Koszyk 0
Opis:
Nowe śledztwo profesorowej Szczupaczyńskiej.Bestsellerowa seria kryminalna!Pod willą Rożnowskich wielkie zbiegowisko – Wisła wyrzuciła na brzeg zwłoki młodej dziewczyny.W domu profesorostwa Szczupaczyńskich nie mniejsza tragedia: Karolcia – dopiero co przyuczona do służby – niespodziewanie złożyła wymówienie.A tu zbliża się Wielkanoc i Zofia Szczupaczyńska musi się zająć ... całym domem, mając do dyspozycji zaledwie jedną służącą! Wie jednak, że jej obywatelskim obowiązkiem jest pomóc w znalezieniu sprawcy morderstwa nad Wisłą. Nawet jeśli będzie zmuszona złamać większość zasad statecznej matrony. Czy uda jej się zedrzeć zasłonę skrywającą mroczne oblicze Krakowa 1895 roku?Po bestellerowej Tajemnicy Domu Helclów Maryla Szymiczkowa powraca z nowym śledztwem. Jeszcze więcej sekretów skrywanych w krakowskich kamienicach, spora dawka namiętności i jeszcze większa porcja humoru.Maryla Szymiczkowa, wdowa po prenumeratorze „Przekroju”, królowa pischingera, niegdysiejsza gwiazda Piwnicy pod Baranami i korektorka w „Tygodniku Powszechnym”. Po sukcesie Tajemnicy Domu Helclów postanowiła związać się na stałe z kryminałem.Marylę Szymiczkową powołali do życia literaci:Jacek Dehnel (ur. 1980) – pisarz, poeta, tłumacz. Prowadzi bloga poświęconego międzywojennemu tabloidowi kryminalnemu „Tajny Detektyw”.Piotr Tarczyński (ur. 1983) – tłumacz, historyk, amerykanista. Krakus od pokoleń, od dziesięciu lat na emigracji w Warszawie. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jacek Dehnel, Piotr Tarczyński, Maryla Szymiczkowa
  • 2016
  • 1
  • 304
  • 205
  • 144
  • 97883240-3687-5
  • 9788324036875
  • ZDE2N

Recenzje czytelników

Profesorowa Szczupaczyńska na tropie

Ocena:
Autor:
Data:
"Tajemnica Domu Helclów", czyli historia śledztwa prowadzonego przez profesorową Szczupaczyńską jest jedną z najciekawszych książek, które ukazały się w zeszłym roku. Druga część w niczym jej nie ustępuje.

Z Wisły wydobyto zwłoki młodej dziewczyny, zaś w domu profesorowej tragedia niewiele mniejszych rozmiarów - tuż przed Wielkanocą wymówiła pracę Karolcia. Zofia mając do pomocy tylko jedną służącą musi sobie poradzić z całym domem.

Dwaj panowie ... ukrywający się pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa, po raz kolejny stworzyli naprawdę ciekawą książkę. Pomimo pewnych wad charakteru profesorowej Szczupaczyńskiej po prostu nie sposób nie lubić. Poważna i stateczna pani domu, żona wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego, nieco potajemnie zajmuje się rzeczami, które w tamtym czasie nie przystawały osobie, za którą chciała być uważana, czyli "okrętem flagowym krakowskiego mieszczaństwa" (no musiałem to zacytować ;)). I choć ma z tego powodu pewne wyrzuty sumienia, to jednak znajduje wymówkę aby dalej postępować po swojemu. Zwłaszcza, że zawarcie pewnych znajomości i pozyskanie pewnej wiedzy może być wykorzystane w przyszłości. Widać jednak, że Zofia ulega pewnej przemianie, bo choć wydaje się konserwatystką w swoich poglądach, to końcowa scena pokazuje, że przemiany okresu przełomu wieków miały też wpływ na jej zachowanie. Bardzo mnie interesuje jak ta postać się zmieni w kolejnych częściach (bo nie mam żadnych wątpliwości, że to nie jest koniec).
Pierwsza część charakteryzowała się dobrym balansem pomiędzy zagadką kryminalną a tłem społecznym. W "Rozdartej zasłonie" zagadka nadal jest istotna, ale czułem, że to jednak ta część obyczajowa przeważa. Zabójstwo młodej dziewczyny jest pretekstem do poruszenia spraw związanych z handlem kobietami, prostytucją i działaniem grup przestępczych. A wiecie co jest najciekawsze? Że poza niewielkimi wyjątkami (urzędowy nadzór nad lupanarami i zamtuzami) mechanizmy prowadzące ku takiej drodze są takie same. Cała historia mogłaby się dziać współcześnie i byłaby tak samo interesująca. Choć nie wiem czy obraz obecnego Krakowa byłby tak ciekawy.
Ci, którzy czytali "Tajemnicę..." bez problemu poczują ten charakterystyczny styl, z jakim prowadzona jest fabuła i to słownictwo, którego dawno w naszym języku już nie ma (choć po raz kolejny musiałem w słowniku sprawdzać znaczenie niektórych wyrazów). No i ten Kraków sprzed 120 laty. Tym razem inny niż poprzednio. Szczupaczyńska udaje się do dzielnic i miejsc, gdzie bywać nie wypada - Kazimierz, Podgórze. To zupełnie inny świat, brudny, biedny i niebezpieczny - zupełny kontrast z bogatym centrum, pełnym zdobnych kamienic, kościołów i wszelkich nowoczesnych wynalazków.
Podsumowując - świetny kryminał retro, ciekawa zagadka kryminalna i jeszcze ciekawsze tło społeczno-historyczne. Wskazane jest jednak najpierw zapoznanie się z częścią pierwszą.

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Znak literanova.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Kolejne śledztwo...

Ocena:
Autor:
Data:
Zachęcona pozytywnymi recenzjami „Tajemnicy Domu Helców” postanowiłam zacząć wszystko od końca. Dlatego też nie wzięłam na pierwszy strzał właśnie tej części, ale zaczęłam od ostatniej. Jestem świadoma faktu że nie do końca wszystko w moim rozumowaniu trzyma się logiki, jednak czasami trzeba zrobić coś nieszablonowego.

„Rozdarta zasłona” Jest to drugi tom serii kryminalnej, w której pierwsze skrzypce odgrywa nietuzinkowa pani profesorowa Maryla Szymiczkowa. Jest to kobieta ... która melodyjnie łączy obowiązki statecznej damy i wnikliwego detektywa. To wszystko przesycone jest aromatem Krakowa, jaki dawno przeszedł już do historii.

Jednak dzięki tej powieści choć trochę możemy poczuć klimat minionych czasów oraz doskonale spędzić wolny czas. Kolejne śledztwo Pani Szymiczkowej niemal bez reszty wciąga czytelnika w świat XIX-wiecznego Krakowa przedstawiony na kolejnych stronach powieści. Nie brakuje zabawnych sytuacji oraz przewrotnych dialogów.

Odpowiednio do epoki stylizowany język, ciekawa akcja oraz w miarę wiarygodny obraz epoki to niewątpliwe atuty powieści. Interesująco zbudowane postaci i tematy uznane za krępujące w tamtych czasach, dodatkowo dodają pikanterii całej treści.

Polecam Wam to książkę, jest nieco inna od reszty, które miałam w swoich rękach, lecz przez to na dłużej zapadnie w mojej pamięci. Myślę, że będziecie się przy niej fantastycznie bawić :)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena