Koszyk 0
Opis:
FASCYNUJĄCA PODRÓŻ W GŁĄB LUDZKIEGO UMYSŁU Dlaczego myślimy, czujemy i postępujemy tak a nie inaczej? Na ile możemy ufać naszej umiejętności podejmowania właściwych decyzji? Czy iloraz inteligencji ma wpływ na nasze sukcesy zawodowe? Co możemy zrobić, by zachować bystrość umysłu mimo upływu lat? Czy od naszej osobowości zależy, jak długo żyjemy? Autorzy, wykorzystując wyniki najnowszych badań, uczą, jak analizować własne zachowanie i zachowanie ludzi wokół nas. Pokazują możliwości ... różnorodność i zdumiewającą subtelność psychologii człowieka. DR DANIEL FREEMAN, jeden z czołowych psychologów klinicznych w Wielkiej Brytanii, pracuje w Instytucie Psychiatrii King?s College w Londynie. W 2008 roku został laureatem przyznawanej przez Brytyjskie Towarzystwo Psychologiczne nagrody imienia May Davidson za ? wybitny wkład w rozwój psychologii klinicznej?. Razem z bratem JASONEM FREEMANEM, dziennikarzem zajmującym się popularyzacją wiedzy psycho-logicznej, są autorami wielu książek psychologicznych i artykułów m.in. w "The Times", "The Guardian", "The Independent". Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Magnum
  • miękka
Mniej Więcej
  • Daniel Freeman, Jason Freeman
  • 2011
  • 306
  • 205
  • 144
  • 978-838965668-1
  • 9788389656681
  • ZA22G

Recenzje czytelników

Fascynująca podróż po ludzkim umyśle

Ocena:
Autor:
Data:
Ludzki umysł jest niesamowicie fascynującą maszyną skonstruowaną przez naturę. Dotychczas badaczom udało się odkryć niewielki odsetek tajemnic skrywanych w jego zakamarkach. I choć to, kim jesteśmy jest wypadkową połączenia kodu DNA z wpływami środowiskowymi to jednak istnieją pewne stałe cechy wspólne dla całego gatunku ludzkiego – o tych właśnie cechach traktuje książka Rusz głową. Na tropach tajemnic naszego umysłu ... Dr Daniel Freeman (brytyjski psycholog kliniczny) połączył siły z Jasonem Freemanem (dziennikarzem zajmującym się popularyzacją wiedzy z zakresu psychologii), by odkryć przed czytelnikami kilkanaście sekretów ludzkich charakterów i zachowań. Trudno nie przyznać, że połączenie wiedzy naukowej ze stricte popularnonaukowym stylem jej przedstawienia dało bardzo ciekawe i przystępne rezultaty, o których opowiem w dalszej części tekstu.

Książka została podzielona na 16 tematycznych rozdziałów, wśród których można odnaleźć takie zagadnienia jak: osobowość; pamięć; szczęście i smutek; mężczyźni, kobiety i komunikacja; zaburzenia psychiczne i ich leczenie oraz wiele, wiele innych. Od razu sprostuję (tym, którym przyszło do głowy, że np. rozdział na temat komunikacji damko-męskiej można by potraktować, jak poradnik), że owa książka to nie poradnik! Stanowi ona raczej mini-encyklopedyczne kompendium wiedzy na temat tego, jak działają pewne procesy w naszej głowie i reszcie ciała, jak wpływają one na nasze życie oraz co robić by czasem coś działało lepiej lub, żeby coś innego wyeliminować całkowicie. Jednak dwa ostatnie tematy to raczej propozycje podane w pigułce.

Autorzy w bardzo przystępny sposób opowiadają o najważniejszych teoriach psychologicznych, które powstawały lub ewoluowały na przełomie lat. Niekiedy przekazują także informacje pobieżnie przyswajane na lekcjach biologii w szkole średniej, czasem popierając swoje słowa klinicznymi przykładami omawianych zjawisk. Stanowi to bardzo duży atut tej pozycji, szczególnie dla czytelników lubujących się w poszukiwaniach wiedzy na własną rękę. Panowie Freeman stosują w swojej publikacji pewne uwagi, wskazując to, na czym warto się skupić lub do czego odnieść, jednak nie zamęczają czytelników nazbyt rozbudowanymi treściami.

Muszę przyznać, że Rusz głową zawiera całkiem sporo przydatnych ciekawostek. A, jak samo autorzy przyznają, książka jest podzielona w taki sposób, by każdy rozdział stanowił osobną publikację, dzięki czemu można je czytać pojedynczo i niechronologicznie. Wydaje mi się jednak, że pozycję tę warto polecić psychologicznym laikom oraz młodszej grupie czytelniczej – mam na myśli starszych nastolatków – gdyż jest ona w stanie zaszczepić w nich pasję do tej dziedziny nauki, a przy okazji wyciągną z niej dużo więcej (w porównaniu ze specjalistami) przydatnej wiedzy, którą będą mogli poszerzać. Ludzie, na co dzień zajmujący i interesujący się psychologią mogą uznać, że książka Rusz głową, choć ciekawie napisana, nie zmienia stanu posiadanej przez nich wiedzy. Zdecydowanie jednak, zakres tematyczny, jaki obrali sobie autorzy, to duży plus lektury. Jestem przekonana, że każdy, kto hobbistycznie traktuje tę dziedzinę nauki, będzie usatysfakcjonowany książką, ponieważ zawiera ona podstawy psychologii skondensowane na 306 stronach.

Dużą zaletą tej publikacji jest dosyć pokaźnych rozmiarów bibliografia, która odsyła do wielu, poważniejszych anglojęzycznych źródeł – świadczy to nie tylko o rzetelności, jaką wykazali się autorzy, by czytelnicy mieli pewność co do zawartości zakupionej książki, ale także o tym, że zadbali, by mogli oni poszerzać swoją wiedzę, dzięki wskazanym w źródłach lekturom.

Warto też zwrócić uwagę na wydanie. Choć może okładka nie przykuwa uwagi, to jednak dokładnie oddaje frywolny – popularyzatorski charakter zamieszczonych treści - a papier, jaki wykorzystano w tej książce jest naprawdę dobrej jakości. Drobny, choć przejrzysty druk, nie sprawia ani trudności ani wrażenia, jakby na siłę próbowano zwiększyć objętość lektury. Wszystko to składa się na wartą uwagi i godną polecenia pozycję na polskim rynku literackim.

Rusz głową to popularnonaukowa pozycja, przeznaczona dla wszystkich ciekawskich istotek, które chciałyby dowiedzieć się np. tego czemu mówi się, że mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus; czy nasz mózg posiada płeć; jak działa ludzka pamięć; skąd biorą się irracjonalne lęki oraz na jakich fundamentach powinien się opierać szczęśliwy związek – wszystkie teorie przedstawione w książce mają kliniczne atesty J. Polecam!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena