Koszyk 0
Opis:
Górny Śląsk, kilka lat przed wybuchem drugiej wojny światowej. Dla młodziutkiej Sophie jedyną odskocznią od domowych obowiązków i pracy w jadłodajni są spotkania z Władkiem Zaleskim, chłopcem mieszkającym w tym samym domu. Wkrótce przelotna znajomość przeradza się w silne uczucie. Młodzi zakochują się w sobie na przekór rodzinom, którym trudno zaakceptować związek niemieckiej dziewczyny z synem śląskiego powstańca. Wydaje się, że wszystko zmierza do szczęśliwego zakończenia ... Sophie i Władek pobierają się w maju 1939, pełni nadziei i perspektyw na lepsze i dostatniejsze życie. Wrzesień rujnuje wszystkie ich plany. Władek walczy w polskim wojsku, dostaje się do niewoli, a wkrótce zostaje wcielony do Wehrmachtu. Tymczasem Sophie kończy kurs stenotypistek i dostaje pracę w pszczyńskim urzędzie. Wyjazd z rodzinnego domu dla młodej, wchodzącej właśnie w życie kobiety nie jest łatwy, a kilkuletnia rozłąka z mężem wystawia ich uczucie na wiele prób. Sophie musi dokonywać trudnych wyborów i podejmować wiele niełatwych decyzji... Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Muza
 • miękka
Mniej Więcej
 • Sabina Waszut
 • 2014
 • 1
 • 320
 • 201
 • 131
 • 978-83-7758-875-8
 • 9788377588758
 • ZBPF1

Recenzje czytelników

śląska opowieść

Ocena:
Autor:
Data:
Przeglądając w księgarni jedną z nowości wydawniczych – książkę Rozdroża Sabiny Waszut, miałam dylemat kupić czy nie? Okładka piękna, ale jaka będzie treść. Jak młoda, wprawdzie urodzona na Śląsku pisarka poradzi sobie z trudnym tematem?
Kupiłam, przeczytałam, nie żałuję i gorąco polecam. Książkę czyta się dobrze. Nie jest rozwlekła. Bez zbędnych ozdobników i tkliwości. A mimo tego miłość między Władkiem i Sophie opisana jest tak, że nie jedna łza spadła na strony podczas czytania ...
Fakty historyczne również bez zarzutu (choć historykiem nie jestem)
Ja również pochodzę ze śląska, urodziłam się po wojnie w starej kamienicy i z rozmów rodziców czy dziadków wiem, że takie sytuacje jak te opisane w Rozdrożach zdążały się naprawdę.
Książkę warto przeczytać, by wiedzieć że Śląsk to nie tylko czarne kopalnie i huty, ale również piękne, wesołe życie, miłość, trudne wybory i niegodzenie się z sytuacjami, które w danej chwili nas dotykają.
Piękna, mądra książka. Gratulacje dla autorki.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Wbrew światu

Ocena:
Autor:
Data:
Piękna i pasjonująca powieść „Rozdroża”, to połączenie romansu i powieści historycznej. Sophie i Władek, to młodzi ludzie, którzy odnajdują się w przeddzień II wojny światowej. Dla dziewczyny spotkania z chłopakiem, to odskocznia od trudów codziennego dnia. Z czasem przelotna znajomość przeradza się z silne uczucie. Pojawia się miłość, która nie jest dobrze odbierana przez najbliższych młodej pary. Matce Władka trudno zaakceptować związek niemieckiej dziewczyny z chłopakiem ... którego ojciec walczył w powstaniach. Kiedy wreszcie udaje, im się wyjść na prostą, wybucha wojna. We wrześniu 1939 roku mężczyzna trafia do wojska, dostaje się do niewoli, a następnie zostaje wciągnięty do Wehrmachtu. Sophie próbuje odnaleźć się w tej trudnej rzeczywistości. Kończy kurs stenotypistek i wyjeżdża do Pszczyny, aby podjąć pracę. Młoda dziewczyna oddalona od ukochanego i rodziny musi dokonać niełatwych decyzji. Uczucie tych dwojga ludzi zostanie wystawione na ciężką próbę, tylko od nich zależy, czy będą w stanie postawić wszytko na jedną kartę.

„Rozdroża”, to opowieść o miłości, rozstaniu, szukaniu nowych dni i walce o szczęście. Pokazuje piękno człowieka. Ukazuje w najpiękniejszym stopniu siłę miłości do drugiego człowieka. Mimo trudnych czasów Sophie i Władek potrafili odnajdywać się w tej rzeczywistości. Wiedzieli, że wojna zmieni ich wewnętrznie, ale i zewnętrznie, jednak nie potrafili wybrać inaczej. Nie umieli zrezygnować z siebie i wbrew wszystkim trwali przy sobie.

Autorka wciąga czytelnika w swoją opowieść. Nie pozwala opaść emocjom i zagubić się ciekawości. Dodatkowo ukazuje całe okrucieństwo wojny i czynów jakich dopuścili się Niemcy i Sowieci. Opisy egzekucji, przesłuchań i marszu uwolnionych z obozu więźniów były wstrząsające. Stanowiły tło całej sytuacji, jednakże pokazały jak mocno wpływały na psychikę ówczesnych ludzi. Książka „Rozdroża” mimo swoich niewielkich rozmiarów i objętości, niesie za sobą duży ładunek emocji i intryguje czytelnika. Autorka ukazała rozterki ówczesnych Ślązaków. Problemy z przynależnością narodową. Widzimy świat z perspektywy zarówno Polaka, którego ojciec brał udział w powstaniu narodowym, jak i Niemki, której rodzina musi się odnaleźć w polskiej rzeczywistości. Dostrzegamy dylematy i widzimy jak próbują zrozumieć świat, w którym żyją.

Książka ta, to przede wszystkim opowieść o młodej dziewczynie, która nie chce wielkich rzeczy, pragnie być tylko kochaną i akceptowaną. Jej rozterki są związane nie tylko z ukochanym, ale i pochodzeniem. Dziewczyna musi wybrać, czy jest Polką, czy Niemką. Sophie zostaje wystawiona na liczne pokusy, jedną z nich jest praca dla przystojnego i porządnego człowieka. Kobieta próbuje być wierna swoim przekonaniom i miłości. Z podobnymi dylematami boryka się Władek, który jest potomkiem polskiego patrioty, a zostaje siłą wciągnięty do Wehrmachtu. Niszczy go to, że został zmuszony stanąć po przeciwnej stronie barykady. Zdaje sobie sprawę z tego, że jego ojciec prędzej by umarł, niż zgodził się na tę służbę.

Całą historię przeczytałam łatwo, szybko i przyjemnie. Pisarka stworzyła intrygujące postaci i ciekawą historię. „Rozdroża” wciągają i sprawiają, że chcemy spotkać Sophie i zapoznać się z jej powojennym życiem. Zachęcam
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena