Koszyk 0
Opis:
Miała rok, gdy żegnał się ze światem. Nigdy się nie spotkali.Trzydzieści pięć lat później otwiera jego szafę. Z czułością i fascynacją ogląda podszewki garniturów, odkrywa zagubione guziki, tubki kremów do golenia, bilety kolejowe, poplamione wciąż krawaty i zapiski na marginesach. Ze szpargałów, którymi nikt się nie zajmował, Anna Król ukł ... ada na nowo opowieść o Jarosławie Iwaszkiewiczu, jednym z najważniejszych polskich pisarzy XX stulecia. To pierwsza tak osobista książka o autorze „Panien z Wilka“ i „Tataraku“.Odnalezione przedmioty prowadzą do jego spraw codziennych, uczuć i literatury. Dlaczego tak obsesyjnie notował w tanich brulionach? O czym rozmawiał z psem? Czego wstydził się przed ukochanym?Niczym w filmowym scenariuszu, drobiazgowa dokumentacja pozwala stworzyć sceny z życia Iwaszkiewicza i towarzyszyć mu w najintymniejszych momentach. Intensywna i splątana biografia ukazana jako wielka ulotność - kilka chwil, zapach starej wody kolońskiej. Piękna historia o tym, jak przemijamy. I jak niespodzianie czyjaś ciekawość przywraca do istnienia. Nie spotkali się w rzeczywistości, ale od czego jest wyobraźnia?Podróże w czasie są możliwe. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Anna Król
  • 2015
  • 1
  • 384
  • 206
  • 145
  • 97883935837-8-2
  • 9788393583775
  • ZCWL5

Recenzje czytelników

biografia ukazana inaczej

Ocena:
Autor:
Data:
Skromnie, ale elegancko ubrany mężczyzna, ceniący sobie jakość nad stan posiadania. Człowiek bojący się śmierci, świadom swego przemijania. Poeta, mąż, ojciec, wieloletni redaktor Twórczości.

Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie to historia snuta przez Annę Król na podstawie przedmiotów pozostałych po autorze. Ubrania znalezione w szafie, pocztówki, zdjęcia stają się pretekstem do opowiadania o jego życiu i twórczości. Znajdziemy tu fragmenty dziennika, rozmowy ... które mogły zaistnieć między bliskimi. Książka pozwala nam towarzyszyć Iwaszkiewiczowi w momentach złych i dobrych. Dowiadujemy się z niej o chorobie jego żony, o tym co go motywowało.

Iwaszkiewicz intymnie to pełna rozkosz dla zmysłów - dłoni, palców i wzroku. To doznanie wpływające na wszystkie neurony. Książka dopracowana została nie tylko w treści, ale i formie przekazu - gramaturze papieru, staranności wydania. Najważniejszy jest jednak fakt, że to biografia człowieka, a nie ikony pisarza-artysty.

Obecna pogoda nie sprzyja wytężaniu umysłu, jednak Rzeczy Anny Król dobrze mi się czytało. Kolejna po Mademoiselle Chanel pozycja przełamująca drętwy schemat biografii.

"Przemijają te obrazy ziemi w głowie, pozostawiając zapach po sobie i zamęt jakiś. Barwna mgła przed oczami nie rozwiewa się, wszystko się miesza, wszystko staje jednem. I raptem z bogactwa obrazów i myśli, z bogactwa spotkanych twarzy i uściśniętych rąk rodzi się zadziwiająca myśl: radość z tego, co się przeżyło".
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena