Koszyk 0
Opis:
Dlaczego socjologia? To pytanie zadaje sobie wiele osób, nie tylko rozważających podjęcie studiów socjologicznych, ale również dojrzałych socjologów. W ostatnich latach nauki społeczne w ogólności, a socjologia w szczególności, nie miały najlepszej prasy. Nadmiar absolwentów nauk humanistycznych na rynku pracy, sceptycyzm wobec możliwości zastosowania socjologii jako nauki w biznesie podały w wątpliwość wartość socjologicznych rozważań ... Tymczasem z pełnej pasji i zaangażowania rozmowy z Zygmuntem Baumanem, jednym z najbardziej znanych na świecie socjologów, wynika zupełnie inny obraz: socjologia jest po prostu konieczna! Przy czym nie chodzi tu o socjologię mierzoną wskaźnikami ekonomicznymi ani wiedzę sprowadzającą się do agregowania faktów. Socjologiczna praktyka to ciągły dialog z ludźmi i o ludziach oraz kwestionowanie zdroworozsądkowych założeń, jakimi przesycone jest nasze codzienne życie. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Zygmunt Bauman, Michael Hviid - Jacobsen, Keith Tester
  • 2014
  • 1
  • 168
  • 144
  • 144
  • 978-83-01-17956-4
  • 9788301179564
  • ZBL69

Recenzje czytelników

metodologia

Ocena:
Autor:
Data:
Zygmunt Bauman to postać, która przez swą przeszłość zwaną przez badacza „błędami młodości” jest dość kontrowersyjna. Znajduje on szereg zwolenników i krytyków, a dyskusja często nie toczy się wokół tego, co on ma do powiedzenia, ale wokół tego, czego powiedzieć nie chce albo się boi lub uważa za nie ważne. Polskie prawo przewiduje resocjalizacje, odbycie kary i zapomnienie o występku. Przez lata Zygmunt Bauman odbywał swoistą karę, którą była emigracja ... która z kary bardzo szybko stała się wielką szansą. Dla osoby bardzo dobrze wykształconej nie ma granic, ponieważ te tkwią jedynie w umyśle. Dzięki szerokim horyzontom bardzo szybko odnalazł się w nowym środowisku naukowców. Praca tam stała się dla niego szansą, z której skorzystał. Liczne dzieła są czytane przez kolejne roczniki humanistów.
Kolejną książką sędziwego profesora trafiającą w tym roku w ręce czytelników są „Rozmowy o socjologii”. Zygmunt Bauman staje pod ostrzałem bardzo poważnych pytań padających z ust Michaela – Hviida Jacobsena i Keitha Testera. Znany polski socjolog nie tylko zastanawia się nad kondycją i drogą nietypowej dziedziny, jaką jest socjologia, ale i opowiada o realiach polskiej nauki przed- i powojennej, a nawet zatrzymuje się nad nowymi zjawiskami społecznymi, które są kształtowane przez możliwości kultury web 2.0 z facebookiem na czele.
Rozważania nad sensem i narzędziami stosowanymi przez konkretną naukę zadaje sobie każdy dobry badacz. Socjologia jest o tyle specyficzną dziedziną, że bada coś, co pozornie jest uchwytne, ale badacz nie może tego sprowadzić do tabel, wykresów. Zdaniem Baumana ta nauka powinna być bliższa literaturze, a może i nawet całej sztuce.
„Rozmowy o socjologii” to interesujące rozważania dotyczące sensowności badań i stosowanych narzędzi. Nauki humanistyczne są odmiennymi od przyrodniczych, więc potrzebują odmiennego namysłu nad przedmiotem. Książkę polecam wszystkim, którzy wybierają się na studia humanistyczne lub już są studentami oraz badaczom, dla których weryfikowanie obranych dróg badań stanowi ważny element ich pracy oraz jej wyników.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena