z której nieobecnością trudno jest jej się pogodzić.

Jest to opowieść o emigracji z jej dobrymi i złymi stronami ... Agnieszce i Kornelowi udaje się znaleźć pracę i przyjaźń. Problemy ich małżeństwa, pomimo głębokiej miłości i przekonania o jej wartości, byłyby banalne, gdyby nie obce otoczenie. Ich losy wiążą się z losami innej Polki, atrakcyjnej Magdy, której nadzieje na obiecaną pracę i szybki zarobek rozwiewają się zaraz po przekroczeniu granicy. Obie kobiety potrafią sobie jednak poradzić w wielu bardzo trudnych sytuacjach, chociaż nie wszystko odbywa się zgodnie z prawem.

Powieść zaczyna się zniknięciem Saskii, małej i pełnej wdzięku córeczki przyjaciół Agnieszki i Kornela. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia i całe miasteczko Willensburg żyje nadzieją, że dziewczynka zostanie odnaleziona. Postać Saskii symbolizuje w pewnym sensie losy pozostałych kobiet. Ich życie kształtuje splot wydarzeń, na które nie zawsze wpływają postacie pierwszoplanowe. Najważniejsze jest jednak przetrwanie. A potem jest już następny, nowy dzień, z nowymi szansami.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

W co grają dorośli?

Ocena:
Autor:
Data:
Tytułowa Saskia to dziewczynka, której zaginięcie oraz odnalezienie otwiera i zamyka książkę. Pomiędzy tymi wydarzeniami dowiadujemy się bardzo dużo o dwóch rodzinach – niemieckiej, czyli o rodzicach dziewczynki i ich przyjaciołach, małżeństwie polskich imigrantów w Niemczech..
Autorka misternie buduje portrety psychologiczne obu rodzin, masek - które noszą, tajemnic - które skrywają i prawdziwych uczuć - których nie chcą ujawniać. Patrzymy na wszystkie wydarzenia głównie oczami Agnieszki ... która wraz z mężem Kornelem wyjechała z Polski „za chlebem”. A że pani Jolanta Rawska wie, o czym pisze świadczy fakt, że jest Polką mieszkającą od dwudziestu lat w Niemczech.
Książka ta szczególnie może zainteresować osoby, które mają blisko siebie ludzi lub same doświadczyły emigracji zarobkowej. Nie o szczegółach i faktach opowiada nam autorka, ale o wnętrzu człowieka, który musi przystosować się do obcego mu świata., znieść piętno bycia tym gorszym, znaleźć swoje miejsce w obcym kraju, a także odzyskać szacunek do samego siebie.
Jeśli ktokolwiek zadał sobie kiedyś pytanie – jak się żyje na emigracji, w tej książce znajdzie wiele odpowiedzi.
Życie przynosi bohaterom powieści rozliczne problemy, takie, jakie napotkać mogą na swojej drodze wszyscy ludzie, a także sprawy zupełnie nieoczekiwane.
Czy polskie małżeństwo wytrzyma próby, którym poddaje je życie?
Czy wytrzyma je przyjaźń pomiędzy polską i niemiecką rodziną?
I jaką rolę odgrywa w tym wszystkim mała dziewczynka Saskia?

Książka pani Jolanty Rawskiej, porusza jeszcze jeden ważny problem, związany z wyjazdami zarobkowymi – wykorzystywanie seksualne kobiet, które zostały oszukane, okłamane, że jadą do zwyczajnej pracy, a potem skrzywdzone. Książka nie opisuje z detalami całego wyrządzonego zła, chociaż i takie fragmenty tam się znajdują, ale skupia się na spustoszeniu, jakie ono czyni w umysłach ofiar. I znowu pojawia się motyw dziecka, a raczej dzieci, które zostają wciągnięte w wir ludzkiej niegodziwości.
W jaki sposób krzyżują się ścieżki tak odmiennych od siebie ludzi jak główni bohaterowie, spokojni mieszkańcy małego miasteczka w Niemczech i handlarze ludźmi? I jaką cenę przyjdzie zapłacić za obłudę, bierność oraz dążenie do wtopienia się w nowe społeczeństwo?
Zapraszam do wędrówki po ciemnych zakamarkach ludzkiej duszy.
Dawno nie czytałam książki tak wnikliwie pokazującej to, co jest ukryte pod maskami, które na co dzień nosimy.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena