Koszyk 0
Opis:
Zapraszamy w kolejną podróż z Paulem Theroux. Tym razem światowej sławy pisarz i podróżnik postanowił przejechać cały kontynent afrykański: od Kairu do Kapsztadu droga wiedzie wzdłuż Nilu, przez Sudan i Etiopię, Kenię i Ugandę, Tanzanię, Mozambik i Zimbabwe - aż do samego krańca Afryki Południowej. Theroux podróżuje oczywiście pociągiem, ale nie tylko - rzeki przepływa dłubanką, pyliste drogi pokonuje rozklekotanym autobusem i ciężarówką transportującą bydło ... To z nich otwierają się dla niego widoki na jeden z najpiękniejszych, a zarazem najbardziej niebezpiecznych krajobrazów ziemi. Dla pisarza jest to podróż zarazem odkrywcza, jak i sentymentalna. Prawie 40 lat wcześniej Theroux pracował w Afryce jako nauczyciel. Odwiedza więc swoją dawną szkołę, uczniów i afrykańskich przyjaciół. Z wielką pasją obserwuje zdumiewające i wyniszczające zmiany, które zaszły w znanych mu miejscach. Jak zawsze spostrzegawczy i ciekawy wszystkiego, rejestruje każdy szczegół i z charakterystycznym dla siebie humorem zabiera czytelników na niezwykle pouczającą epicką wyprawę. Safari mrocznej gwiazdy to jedna z najlepszych i najodważniejszych książek Paula Theroux. To list miłosny do Afryki. Zbliżając się do sześćdziesiątki, Theroux porzucił wygody, dostatek i sławę znanego pisarza, by samotnie spędzić rok, podróżując po najbardziej nieprzyjaznych częściach najbiedniejszego kontynentu świata. Robert D. Kaplan, "Washington Post" Energia Theroux jest zaraźliwa, jego ciekawość - nienasycona, jego zuchwalstwo - no cóż - niezwykłe. Zdecydowany pomieścić całą Afrykę w jednej książce, daje nam wszystko: "trędowaci, hieny, kły słoniowe, odpadki, skarżące się osły, odsłonięte rynsztoki w brukowanych zaułkach, aromat przypraw, zakrwawiony rzeźnik unoszący tasak, by przeciąć owłosiony garb i odsłonić gładki jak ser wielbłądzi tłuszcz''. Pisze tak, że nie sposób się oprzeć. Mark Slouka, "San Francisco Chronicle". Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Czarne
 • miękka
Mniej Więcej
 • Paul Theroux
 • 2013
 • 1
 • 648
 • 205
 • 125
 • 97883-7536-4958
 • 9788375364958
 • ZATN7

Recenzje czytelników

Afryka jako mroczna gwiazda

Ocena:
Autor:
Data:
Paul Theroux ponownie odwiedza Afrykę, w której przed czterdziestoma laty mieszkał i nauczał w ramach pracy dla Korpusu Pokoju. Na odwiedzane kraje patrzy przez pryzmat swoich wspomnień. Jest wnikliwym i krytycznym obserwatorem, pokazuje ciemną stronę dobroczynności, demaskuje brak życiowej zaradności czy przedsiębiorczości u Afrykanów... Kontynent, jaki Theroux pamięta, zmienił się w inną, mroczną planetę.
"Safari mrocznej gwiazdy" ... wyróżnia się na tle popularnego dziś nurtu literatury podróżniczej. Paul Theroux nie skupia się na przebytych odległościach, w książce nie ma też ani jednej fotografii - w zamian czytelnik otrzymuje sporą dawkę informacji na temat realiów panujących w danym kraju wraz z komentarzem odautorskim. "Safari mrocznej gwiazdy" to książka napisana ze swadą i z reporterską dokładnością, co - jak udowadnia Theroux - jest połączeniem idealnym. Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Safari Theroux. Miłość i smutek w Afryce

Ocena:
Autor:
Data:
„Lata nie są przypadłością, starość jest siłą” przekonuje Paul Thoroux w książce „Safari mrocznej gwiazdy” w przededniu swoich 60 urodzin, które to – wbrew negatywnej opinii bliskich i znajomych, postanawia spędzić w Afryce. Pisarz-podróżnik, który po prawie czterech dekadach powraca na kontynent, prezentuje czytelnikowi refleksyjny i bardzo szczery, by nie powiedzieć brutalny obraz Afryki. Obraz, który kreśli ze znawstwem i pasją opartą na wieloletniej praktyce godnej doświadczonego kochanka ... Bo Theroux mimo dość pesymistycznej i trzeźwej oceny rzeczywistości Afryki współczesnej, wielbi ją i adoruje jak mało który podróżnik-literat. Jeśli zatem czytelnik zdecyduje się na podróż bezdrożami Egiptu, Etiopii czy RPA, to będzie to podróż fascynująca i bez wątpienia w doborowym towarzystwie.

Początkiem podróży jest Kair, celem Kapsztad, środkiem transportu w przeważającej części wędrówki - jak autor ma w zwyczaju, kolej.

„Dotarłszy do Dolnego Egiptu, ruszyłem na południe w typowym dla siebie nastroju podróżniczym – miałem nadzieję na malownicze krajobrazy, spodziewałem się udręki, szykowałem się na okropności. Szczęście nie wchodziło w rachubę, bo chociaż szczęście jest pożądane, stanowi banalny temat wędrówki. Z tego względu Afryka wydawała się idealna na długą podróż”.

Wyprawa długa, niebezpieczna i wymagająca sporego wysiłku. Theroux jak zwykle błyskotliwy, elokwentny, ironiczny ("Jeśli ludzie mówią to, ni stąd, ni z owąd - W dniu, kiedy stara kobieta znika, hiena sra siwą sierścią - wiedz, że jesteś w Malawi"! ), znający lokalne obyczaje i język. Gdy w latach sześćdziesiątych po raz pierwszy przyjechał do Malawi z Korpusem Pokoju, jako młody i niedoświadczony chłopak, Afryka właśnie łapała oddech po kolonialnej supremacji. Przyszłość obiecywała wiele i jawiła się tylko i wyłącznie w jasnych barwach. Na kontynencie był to okres wielkich nadziei, które po prawie czterdziestu latach, gdy Theroux powraca do Afryki, pozostały tylko mrzonką. Konfrontacja z przeszłością głęboko rozczarowuje podróżnika. Wszędobylskie organizacje charytatywne doprowadzają go do białej gorączki, których działania uważa za wyjątkowo szkodliwe - hamują rozwój, utrzymują status quo, nie pozwalając gospodarce krajów ruszyć na przód, nie uczą Afrykanów samopomocy. Od to, zachcianka „cywilizowanego” świata.

„Jeżeli twoje dokonania sprowadzają się do rozdawania pieniędzy, bez inspirowania kogokolwiek, to najbardziej surową lekcję jaką możesz dać, jeśli odwrócisz się na pięcie i wrócisz do domu”.

Podróż Therouxa w głąb Afryki nosi znamiona eskapizmu. Autor traktuje podróż bezdrożami Afryki jako rodzaj terapii, ucieczki od codzienności i rutyny, ale też jako próbę odnalezienia spokoju i pierwotności - którą precyzyjnie określa mianem „anty-Zachodu”. Mroczna gwiazda, inna planeta, inna rzeczywistość jest jego celem. Ta sama „dzikość” była także celem Rimbauda, którego ślady autor odnajduje w etiopskim Harerze (zresztą bardzo ciekawy wątek w którym rachityczny poeta wyklęty, ewoluuje i przeobraża się w przedsiębiorczego i zaradnego biznesmena). „Anty-Europa” to wizja Afryki, która nie stanowi jakiegoś kuriozum i ciekawostki. To nie Afryka polowań Hemingwaya, czy baśniowa kraina Karen Blixen, to raczej przestrzeń wielkiej wolność, wielu oczekiwań i niebezpieczeństw, ale przede wszystkim przestrzeń człowieka. Bo jeśli zawierzać intencji Theroux, to właśnie człowiek jest głównym punktem jego podróży – tej literackiej i pozaliterackiej.

Według wschodnioafrykańskiej kultury pośpiech podobno przynosi pecha. Dlatego podróż pisarza to niespieszna i refleksyjna wędrówka po szalenie zróżnicowanym kontynencie. Safari Theroux (które to: w języku suahili oznacza podróż, nie ma nic wspólnego ze zwierzętami; człowiek „na safari” po prostu wyjechał, jest nieosiągalny”) jest dwojakie – w głąb siebie i w głąb Afryki. Publikacja szalenie interesująca, krytyczna, okraszona niebagatelnym humorem i godnym podziwu dystansem do siebie i otaczającej rzeczywistości. Bez wątpienia, siłą tej książki jest doświadczenie (wiek) autora.

Majstersztyk literatury podróżniczej. Najlepsza książka Paula Theroux.

„Nigdy nie chciałem być turystą. Chciałem się znaleźć jak najdalej, wśród ludzi, z którymi mogłem rozmawiać (…). W Afryce kochałem to, że zdawała się nieukończona, ciągle trochę nieznana i niezbadana, niema, ale imponująca, jak olbrzymi obelisk w kamieniołomach Asuanu. Piękna rzeźba ze skazą leżała uwięziona w skale, ale gdyby ją podniesiono, miałaby pięćdziesiąt metrów wysokości. Tamten obelisk stał się dla mnie czystym symbolem Afryki, jaką znałem”.

Wszystkie cytaty za: "Safari mrocznej gwiazdy", Paul Theroux, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2013.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena