Koszyk 0
Opis:
Śmierć nadeszła nocą... Cztery ofiary połączone więzami krwi... Styczeń 1920 roku to dla Bydgoszczy gorący czas. Na mocy traktatu wersalskiego miasto ma przejść w ręce polskie.  Niemiecka administracja stopniowo przekazuje władzę, wojsko wycofuje się na zachód. Cały czas dochodzi jednak do różnych napięć między Niemcami i Polakami. W tej atmosferze, na kró ... tko przed oficjalnym przekazaniem Polakom kluczy do miasta, dochodzi do strasznej zbrodni. Zamordowana zostaje rodzina Blochów z barki „Annelise”. Ciała ułożone na wzór fontanny „Potop”, napis krwią na ścianie kajuty stanowią zagadkę, którą usiłują rozwiązać bydgoscy policjanci. Dla komisarza Leona Gajewskiego to pierwsza poważna sprawa kryminalna. Śledczy muszą się ścigać z czasem – od szybkiego zakończenia dochodzenia zależy uspokojenie nastrojów w mieście. Czy im się uda? Weź głęboki oddech. Daj się ponieść ciemnej rzece… Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jarosław Jakubowski
  • 2015
  • 1
  • 396
  • 205
  • 135
  • *, 978837785-756-4
  • 9788377857564
  • ZD0DZ

Recenzje czytelników

Doskonala, polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Akcja rozgrywa się w Polsce, w 1920 roku, tuż po podpisaniu traktatu wersalskiego, na mocy którego nastąpiła demilitaryzacja Niemiec, a Polska odzyskała część swojego terytorium. Miejscem akcji jest Bydgoszcz, miasto, którego nowej, polskiej nazwy wielu nadal nie akceptuje. I w związku z realiami, jakie wtedy miały miejsce, pojawia się pierwszy, a zarazem największy plus książki - genialnie oddane ówczesne realia historyczne, polityczne, społeczne. Poczynając od nowych nazw ulic i placów ... poprzez zmiany w mentalności, aż do strojów i wymowy bohaterów.
Sprawa kryminalna pojawia się już na pierwszych stronach książki. Jest nią niezwykle brutalne morderstwo, jakie popełniono na barce na rzece Brda. Ofiarami są członkowie niemieckiej rodziny. Od razu nasuwa się pytanie- czy ofiary są nimi po prostu ot tak za sprawą bezsensownego przypadku, czy może za zbrodnia stoją jakieś niechęci społeczno-historyczne. Biorąc pod uwagę ówczesne realia, to ostatnie podejrzenie wysuwa się na plan pierwszy.
W bydgoskiej policji tworzą się dwie frakcje. Jedna chce sprawę zamieść pod przysłowiowy dywan. Druga, na której czele stoją doświadczony komisarz Bogdan Eckert i młody, rwący się do pracy i wierzący w nową Polskę Leon Gajewski, pragnie poprowadzenia rzetelnego śledztwa i ukarania winnych. Która opcja zwycięży?
Bardzo dobrze, ba zaskakująco dobrze napisana książka. Jestem bardzo mile zaskoczona. Napisałam, że to zaskakująco dobra książka. Dlaczego? A dlatego, iż o jej autorze do tej pory nic nie słyszałam. A i streszczenie na okładce nie zapowiada tak dobrej lektury.
Co prawda śledztwo (które ma być osią książki) schodzi trochę na drugi plan, ale w niczym to całej opowieści nie ujmuje. Prym wiedzie bowiem Bydgoszcz roku 1920 i niesamowicie cudownie oddany klimat miasta. Książkę warto przeczytać nawet dla samych realiów historyczno-społecznych. Majstersztyk.
Jednak od razu zaznaczam. Fakt, iż dochodzenie policyjne schodzi na drugi plan, nie oznacza to absolutnie, iż jest ono gorsze, nie udane. Nic z tych rzeczy. Jakubowski bardzo ciekawie ukazuje realia pracy bydgoskiej policji w odradzającym się polskim państwie, prowadzi nas poprzez kolejne etapy dochodzenia, wodzi odrobinę na manowce, aż do finału.
Duży plus należy się pisarzowi za umiejętne dozowanie napięcia i doskonałe nakreślenie nastroju grozy, który tuż przed finałem osiąga swoje apogeum.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Moja rzeka zbrodni

Ocena:
Autor:
Data:
"Rzeka zbrodni" wciąga jak odkurzacz. Historia poczwórnego morderstwa popełnionego w noc odzyskania przez Bydgoszcz niepodległości na niemieckich obywatelach może prowadzić do poważnych politycznych konsekwencji. Zadaniem młodego detektywa jest szybkie odnalezienie prawdziwego mordercy pomimo nacisków nowej władzy. Szybka akcja, pościgi, opis miasta, które zmieniło się bardzo na przestrzeni niemal stu lat, a może jednak pozostało takie same ... Leżąc na plaży z przyjemnością czytałam opis miasta, które znam od zawsze. Jednym zdaniem fantastyczna książka, kryminał retro w pełnej krasie, a temat jakże współczesny. Polecam gorąco nie tylko mieszkańcom Bydgoszczy. Będziecie miło zaskoczeni. Panie Jarku gratuluję! Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena