Koszyk 0
Opis:
Druga, po Sklepach cynamonowych, książka Bruno Schulza, wydawana przez MG w serii – wydania ilustrowane. Geniusz Schulza objawiał się zarówno w pisaniu, jak i w sztuce rysowania. Połączenie genialnego tekstu z niezwykłym rysunkiem daje szczególną wartość. Sanatorium pod klepsydrą to cykl opowieści snutych przez Józefa, alter ego pisarza, który był też głównym bohaterem Sklepów... Teraz jednak Józef bywa dzieckiem, ale też młodzieńcem i dorosłym mężczyzną. Schulz kreuje świat pełen barw ... dzięków, zapachów tworząc rozmaite wariacje na temat domu rodzinnego, sklepów w miasteczku, jego mieszkańców, przeżywanej przez nich pracy i świąt. Mistrzostwo Schulza polega na powiązaniu życia bohatera ze światem mitów, antycznych, biblijnych, zakorzenionych w kulturze od zawsze. Rzeczywistość swobodnie miesza się ze światem fantazji. Przedmioty nabierają właściwości istot żywych, a zwierzęta uzyskują cechy ludzkie. Opoką trwałości świata jest dom rodzinny i sklep prowadzony przez ojca – postać niezwykle ważną dla Schulza. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • MG
  • twarda
Mniej Więcej
  • Bruno Schulz
  • 2013
  • 448
  • 213
  • 150
  • 978-83-7779-160-8
  • 9788377791608
  • ZB3LE

Recenzje czytelników

Obrazując prozę poezją

Ocena:
Autor:
Data:
Bruno Schulz to jeden z tych polskich autorów okresu dwudziestolecia międzywojennego, którego lubię, cenię i co najważniejsze rozumiem. Dlaczego tak mówię, bo w przeciwieństwie do Gombrowicza i Witkacego, Schulz trafia ze swoim przekazem do mojego serca i umysłu, choć jego teksty nie są wcale prostsze ani lżejsze od utworów dwóch pozostałych pisarzy.

„Sanatorium pod klepsydrą” to drugi po „Sklepach cynamonowych” zbiór opowiadań, w których ponownie spotykamy Józefa i jego ojca. Józef ... młody chłopiec, dla którego ojciec i dom rodzinny są symbolami spokoju i bezpieczeństwa, beztroskiego życia. Schulz przedstawia tutaj relacje między bohaterami, czasami bardzo skomplikowane, czasami wyrażone najprostszymi gestami czy emocjami. Ponownie zaciera się granica między rzeczywistością a fantastyką. Schulz prowadzi czytelnika jak we śnie przez poszczególne opowieści wykorzystując w tym celu metafory i piękny, bogaty w słowa język. Mnogość archaizmów używanych przez autora sprawia, że przenosimy się w inny świat, trochę mityczny, nierealny. Ożywione przedmioty, zwierzęta posiadające cechy charakterystyczne dla ludzi, bajkowy, magiczny świat, który oczaruje czytelników. Nie mam ulubionego opowiadania, nie napiszę, że to lub tamto jest lepsze, że szczególnie polecam tę konkretną historię. Każdy tekst Schulza ma w sobie inną magię i to tylko od nas czytelników zależy, czy tę magię uda nam się odkryć.

Opowiadania Bruno Schulza nie są łatwe w odbiorze. Specyficzny styl i język, charakterystyczne dla tego autora powodują, że każdy jego utwór należy czytać powoli, z rozmysłem, odgadując znaczenie poszczególnych metafor i delektując się nimi. Po części należy odkryć w sobie dziecko i tak jak Józef postrzegać świat na swój sposób. Opisywać otaczającą nas rzeczywistość w sposób nierealny, ubarwiając ją i obłaskawiając, by stawała się przychylniejsza, przynajmniej w naszych wyobrażeniach.

„Sanatorium pod klepsydrą” podobnie jak „Sklepy cynamonowe” zostały wydane wraz z grafikami autorstwa Bruno Schulza. To połączenie pobudza wyobraźnię, pomaga zobrazować to czego sami nie potrafimy wymyślić. Rysunki stanowią uzupełnienie słów w każdym opowiadaniu. Uważam, że czytelnik sporo traci czytając sam tekst, bez możliwości oglądania jednocześnie tych przepięknych grafik. Dlatego warto zwrócić uwagę właśnie na to ilustrowane wydanie „Sanatorium pod klepsydrą”, bo stanowi ono połączenie dwóch artystycznych światów, które się uzupełniają, wspierają i przenikają – poetyckiego i obrazowego.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena