Koszyk 0
Opis:
Z pozoru miasteczko jakich wiele. Senne, zasypane śniegiem… Czy w takim miejscu mogą dziać się rzeczy, od których włos się jeży na głowie, a dusza zaczyna wątpić w istotę człowieczeństwa? Młoda kobieta, Tamara, przyjeżdża z Paryża do Grzmotów, zaniepokojona długotrwałym brakiem wiadomości od matki, znanej pisarki. Od dłuższego czasu nikt jej nie widział ... z nikim się nie kontaktowała. Pozostał po niej jedynie pusty dom, biurko z otwartym laptopem i głodny kot. Tamara próbuje rozwiązać zagadkę tajemniczego zniknięcia, ale niespodziewanie wplątuje się w dramatyczne wydarzenia, przy których duch myśliwego ukazujący się na torach jest tylko niewinną igraszką i miejscowym kolorytem, ponieważ najgroźniejsze demony nie muszą pochodzić z zewnątrz… Ta książka, zadziwiająca literackim kunsztem autorki, to gwarancja doskonałej rozrywki, a zarazem głębszej refleksji − nad naturą stosunków międzyludzkich, istotą człowieczeństwa oraz nad esencją tego, co pozostaje głęboko ukryte w zakamarkach ludzkiej duszy. To udane połączenie powieści obyczajowej z trzymającym w nieustannym napięciu kryminałem. Przyznam, że niewiele jest rzeczy wywołujących u mnie równie zimny dreszcz, jak pozornie senne miasteczko pełne rzekomo przyjaznych i życzliwych ludzi oraz kwestii budzących silniejsze emocje niż krzywda dziecka. Gorąco polecam! Karolina Małkiewicz, zwiedzamwszechswiat.blogspot.com Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Replika
  • miękka
Mniej Więcej
  • Magdalena Kawka
  • 2016
  • 318
  • 205
  • 140
  • 978837674-555-8
  • 9788376745558
  • ZDF7J

Recenzje czytelników

Zaskakujące połączenie thrillera z powieścią obyczajową

Ocena:
Autor:
Data:
Tamara nigdy nie miała najlepszego kontaktu z matką będącą wziętą pisarką. Kobieta wciąż ją zaniedbywała interesując się bardziej swymi fikcyjnymi postaciami. Nic więc dziwnego, że bohaterka przeprowadziła się do Francji, gdzie wyszła za mąż, sporadycznie komunikując się ze swoją rodzicielką. Gdy jednak dostała telefon od przyjaciółki matki, że od jakiegoś czasu nie ma z nią żadnego kontaktu, bez wahania postanowiła wrócić do Polski i ją odnaleźć ... tam niespodziewanie wplątał się w dramatyczne wydarzenia.

Napięcie w książce budowane jest powoli z mocnym przyspieszeniem na sam koniec, a akcja rozwija się stopniowo. Intrygi z czasem mnożą się dezorientując czytelnika zupełnie i pozostawiając go w sferze niewiedzy. Może on domyślać się co tak naprawdę się stało, po to by za kilka chwil zmienić zdanie. Rozwiązanie pojawia się na samym końcu, co jest niewątpliwie zaletą. Wszystko jest bardzo logiczne oraz składa się w jedną całość.

Ta powieść ma coś w sobie. Klimat małego miasteczka, specyficzni mieszkańcy oraz tajemnicze zaginięcie intrygują. Przenoszą do mroźnych, zimowych Grzmotów, gdzie wraz z dwoma rezolutnymi kobietami mamy okazję toczyć śledztwo. Znienawidzone przeze mnie opisy, tym razem nie przeszkadzały mi zupełnie, wręcz przeciwnie, były niezbędne do wczucia się w sytuację. Frapującym elementem jest duch głuchego myśliwego, który stracił życie w pobliżu domu matki Tamary. Nawiedza ludzi czy też jest jedynie miejscową legendą? Musicie przekonać się sami.

„Rzeka zimna”, to połączenie zaskakującego thrillera z powieścią obyczajową. Główne bohaterki zasługują na uznanie. Dzięki swemu urokowi i determinacji zaskarbiły moją sympatię. Postacie pobocznie również wkomponowały się idealnie w obraz polskiej wsi. Można wśród nich znaleźć pracowitą gosposię, plotkującą sklepową czy wielodzietne rodziny. To co zaskoczyło mnie najbardziej, to zakończenie. Spodziewałam się innego obrotu spraw. Warto dotrwać do ostatniej strony, by zamiast przewidywalności otrzymać zaskakujący finisz. Do czego doprowadzi prywatne śledztwo?

Komu polecam? Wszystkim: kobietom, mężczyznom, nastolatkom, miłośnikom dreszczowców czy też sympatykom polskiej literatury. Magdalena Kawka – z wykształcenia socjolog, z zamiłowania pisarka sprawiła, że mam ochotę przyjrzeć się bliżej jej pozostałym dziełom.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Jak napisać tajemniczą powieść obyczajową z wątkiem kryminalnym?

Ocena:
Autor:
Data:
„Rzeka zimna” to idealna pozycja dla fanów powieści obyczajowych, których fabuła wychodzi z wątku kryminalnego. Tamarę polubicie od razu za jej bardzo ludzki pierwiastek. Ona także się myli, także ma momenty słabości i niekoniecznie szczęśliwe wspomnienia. Polecam!

Całość recenzji na zukoteka.blox.pl
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena