Koszyk 0
Opis:
Mrożąca krew w żyłach historia seryjnego mordercy, dla którego zabijanie jest naprawdę sztuką.Za życia byli ułomni. Po śmierci stali się doskonałymi dziełami sztuki - ich ciała przemieniły się w repliki najsłynniejszych rzeźb Michała Anioła. Tylko Rzeźbiarz potrafi wydobyć z nich prawdziwe piękno i sprawić, by świat docenił jego dar.Agent specjalny FBI, Sam Markham ... wytropił już wielu seryjnych zabójców, ale ten przeciwnik jest wyjątkowy: skrupulatny, metodyczny i bezwzględniejszy od jakiegokolwiek ze zbrodniarzy, z którymi Markham miał do czynienia. Jedyny trop to dedykacja umieszczona na pierwszym "posągu". Jej adresatką jest Cathy Hildebrant, historyk sztuki, która podobnie jak Sam obawia się, że to dopiero początek morderczej serii.W spokojnym miasteczku w stanie Rhode Island Rzeźbiarz przygotowuje swoje najnowsze makabryczne dzieło i czeka, aż Cathy wpadnie w jego ręce, przekonany, że dopiero wtedy świat zrozumie w pełni jego przesłanie. Markham może ją uratować, ale w tym celu musi przeniknąć do chorego, wypaczonego umysłu psychopaty nim przerażająca rzeźba zostanie ukończona... Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Gregory Funaro
  • 2012
  • 446
  • 175
  • 110
  • 9788378393603
  • 9788378393603
  • ZARIM

Recenzje czytelników

Dobry kryminał

Ocena:
Autor:
Data:
Kryminały zawsze lubiłam, jednak za najlepsze i najciekawsze zawsze uważałam te o seryjnych mordercach. Dlatego niezmiernie się ucieszyłam na wieść, że wydawnictwo Prószyński i S-ka ma zamiar wydać serię kryminałów o seryjnych mordercach. Czekam niecierpliwie na kolejny z nich, a tymczasem poniżej recenzja pierwszego.

Kiedy historyk sztuki, Cathy Hildebrant, ogląda fotografie Bachusa Michała Anioła przywiezione przez agenta FBI, Sama Markhama, myśli ... że rzeźba na nich widniejąca jest reprodukcją. Jednak po dokładnym przyjrzeniu się uświadamia sobie, że rozpoznaje rzekomego Bachusa, a jest nim zaginiona gwiazda futbolu, Tommy Campbell. Zostaje zatrudniona przez FBI jako konsultantka w sprawie tego morderstwa, jednak szybko okazuje się, że jest nią nie tylko ze względu na jej rozległą wiedzę o twórczości Michała Anioła, ale także dlatego, że morderca zadedykował jej swoje makabryczne dzieło.
Jaka będzie kolejna "rzeźba" Renesansowego Zabójcy? Czy Cathy i Samowi uda się rozszyfrować mordercę zanim zabije kolejne niewinne osoby?

Zacznę od stwierdzenia "smutnego" faktu, iż po znakomitej trylogii Chattama nie potrafię się zachwycić, żadnym kryminałem. Owszem trafiam na dobre, ale książki francuskiego pisarza są dla mnie ideałami.
Jednak to nie oznacza, że nie doceniam dobrych kryminałów, a takim właśnie jest Rzeźbiarz.
Niestety nie zachwycił mnie, a to z powodu kilku małych zgrzytów. Wprawdzie widać było, że autor dba o realizm i nawet jeśli pojawiło się coś co mi nie pasowało to po namyśle stwierdzałam, że jednak da się to jakoś wytłumaczyć. Aczkolwiek można stwierdzić, że to tylko moje subiektywne odczucia.
Natomiast jedyny zarzut jaki mogę postawić tej powieści to to, że zagadki nie było. A jeśli była to zbyt łatwa. Za szybko się wszystkiego domyślałam i tylko jedno wydarzenie mnie w tej książce zaskoczyło.
A i jeszcze jedno. Zabójca, tytułowy Rzeźbiarz, był jakoś tak zbyt inteligentny i wszechstronny, znał się bowiem na chemii i technice, miał domowe laboratorium, na dodatek był niezwykle silny. Jakoś mi nie pasuje do wizerunku typowych seryjnych zabójców, tych prawdziwych, ot jak Ted Bundy.

I to by było na tyle jeśli chodzi o wady, teraz zalety.
Po pierwsze na wyróżnienie zasługuje wartka akcja i swego rodzaju napięcie. W połączeniu z lekkim językiem otrzymujemy książkę, którą czyta się szybko i z przyjemnością.
Poza tym ciekawa jest koncepcja samych morderstw. W książce naprawdę świetnie opisane są rzeźby zrobione przez Renesansowego Zabójcę, sprawiają wrażenie makabrycznych i rzeczywiście jeśli uświadomimy sobie fakt, że w Rzeźbiarzu są one zrobione z ludzi to można się przerazić kiedy oglądamy je oczami Cathy. Tu wielki plus, bo mało które opisy są w stanie zrobić na mnie wrażenie (choć tu mnie nie poruszyły czy przestraszyły, ale to nie nowość).
Ciekawe jest też podłoże zbrodni Rzeźbiarza, ale nie chcę niczego zdradzać, gdyż może niektóre osoby nie są wyjadaczami gatunku i dopiero zaczynają interesować się kryminałami i seryjnymi mordercami. Tu kolejny duuuży plus, czytałam te rozdziały z przyjemnością.

Rzeźbiarz może nie jest idealny, może nie jest bez wad, jednak to solidny kryminał, który czyta się szybko i z przyjemnie. Dla "starych wyjadaczy", miłośników kryminałów może być tylko ciekawostką, polecam przede wszystkim tym, którzy dopiero wsiąkają w tę tematykę.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Crime scene but please cross

Ocena:
Autor:
Data:
Michał Anioł to jeden z najznamienitszych artystów włoskiego renesansu. Jego dzieła charakteryzujące się nad wyraz realnym oddaniem ludzkiej anatomii, opowiadające o namiętnościach, miłości i będące idealnym ucieleśnieniem sztuki sakralnej do tej pory budzą podziw i są inspiracją dla współczesnych twórców i badaczy sztuki. Nic więc dziwnego, że pisarz Gregory Funaro stworzył kryminał, w którym pierwsze skrzypce grają właśnie rzeźby i sonety tworzone przez Buonarrottiego ...

Spokojne miasteczko w Stanie Rhode Island. Właśnie tam od jakiegoś czasu zaczynają ginąć ludzie. Kiedy okazuje się, że za porwaniami stoi seryjny morderca, który swoje ofiary zamienia w prawdziwe rzeźby do gry wkraczają agenci specjalni FBI. Sam Markham miał do czynienia z wieloma zabójcami, jednak ten wydaje się inny. Kiedy na pierwszym „posągu” śledczy odkrywają dedykację dla profesor Hildebrant, zaczyna do nich docierać, że nie jest to zwykły morderca, a za jego czynami kryje się jakiś większy cel. Profesor Cathy Hildebrant jest uznaną i cenioną historyk sztuki, i twórcą jednej z najlepszych książek naukowych na temat twórczości Michała Anioła. Będzie ona musiała włączyć się do śledztwa, czy tego chce czy nie. Nie będzie sobie jednak zdawać sprawy z tego, jak bardzo osobisty wymiar będzie miała ta decyzja i w jak ogromnym stopniu wpłynie ona na jej dalsze życie.

Książka Rzeźbiarz to dzieło bardzo wyważone. Autor w subtelny sposób dawkuje czytelnikom napięcie oraz przedstawia zarysy psychologiczne postaci, ze szczególnym uwzględnieniem psychiki psychopatycznego mordercy. Zdecydowanie jest to jeden z najciekawszych kryminałów, z jakimi miałam do czynienia. Funaro zgrabnie operuje czasem, dzięki czemu fabuła nie dłuży się, a książkę czyta się łatwo i szybko.

Bohaterowie Rzeźbiarza są bardzo ciekawi, a za samo scharakteryzowanie mordercy autorowi należą się oklaski. Na uwagę zasługuje także inicjatywa połączenia motywów sztuki Michała Anioła ze spaczonym umysłem seryjnego mordercy. Dzięki książce możemy, więc nie tylko zasmakować w bardzo ciekawie skonstruowanej zagadce kryminalnej ale także poznać wiele ciekawych smaczków z życia wielkiego renesansowego twórcy.

Książka ta w sam raz nadaje się dla estetów, dla których sztuka jest sensem życia. Osoby lubujące się w tematyce kryminalnej także powinny być zaspokojone tym co przygotował Gregory Funaro. Rzeźbiarz wciąga już od pierwszych stron i do samego końca trzyma rewelacyjny poziom. Choć trzeba przyznać, że powieść ma całkiem przewidywalną fabułę to jednak pisarz naprawdę bardzo ciekawie przedstawił ewolucję umysłu geniusza w umysł całkowicie wypaczony przez swoją wizję. Jest to jedna z niewielu propozycji literackich, w których tak bogato zaprezentowano zły charakter. Polecam, więc nie zwlekać i czym prędzej zapoznać się z Rzeźbiarzem, gdyż z całą pewnością czytelnicy będą zaskoczeni nie tylko koncepcją lektury, ale także jej zakończeniem.

Ogromnym plusem powieści jest jej cena. 30 Złotych za wyśmienitą powieść kryminalną nie wydaje się zapłatą zbyt wygórowaną. Wydawnictwo Prószyński i S-ka już od pewnego czasu zadziwia mnie umiejętnością wydawania książek dobrych i cieszących oko, a przy tym dosyć tanich w porównaniu z tytułami innych wydawnictw działających na naszym rynku.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena