Koszyk 0
Opis:
Reporter "New York Timesa" ujawnia: USA chroniły po wojnie tysiące nazistów Jest rok 1945. Ostatnie tygodnie władzy Hitlera, III Rzesza leży u stóp wolnego świata, a naziści winni niewysłowionych zbrodni wkrótce staną przed sądem. Ich czas minął. Tymczasem, gdy tysiące ludzi wciąż jeszcze cierpi pod nazistowskim jarzmem, przy kominku w eleganckim apartamencie w Szwajcarii zasiadają ... ze szklaneczkami szkockiej whisky w dłoniach generał Waffen-SS Karl Wolff i Allen Dulles, przyszły szef CIA… Soobzokov – „führer północnego Kaukazu”; Strughold – ojciec medycyny kosmicznej, a wcześniej doktor-śmierć w Dachau; rakietowy geniusz von Braun odpowiedzialny za skonstruowanie pocisków V2; architekt Holocaustu Otto von Bolschwing, wreszcie Hermine Braunsteiner, brutalna strażniczka z Majdanka przedzierzgnięta w łagodną gospodynię domową z Queens  — to zaledwie kilka przykładów. Tuż po wojnie Stany Zjednoczone zwerbowały tysiące nazistów, wśród których byli zarówno uczeni (później współtwórcy amerykańskiego programu kosmicznego), jak i całe zastępy szpiegów pracujących po obu stronach Atlantyku. Podczas zimnej wojny amerykański wywiad korzystał z usług wojennych zbrodniarzy i chronił ich, ukrywając przed światem ich makabryczną przeszłość.  Książka Erica Lichtblaua — laureata Nagrody Pulitzera — jest przełamującą milczenie i porywającą opowieścią o głęboko skrywanych kartach w historii Stanów Zjednoczonych. Kaci Hitlera prowadzący życie szanowanych obywateli w starciu z garstką prawników i dziennikarzy, którzy dzięki wieloletniej determinacji, nękani i inwigilowani przez FBI, przeważyli w walce o prawdę, doprowadzając przed oblicze sądu wielu najgorszych zbrodniarzy, także tych winnych śmierci tysięcy Polaków. Niesamowite połączenie dramatu prawniczego i powieści szpiegowskiej. A wszystko wydarzyło się naprawdę. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Eric Lichtblau
  • 2015
  • 1
  • 416
  • 215
  • 156
  • 9788308-05587-8
  • 9788308055878
  • ZCQBA

Recenzje czytelników

Czarna plama na honorze Ameryki

Ocena:
Autor:
Data:
Najdroższy!

Od zawsze powtarzasz mi, że polityka to jedna z najmroczniejszych dziedzin życia społecznego, nie zawsze oparta na moralnym kręgosłupie oraz zajmująca się dokonywaniem brutalnego rachunku zysków i strat, w którym dobro jednostki nie zawsze jest priorytetem. I choć w dziejach ludzkości dochodziło do wielu mało chwalebnych wydarzeń, to tylko nieliczni zdają sobie sprawę, że po II wojnie światowej na honorze Ameryki zalśniła bardzo czarna plama ...

II wojna światowa zakończyła się dla hitlerowców klęską, a tysiące nazistów od strażników obozowych po wysokiej rangi oficerów Trzeciej Rzeszy, przemieniło się w „uchodźców” szukających nowego domu w Stanach Zjednoczonych. I choć kierunek ich wędrówki nikogo nie dziwi, to trudno nie zadać sobie pytania: dlaczego USA chętniej udzielało azylu zbrodniarzom niż ofiarom Holokaustu?

W książce "Sąsiedzi naziści. Jak Ameryka stała się bezpiecznym schronieniem dla ludzi Hitlera" amerykański dziennikarz Eric Lichtblau ujawnia szczegóły amerykańskiej operacji, mającej na celu wykorzystanie i chronienie ludzi Hitlera po II wojnie światowej. Odpowiada na pytania dlaczego tak ochoczo przyjmowano niemieckich naukowców, inżynierów, tuszowano ich przeszłość, otaczano opieką, ochroną, a nawet wcielano w struktury CIA i FBI.

Eric Lichtblau swoją publikację oparł na dokumentach źródłowych i rozmowach ze świadkami tamtych wydarzeń. A wnikliwa i przemyślana analiza tematu, oraz plastyczność jego przedstawienia, sprawiają, że książka trzyma w napięciu i wzbudza różnorodne odczucia. Lichtblau nie upiększa, a dosadne nazywanie rzeczy po imieniu wywołuje określone skutki. Szokuje, pokazując jak brudna jest polityka i jak niewiele trzeba by wróg stał się sprzymierzeńcem. W tej książce jest wiele historii, wiele wątków zdradzających kulisy i przyczyny m.in.: operacji Paperclip, operacji Szczęście i drogi szczurów.

"Sąsiedzi naziści. Jak Ameryka stała się bezpiecznym schronieniem dla ludzi Hitlera" to książka nie tylko o nowym życiu faszystów, ale również o polityce antykomunistycznej, desperackiej walce Zachodu ze Związkiem Sowieckim oraz wyboistej drodze do sprawiedliwości. Wstrząsająca, a jednocześnie wielokrotnie rodząca pytanie – Jak to się mogło stać? Bo mimo wyłuszczonej argumentacji i przedstawionych zagrożeń trudno jest pojąć, że tak łatwo można zmyć mordercom krew z rąk i obdarzyć kredytem zaufania. Prawda niestety okazuje się brutalna, ale świadomość, że dziennikarz dotknął tylko jednego aspektu rządzącego naszym światem daje do myślenia.

Kochany, ta publikacja jest idealna dla Ciebie – wielbiciela literatury faktu w najlepszym wydaniu. Podejmująca temat trudny, drażliwy i odsłaniająca ciemną stronę natury ludzkiej. To kawal dobrego dziennikarstwa dający do myślenia i prowokujący do refleksji. Gorąco polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Doskonała. Gorąco polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Niewątpliwym plusem jest bardzo duża ilość źródeł, z których Lichtblau czerpał wiedzę. Są nimi różnorodne zapiski, licznie przeprowadzone rozmowy ze świadkami oraz niedawno odtajnione dokumenty. To co działo się z poszczególnymi nazistami, jak działała machina ich przedostawania się do Ameryki, jak pomagały im w tym władze tego kraju, jak chroniono morderców, katów, ludzi Hitlera, wszystko to co oburza w trakcie lektury zostało ukazane w książce rzetelnie i dawkowane jest stopniowo ... Dzięki temu końcowy efekt jest jeszcze bardziej spektakularny.
Gorąco zachęcam do lektury tej doskonale opracowanej, popartej licznymi dokumentami książki. Czyta się ją na równi z wielka przyjemnością, która jest efektem ogromu pracy badawczej autora oraz dobrego pióra, jak i niedowierzaniem. Minus daję tylko za zgromadzone na końcu książki przypisy.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena